Oglądałam dziś telewizyjną transmisję z trzeciego etapu kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. Jego trasa wiodła przez Leżajsk. Realizatorzy transmisji starannie pokazali sanktuarium i klasztor Bernardynów, a komentatorzy wspomnieli o słynnych barokowych organach, które tam się znajdowały. Przemilczano jednak to, z czego Leżajsk jest najbardziej w Polsce znany – browar
Dawno temu czytałam ciekawą historię o jego początkach. W sierpniu 1968 roku komunistyczne LWP wzięło udział w sowieckiej interwencji w Czechosłowacji i zdławieniu Praskiej Wiosny. Zachwyceni tym czechosłowaccy komuniści postanowili się Polsce odwdzięczyć i wybudować w naszym kraju browar. Wybór padł na Leżajsk. Miasto owo miało tradycje browarnicze sięgające XVI wieku, ale ostatni browar spłonął tam w 1906 roku. Mimo to w 1972 roku Czesi ruszyli z budową. Trwała ona 4 lata a w roku 1978 pierwsze piwa z Leżajska pojawiły się na rynku i szybko zyskały popularność.
Próbowałam dzisiaj [1.08.2022] znaleźć coś na ten temat w sieci i ku mojemu zdziwieniu nic nie znalazłam. O początkach browaru na ogół nie pisze się nic. Dlatego też mam prośbę do Czytelników. Jeśli ktoś wie coś więcej o tej historii niech napisze o tym w komentarzu. To może być ciekawy przyczynek do dziejów polskiego komunizmu.
https://mojepiwo.com/index.php/polska/68-browar-lezajsk-polska-lezajsk-kolekcja-etykiet-piwnych-i-podstawek-pod-piwo-brewery-lezajsk-polsnd-lezajsk-collection-of-beerlabels-and-beermats
“Browar Leżajsk wybudowany został w latach 1972-1977. Produkcję piwa rozpoczął 2 stycznia 1978 roku. Browar wybudowany został zgodnie z planem centralnym Zjednoczonego Przemysłu Piwowarskiego i Ministerstwa Przemysłu Spożywczego i Skupu. Zgodnie z tym planem wybudowano wcześniej browary w Łomży, Sierpcu i Warce, a potem jeszcze browar w Poznaniu. O lokalizacji browaru pod Leżajskiem zadecydowała dostępność w okolicy złóż wody oligoceńskiej, która bez konieczności uzdatniania nadawała się do warzenia piwa.
W 1992 r. browar wszedł w skład Zakładów Piwowarskich w Leżajsku, które jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa obejmowały również browar w Łańcucie, Janowie Lubelskim, Zaczerniu oraz wytwórnię pepsi-coli w Leżajsku.
W 1997 roku Zakłady Piwowarskie w Leżajsku należące do Skarbu Państwa zostały sprywatyzowane i sprzedane przedsiębiorstwu Towarzystwo Akcyjne Browary Polskie S.A. W 1998 roku większościowym udziałowcem browaru została spółka Brewpole B.V.
W 1999 roku właścicielem zakładu został holenderski koncern Heineken. Zdolności produkcyjne zakładu wynoszą około 3 milionów hektolitrów piwa rocznie“.
Nic tu o “zachwyconych najazdem” Czechach nie ma.
Z tego wynika, że pewnie wiele ciekawych informacji jest w necie zupełnie niedostępnych ;).
Mierne jest to piwo.
Ale na reklamę ich stać