O wypieraniu się polskości

Donald Tusk powiedział kiedyś “Polskość to nienormalność”. Gdy dowiedziałam się jakie filmy wygrały festiwal Gdynia 2022 {TUTAJ(link is external)}, doszłam do wniosku, że większość naszych “elit” kulturalnych podziela to zdanie. One głęboko wstydzą się swoich polskich korzeni i robię wszystko, by nie było ich widać. Oto Złote Lwy otrzymał film:

“”The Silent Twins” to polsko-amerykańsko-brytyjska koprodukcja. Scenariusz, którego autorką jest Andrea Seigel, powstał na podstawie książki Marjorie Wallace o bliźniaczkach June i Jennifer Gibbons (w tych rolach Letitia Wright i Tamara Lawrance), które odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym. Urodzone w 1963 r. siostry od początku łączyła wyjątkowo silna więź. Były niemalże nierozłączne. Kiedy wraz z rodziną przeniosły się do Walii, jako jedyne czarnoskóre dzieci w otoczeniu zaczęły odczuwać dyskryminację ze strony rówieśników.”. {Op. cit.}

Srebrne Lwy przypadły obrazowi:

“Srebrne Lwy trafiły do “Filipa” Michała Kwiecińskiego. Akcja opowieści rozpoczyna się w 1941 r. w warszawskim getcie, a tytułowym bohaterem jest młody polski Żyd, który w trakcie strzelaniny traci swoją ukochaną i bliskich. ” {op. cit.}.

Wierzę, iż były to dobre filmy, ale co one mają wspólnego z Polską? Pierwszy z nich – chyba tylko nazwisko reżyserki, p, Agnieszki Smoczyńskiej, a drugi to jeszcze jedna opowieść o cierpieniach Żydów. Widzieliśmy już setki podobnych. Gdzie są filmy, które pokazują problemy Polaków i polską specyfikę? Tylko takie obrazy, które wnoszą coś nowego mają szansę na sukces. Powielanie w kółko zagranicznych wzorów i oklepanej tematyki nie znajdą uznania.

Dowodem na to może być historia Sary James. Ta dziewczyna ma prawdziwy talent. Została jednak ustawiona przez swych menedżerów jako międzynarodowa gwiazdeczka znikąd. W efekcie:

“Wyniki America’s Got Talent zostały ogłoszone w nocy z 14 na 15 września 2022 roku czasu polskiego. Sara James w America’s Got Talent odpadła z rozgrywki przed ścisłym finałem, do którego zakwalifikowała się najlepsza piątka. Tym samym Sara James znalazła się poza TOP 5.” {TUTAJ(link is external)}.

Nic dziwnego – nie różniła się nadmiernie od reszty wykonawców..

O autorze: elig