„Wrogowie państwa” czyli kto tworzy listę

Teraz dodano nazwiska premiera Węgier Viktora Orbana i prezydenta Chorwacji Zorana Milanovicia. Krok ten można postrzegać jako nieoficjalne wypowiedzenie wojny przez Ukrainę Węgrom i Chorwacji, a następnie NATO i Unii Europejskiej.

−∗−

W menu na dziś danie wojenne. Niemieckojęzyczny serwis Report24 News zamieścił informację o ukraińskim portalu ‘Myrotvorets’ jakoby prowadzonym przez tamtejsze oficjalne czynniki, a z którego można dowiedzieć się, że premierzy Węgier i Chorwacji jako wrogowie państwa zostali wpisani na tzw. ‘listę śmierci’ [Todesliste]. Biorąc pod uwagę ukraińskie aspiracje do wstąpienia w szeregi NATO i akcesji do UE, cała sprawa wygląda przynajmniej zastanawiająco. Więcej o tym w felietonie Heinza Steinera.

Zapraszam do lektury.

______________***______________

Viktor Orban i Zoran Milanovic / Orban via Kremlin.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons, Milanovic via Damir Sencar/HINA/POOL/PIXSELL/Social Democratic Party of Croatia, CC BY 3.0 HR, via Wikimedia Commons

 

„Wrogowie państwa”: Ukraina umieszcza premiera Orbána i premiera Milanovicia na listach śmierci

Jest to nieoficjalne wypowiedzenie przez Ukrainę wojny Węgrom, Chorwacji, a tym samym NATO i UE. Premier Węgier Viktor Orban i prezydent Chorwacji Zoran Milanovic znaleźli się teraz na liście wrogów państwa.

Czy znasz stronę Myrotvorets Center? Nie? Otóż serwis został stworzony przez ukraińskich urzędników rządowych jeszcze w 2015 roku, zaledwie rok po przejęciu władzy w Kijowie przez liderów protestu na Majdanie. Celem strony było opublikowanie nazwisk i danych osobowych tysięcy osób uważanych za „wrogów Ukrainy”. Ta strona (której nazwa dosłownie oznacza „Rozjemca”) jest rzekomo zarządzana przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy. Jest to zatem rodzaj listy śmierci dla polityków, dziennikarzy, przedsiębiorców i innych osób publicznych, które zostały „dopuszczone do rozstrzelania” [“cleared for shooting”] przez ukraińskich patriotów.

Teraz dodano nazwiska premiera Węgier Viktora Orbana i prezydenta Chorwacji Zorana Milanovicia. Krok ten można postrzegać jako nieoficjalne wypowiedzenie wojny przez Ukrainę Węgrom i Chorwacji, a następnie NATO i Unii Europejskiej. Przecież można to bez wątpienia postrzegać jako podżeganie do mordowania wysokich rangą polityków rządowych lub państwowych – i to przez oficjalnych przedstawicieli władz ukraińskich. Ale jak dotąd nie było żadnej krytyki ze strony przedstawicieli UE czy NATO, ani żadnych konsekwencji ze strony tych państwowych sojuszy.

„Wspólnicy rosyjskich zbrodniarzy wojennych”

Na przykład Viktor Orban jest opisany na stronie jako „wspólnik rosyjskich zbrodniarzy wojennych”. Twierdzą, że węgierski przywódca jest „wspólnikiem zbrodni władz rosyjskich przeciwko Ukrainie i jej obywatelom” ze względu na „udział w humanitarnej agresji na Ukrainę” jako „propagandysta antyukraiński”. Twierdzą też, że „współpracował z rosyjskim agresorem”. Specyficzne „przestępstwa” [„crimes”] Orbána obejmują jego odmowę zezwolenia na transport broni przeznaczonej dla Ukrainy przez terytorium jego kraju oraz odmowę zaprzestania importu rosyjskiego gazu. Wspomina się też o chęci premiera do płacenia za rosyjski gaz w rublach. Portal przypomniał również wypowiedź Orbana z 4 kwietnia w sprawie sił, którym Węgry muszą stawiać czoła by pozostać niezależne, od lokalnej opozycji po „biurokratów w Brukseli, pieniądze i instytucje imperium Sorosa, międzynarodowe media i ukraińskiego prezydenta”.

Prezydent Chorwacji Zoran Milanović jest wymieniony jako „wspólnik rosyjskich najeźdźców” za rzekomą „humanitarną agresję na Ukrainę”, „rozpowszechnianie propagandy Kremla” oraz tak zwane „poparcie i uzasadnienie rosyjskiej agresji na Ukrainę”. Strona przypomina komentarze Milanovicia z 2 lutego 2022r., że Rosja musi być „czynnikiem” [„a factor”] w „równaniu” paneuropejskiej stabilności i jego sprzeciwie wobec przystąpienia Ukrainy do NATO. Niedawno chorwacki prezydent zapowiedział na spotkaniu w Vukovarze, że zawetuje zaproszenie Szwecji i Finlandii na szczyt NATO i zrealizuje patriotyczną politykę wobec swojego kraju.

Lista udostępnia dane osobowe – raporty o groźbach śmierci

W 2015 roku portal zaczął publikować dane osobowe rosyjskich żołnierzy biorących udział w operacji antyterrorystycznej w Syrii. Ówczesny doradca MSW, Anton Gerashchenko, publicznie wezwał „Państwo Islamskie” do „kontynuacji” [„proceed”] wraz z wojskami rosyjskimi zgodnie z prawem szariatu. W 2016r. Myrotvorets uzyskał szczegółowe dane osobowe około 5000 dziennikarzy ukraińskich, rosyjskich i zachodnich, którzy pracowali w Donbasie. Dokumenty, które wyciekły, zawierały szczegółowe dane osobowe, takie jak numery telefonów i adresy, a wielu dziennikarzy zgłaszało groźby zamachu na ich życie.

Orbán nie jest pierwszym Węgrem, który znalazł się na liście Myrotvorets. W 2018r. na stronie internetowej wymieniono ponad 300 etnicznych węgierskich mieszkańców z Zakarpacia, którzy „nielegalnie” nabyli węgierskie obywatelstwo (Ukraina nie zezwala na podwójne obywatelstwo, ale znaczna część elity politycznej i biznesowej kraju posiada dwa lub więcej obywatelstw). W październiku 2018r. węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto skrytykował witrynę i ukraiński rząd, twierdząc, że władze w Kijowie wykorzystywały ją w ramach „kampanii nienawiści” w desperackiej próbie zwiększenia notowań poparcia ówczesnego prezydenta Petra Poroszenki.

______________

Feinde der Ukraine: Kiew setzt Orban und Milanovic auf Todesliste, Heinz Steiner, 05. Mai 2022

Tłumaczenie za:

Enemies of the State’: Ukraine Puts PM Orbán and PM Milanović on Kill List, Vlad Tepes

 

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!