Po co nam lekarze unikający leczenia chorych?

Dziś [25.01.2022] weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia:

“W Dzienniku Ustaw opublikowano w poniedziałek rozporządzenie, na którego mocy pacjentów powyżej 60 lat, skierowanych do odbycia izolacji z powodu COVID-19, ma zbadać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Badanie ma nastąpić w ciągu 48 godzin izolacji. (…) Rozporządzenie wejdzie w życie od wtorku [czyli właśnie dzisiaj]. (…) Badanie fizykalne pacjenta, zależnie od stanu klinicznego, może odbyć się w poradni podstawowej opieki zdrowotnej albo podczas wizyty domowej w miejscu pobytu pacjenta.” {TUTAJ(link is external)}.

Aby więc zapewnić pacjentom – najbardziej narażonym na COVID 19 – możliwość normalnego zbadania przez lekarza – minister zdrowia musiał wydać specjalne rozporządzenie. Dla reszty chorych wciąż pozostają fikcyjne teleporady. A jak na ten ruch ministra zareagowali sami lekarze? Zajrzyjmy na twitterowe konto Porozumienia Rezydentow {TUTAJ(link is external)}. Znajdziemy tam wpisy:

“Słowo stało się ciałem.
@MZ_GOV_PL, @a_niedzielski i @MorawieckiM
właśnie zdestabilizowali i tak wątły system ochrony zdrowia w Polsce. Poniedziałki można już w tym momencie oficjalnie uznać za dzień braku dostępu do lekarza POZ. O ile w ogóle kiedykolwiek będzie on dostępny…”,
“Pozbawianie opieki osób chorych na inne choroby niż COVID na rzecz „obsłuchania” przez lekarza, (które nic nie wnosi do dalszego postępowania) pacjentów Covid+… I to wszystko w ciągu 48h,w zaciszu domowym, wykonane przez LEKARZA. Wow. Doprawdy wspaniałą mamy tę Ochronę Zdrowia!”.
“Szanowni Pacjenci wobec deklaracji ze
@MorawieckiM
obwieścił że każdy pacjent może zostać zbadany przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin proszę zrozumieć co zostało deklarowane … Z uwagi na zasady sanitarne nie bedzie możliwości aby ogarnąć pacjentów niecovidowych… brawo !”.

Oprócz zawoalowanych gróźb jest też użalanie się nad sobą : “Przerzucanie winy za katastrofalny przebieg pandemii w Polsce na lekarzy – odcinek 100500100900.”..

To Porozumienie Rezydentów zasłynęło w przeszłości protestami i żądaniami płacowymi. Do zajmowania się pacjentami są jakoś mniej chętni. Może zresztą to i lepiej. Oto, co przeczytałam w portalu Wyborcza.pl {TUTAJ(link is external)}:

“Po tekście “Wyborczej” rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek chce wyjaśnień od Ministerstwa Zdrowia w sprawie oddziałów covidowych, na których umierają niemal wszyscy pacjenci podłączeni do respiratora. Resort Adama Niedzielskiego i NFZ milczą.”.

Dodam do tego, że ilość hospitalizacji oraz innych usług medycznych świadczonych przez służbę zdrowia w okresie pandemii zmniejszyła się – a nie wzrosła. W listopadzie przywrócono dodatki covidowe. W efekcie medycy otrzymują więcej pieniędzy za mniej pracy. To lenistwo [teleporady] i tchórzostwo lekarzy jest odpowiedzialne za znaczną część ze stu kilkudziesięciu tysięcy tzw. nadmiarowych zgonów w latach 2020 i 2021. Oczywiście jest wielu ofiarnych lekarzy, którzy starają się pomóc chorym. Bywają oni jednak tępieni przez środowiska lekarskie, tak jak np. dr Bodnar z Przemyśla. Pandemia zdemoralizowała medyków.

O autorze: elig