Klęczenie jest wyrazem bezgranicznej miłości i oddania.
Sytuacje związane z pokłonem (uniżeniem) i postawą klęczącą ukazuje Pismo Święte (testament Boga dla ludzi).
1) klękanie przed Bogiem…
I uwierzył lud, gdy słyszał, że Pan nawiedził Izraelitów i wejrzał na ich ucisk. A uklęknąwszy, oddali pokłon. (Wj 4,31)
Dawid rzekł do całego zgromadzenia: ”Błogosławcież Pana, Boga waszego”. I błogosławiło całe zgromadzenie Pana, Boga swych przodków, klękając i oddając pokłon do ziemi w hołdzie Panu i królowi. (1 Krn 29,20)
Salomon stanął przed ołtarzem Pańskim wobec całego zgromadzenia izraelskiego … upadł na kolana … a wyciągnąwszy ręce ku niebu, rzekł: ”Panie, Boże Izraela, nie ma takiego Boga, jak Ty, na niebie ani na ziemi… (2 Krn 6,12-2 Krn 6,15)
Król Jozafat więc upadł na kolana twarzą ku ziemi, i wszyscy mieszkańcy Judy i Jerozolimy padli przed Panem, aby Go uczcić. (2 Krn 20,18-2 Krn 20,19)
W czasie ofiary wieczornej wstałem z upokorzenia swego, w rozdartej szacie i płaszczu padłem na kolana, wyciągnąłem dłonie do Pana, Boga mojego, i rzekłem: ”Boże mój! Bardzo się wstydzę, Boże mój, podnieść twarz do Ciebie, albowiem przestępstwa nasze wzrosły powyżej głowy, a wina nasza wzbiła się do nieba. (Ezd 9,05-Ezd 9,06)
Ezdrasz błogosławił Pana, wielkiego Boga, a cały lud z podniesieniem rąk swoich odpowiedział: ”Amen! Amen!” Potem oddali pokłon i padli przed Panem na kolana, twarzą ku ziemi. (Ne 8,06-Ne 8,08)
Daniel …miał …w swoim górnym pokoju okna skierowane ku Jerozolimie. Trzy razy dziennie padał na kolana modląc się i uwielbiając Boga. (Dn 6,11)
Sługa Abrahama rzekł: A potem padłem na kolana i oddałem pokłon Panu; i dziękowałem Panu, Bogu pana mego Abrahama, że poprowadził mnie drogą właściwą, abym wziął bratanicę pana mego za żonę dla jego syna. (Rdz 24,48)
Jezus chodził po całej Galilei, nauczając … i wyrzucając złe duchy … przyszedł do Niego trędowaty i upadając na kolana, prosił Go: ”Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”… (Mk 1,39-Mk 1,44)
Gdy Jezus wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: ”Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”… (Mk 10,17-Mk 10,18)
Jezus … udał się … na Górę Oliwną … upadł na kolana i modlił się tymi słowami: ”Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!” Wtedy ukazał Mu się anioł z nieba i umacniał Go. (Łk 22,39-Łk 22,45)
Żołnierze zaprowadzili Jezusa na wewnętrzny dziedziniec, czyli pretorium … bili Go trzciną po głowie, pluli na Niego i przyklękając oddawali Mu hołd. A gdy Go wyszydzili … wyprowadzili Go, aby Go ukrzyżować. (Mk 15,15-20)
Piotr upadł na kolana i modlił się. Potem zwrócił się do ciała i rzekł: ”Tabito, wstań!” A ona otwarła oczy i zobaczywszy Piotra, usiadła. Piotr podał jej rękę i podniósł ją. Zawołał świętych i wdowy i ujrzeli ją żywą. (Dz 9,40-42)
Paweł: We wszystkim pokazałem wam, że … trzeba wspierać słabych i pamiętać o słowach Pana Jezusa …”Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”. Po tych słowach upadł na kolana i modlił się razem ze wszystkimi. (Dz 20,35-38)
Wejdźcie, uwielbiajmy, padnijmy na twarze i zegnijmy kolana przed Panem, który nas stworzył. Albowiem On jest naszym Bogiem, a my ludem Jego pastwiska i owcami w Jego ręku. (Ps 95,06-Ps 95,07)
Mówi Pan – przede Mną klęknie wszelkie kolano, a każdy język wielbić będzie Boga. (Rz 14,11)
Tak, przede Mną się zegnie wszelkie kolano, wszelki język na Mnie przysięgać będzie, mówiąc: ”Jedynie u Pana jest sprawiedliwość i moc”. (Iz 45,23-Iz 45,24)
2) pokłon człowiekowi… (postawa stojąca)
Wysłańcy Korneliusza setnika z kohorty Italskiej przyszli z Cezarei do Jafy, do Piotra i powiedzieli mu: ”Setnik Korneliusz, człowiek sprawiedliwy i bogobojny, o czym zaświadczyć może cała ludność żydowska otrzymał polecenie od anioła świętego, aby cię wezwał do swego domu i wysłuchał tego, co mu powiesz”.
Piotr więc … wyruszył razem z nimi … A kiedy Piotr wchodził, Korneliusz wyszedł mu na spotkanie, padł mu do nóg i oddał mu pokłon. Piotr podniósł go ze słowami: ”Wstań, ja też jestem człowiekiem”. (Dz 10,22-28)
3) pokłon ojcu i matce… (twarzą do ziemi)
Gdy Izrael (Jakub) przybył do Egiptu, zobaczył synów Józefa, ucałował ich i uścisnął. Józef, odsunąwszy swych synów od kolan ojca swego, pokłonił mu się twarzą do ziemi. (Rdz 48,8-12)
Powyższe cytaty przywołałam w związku z wydarzeniem na pogrzebie papieża Benedykta XVI na Placu Świętego Piotra w Rzymie, gdzie Prezydent RP uklęknął w czasie, gdy przenoszący trumnę z ciałem Benedykta XVI (z Placu do Bazyliki) przechodzili obok miejsca, które zajmowała polska delegacja. Wydarzenie to upamiętniono na zdjęciu i opublikowano na stronie www.prezydent.pl.
Z wpisów w Internecie, które pojawiły się po śmierci papieża wyczytałam, że Benedykt XVI miał powiedzieć za swojego życia: “Przez to, że teraz proszę o przyjmowanie Komunii na kolanach i udzielam jej do ust, chciałem podkreślić cześć należną realnej obecności Chrystusa w Eucharystii”.
Nie wiem, czy Prezydent RP przyjął Komunię Świętą na pogrzebie papieża Benedykta XVI, nie wiem, czy na stojąco, czy klęcząc.
Ale jestem pełna wiary i wiem, że postawę klęczącą dobrze jest przyjąć i zachować podczas: Komunii Świętej, przeistoczenia, procesji z monstrancją, adoracji Najświętszego Sakramentu, gdy kapłan idzie z Panem Jezusem, i we wszystkich sytuacjach, gdy chcemy Bogu okazać wdzięczność.
/Maria/ 5 stycznia 2023
Klękam przed Bogiem, żeby oddać mu cześć i chwałę. Postawa klęcząca odzwierciedla też hierarchię. Klękam przed Bogiem, bo On jest większy, potężniejszy ode mnie, On może wszystko. Ponadto postawa klęcząca pozwala skoncentrować się na Bogu, odwracając uwagę od siebie, pomagają w tym również złożone ręce przy modlitwie.
Dlatego zginam kolana moje przed Ojcem, od którego bierze nazwę wszelki ród na niebie i na ziemi, aby według bogactwa swej chwały sprawił w nas przez Ducha swego, by potężnie wzmocnił się wewnętrzny człowiek (Ef 3,14-15)