Ausweiskontrolle 2 czyli wracają kenkarty

Perspektywa odmowy podstawowych praw do przemieszczania się i podróżowania osobom, które odmawiają przyjęcia szczepionki z powodów osobistych, religijnych lub medycznych, staje się polem minowym praw człowieka.

W menu na dziś cały obiad i to z kilku dań! Wpis jest kompilacją doniesień różnych mediów z kraju i zagranicy. Jest też w pewnym sensie rozwinięciem jednego z poprzednich artykułów Ausweiskontrolle! Czyli bez szczepionki ani rusz?  Temat to oczywiście przyszłe konsekwencje odmowy przyjęcia jak najbardziej dobrowolnej szczepionki. Co planuje się w innych krajach, co już jest wprowadzane, a gdzie my w tym wszystkim się odnajdziemy?

Proszę zwracać uwagę na daty kolejnych wpisów, gdyż materiały pochodzą z różnych miesięcy br.

Zapraszam do lektury.

__________________________***__________________________

Świadectwa szczepień Covid mogą prowadzić do „globalnego dokumentu tożsamości” używanego we wszystkich aspektach naszego życia, – ostrzega organizacja pozarządowa zajmująca się prawami człowieka

Programy szczepień przeciwko Covid-19, które są uruchamiane na całym świecie, otwierają drzwi do nowych form identyfikacji, które mogą prowadzić do większej kontroli rządu nad życiem codziennym, ostrzega Privacy International w nowym raporcie.

W swojej analizie brytyjska grupa praw człowieka stwierdziła, że ​​karty szczepień i paszporty „odporności” wydawane przez niektóre rządy mogą utorować drogę dla „programów tożsamości cyfrowej” i innych form dowodu tożsamości.

Podczas gdy kraje takie jak Wielka Brytania nalegają, aby takie dokumenty były po prostu wykorzystywane do prowadzenia rejestru szczepień i przypominania ludziom, kiedy muszą otrzymać drugą dawkę preparatu, Privacy International szczegółowo wyjaśniło, w jaki sposób pozornie niegroźne karty, które na pierwszy rzut oka wydają się „konieczne”, mogą przekształcić się w coś zupełnie innego.

Grupa stwierdziła, że ​​jeśli szczepionki kiedykolwiek staną się wymogiem lub zostaną użyte do przyznania pewnych przywilejów, pojawi się potrzeba „zweryfikowania” wszelkich powiązanych dokumentów, zasadniczo zmieniając kartę w „przepustkę”.

I wtedy staje się dokumentem tożsamości. A kiedy masz wiele zastosowań (np. dostęp do usług) w wielu obszarach (np. w sektorze publicznym, prywatnym), w wielu krajach (np. podróże), zbliżamy się do globalnego dokumentu tożsamości potrzebnego do życia.

Według organizacji takie „pełzające funkcje” mogłyby zostać wykorzystane przez władze do wprowadzenia cyfrowego identyfikatora, który może być używany do egzekwowania prawa, zwalczania terroryzmu i imigracji – obszarów, które zazwyczaj nie wchodzą w zakres zdrowia publicznego. Korzystając z pandemii koronawirusa, rządy mogłyby „skrócić debatę publiczną” na temat tych nowych form identyfikacji i ich znaczenia dla życia obywateli, zauważył Privacy International.

Grupa argumentowała również, że wiązanie pewnych przywilejów lub praw ze szczepieniem Covid-19 byłoby „niesprawiedliwe”, ponieważ lek nie jest dostępny dla wszystkich, a niektóre części świata mogą nie uzyskać dostępu do szczepionki w przyszłym roku.

Kilka krajów zasygnalizowało już, że zamierzają używać świadectw szczepień lub paszportów do regulowania tego, co ludzie mogą, a czego nie mogą robić.

W czwartek (17.12) brazylijski sąd najwyższy orzekł, że obywatele mogą być prawnie „zobowiązani” do szczepienia przeciwko koronawirusowi, co stanowi podstawę dla „sankcji” dla tych, którzy odmawiają przyjęcia specyfiku. W Izraelu rząd dał jasno do zrozumienia, że ​​zaszczepieni będą mogli „wchodzić do miejsc, gdzie dostęp będzie nadal ograniczony dla reszty populacji”.

Covid vaccine certificates could lead to ‘global identity document’ used for all aspects of life, human rights NGO warns, RT, 18 Dec, 2020
__________________

(Irlandia)

Świadectwa szczepień mogą być potrzebne, aby uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich lub imprezach sportowych, gdy większość populacji zostanie zaszczepiona.

Podczas uruchamiania Krajowego Programu Szczepień Covid-19 minister zdrowia Stephen Donnelly powiedział, że certyfikaty mogą odgrywać kluczową rolę w walce z koronawirusem, jeśli szczepionka znacznie zmniejszy przenoszenie choroby.

Rozważane są certyfikaty w przypadku podróży lotniczych w UE, ale można je również wykorzystać, aby umożliwić większą frekwencję na masowych zgromadzeniach po zaszczepieniu większości ludzi.

Źródła rządowe twierdzą, że „nic nie jest zatwierdzone ani wykluczone”, jeśli chodzi o sposób wykorzystania certyfikatów, ale zauważyło, że inne kraje próbowały używać ich do uczestniczenia w wydarzeniach.

Jednak rząd czeka, aby zobaczyć wpływ programu szczepień na rozprzestrzenianie się choroby, zanim zdecyduje, w jaki sposób można wykorzystać certyfikaty. (…)

People with vaccine certificates to face fewer restrictions on life, Philip Ryan and Eilish O’Regan, December 16 2020
__________________

(Wielka Brytania)

Konserwatywny deputowany wezwał do wydawania przez wojsko obowiązkowych zaświadczeń o szczepieniach przeciwko koronawirusowi, które określą, czy ludzie będą mogli podróżować za granicę.

Podczas debaty w brytyjskim parlamencie wczoraj wieczorem (28 września -tłum.) poseł Tobias Ellwood wezwał premiera, aby brytyjskie siły zbrojne nadzorowały proces szczepień przeciwko COVID-19.

Zauważając, że szczepionka na koronawirusa ma pojawić się potencjalnie za sześć miesięcy, Ellwood powiedział: „Masowe wprowadzenie szczepionek to ogromna odpowiedzialność i musimy zrobić to dobrze”.

Ellwood powiedział, że napisał do Borisa Johnsona, wzywając go do przekazania uprawnień grupie zadaniowej Ministerstwa Obrony do wysyłania szczepionek po całym kraju i utworzenia regionalnych centrów dystrybucji, a także do stworzenia „krajowej bazy danych do śledzenia postępów i wydawania świadectw szczepień.

(…)

Poseł powiedział, że świadectwa szczepień „prawdopodobnie będą musiały być uznawane na całym świecie, aby umożliwić podróże, w tym podróże międzynarodowe”.

Ellwood wyjaśnił, że ludzie, którzy przyjmą szczepionkę, zobaczą, jak ich życie wróci do normalności, podczas gdy ci, którzy tego nie zrobią, nadal będą „podlegać zasadom dystansu społecznego”.

Perspektywa odmowy podstawowych praw do przemieszczania się i podróżowania osobom, które odmawiają przyjęcia szczepionki z powodów osobistych, religijnych lub medycznych, staje się polem minowym praw człowieka.

Sondaż przeprowadzony przez King’s College London (KCL) i Ipsos Mori w zeszłym miesiącu (sierpień 2020 -tłum.) wykazał, że tylko 53% Brytyjczyków „na pewno” lub „prawdopodobnie” poddałoby się zaszczepieniu na COVID-19.

Jeden na sześciu powiedział, że na pewno nie przyjmie szczepionki lub że byłoby to bardzo mało prawdopodobne. Po ekstrapolacji na populację daje to 11 milionów ludzi, którym, jeśli  rady Ellwooda zostaną zaakceptowane, odmówi się podróżowania i którzy będą traktowani jak obywatele drugiej kategorii.

New Normal: MP Urges Mandatory Corona Vaccination to be Allowed to Travel, Paul Joseph Watson, 29 September, 2020
__________________

(Wielka Brytania)

LONDYN – Osoby, które odmówią przyjęcia szczepionki na COVID-19, mogą stracić normalne życie, ponieważ restauracje, bary, kina i obiekty sportowe mogą blokować wstęp tym, którzy nie mają dowodu, że są zaszczepieni, powiedział w poniedziałek nowy brytyjski minister ds. Szczepionek.

W ostatnich tygodniach ogłoszono kilka głównych szczepionek przeciwko COVID-19, co budzi nadzieję, że świat może wkrótce powrócić do pewnego pozoru normalności po tym, jak koronawirus zabił już 1,46 miliona ludzi i zmiótł część globalnej gospodarki.

Brytyjski minister odpowiedzialny za rozpowszechnianie szczepionek, Nadhim Zahawi, powiedział, że zaszczepienie powinno być dobrowolne, ale Google, Facebook i Twitter powinny zrobić więcej, aby zweryfikować sprzeczne opinie na temat szczepionek.

Zapytany przez BBC, czy istnieje paszport immunologiczny, Zahawi powiedział, że status szczepienia danej osoby na COVID-19 może być wgrany w aplikacji na telefon, która informowałaby lokalnych lekarzy o stanie danej osoby.

„Ale uważam za równie prawdopodobne, że restauracje, bary, kina i inne miejsca, obiekty sportowe, prawdopodobnie również będą korzystać z tego systemu, tak samo jak w przypadku aplikacji” – powiedział Zahawi BBC. (…)

No COVID-19 vaccine, no normal life, UK minister suggests, Reuters Staff, November 30, 2020
__________________

(USA)

Prokurator generalny William Barr powiedział Laurie Ingraham z Fox News w środę wieczorem (8 kwietnia -tłum.), że jest „bardzo zaniepokojony” jawnym pragnieniem miliardera Billa Gatesa, aby wprowadzić „cyfrowe certyfikaty”, w celu informowania, czy ludzie byli szczepieni przeciwko wirusom.

„Bill Gates, Fundacja Gatesa opowiada się za opracowaniem cyfrowych certyfikatów, które poświadczyłyby, że jednostki, obywatele amerykańscy, są odporni na tego wirusa i potencjalnie inne wirusy, co później ułatwia podróżowanie i pracę, i tak dalej” – powiedział Ingraham. „Co sądzisz z obywatelskiego libertariańskiego punktu widzenia na temat tego typu – jak niektórzy powiedzieliby – mechanizmach śledzenia, które zostaną przyjęte w przyszłości, aby ponownie otworzyć szerzej naszą gospodarkę?”

„Tak, jestem bardzo zaniepokojony balansowaniem na granicy ciągłego naruszania wolności osobistej” – odpowiedział Barr. „Stanowczo uważam, że w nagłych wypadkach odpowiednie, rozsądne kroki są w porządku”.

„Ale cyfrowy certyfikat pokazujący, kto wyzdrowiał lub był ostatnio testowany, lub kiedy mamy szczepionkę, kto ją przyjął” – kontynuuje Ingraham. „To jego odpowiedź w Reddit ask me anything. (…)”.

Barr odpowiedział: „Tak, byłbym trochę zaniepokojony tym śledzeniem ludzi i tak dalej, szczególnie w dłuższym czasie”.

AG Barr On Bill Gates Wanting ‘Digital’ Vaccine ‘Certificates’: I’m ‘Very Concerned About’ Slippery Slope, Daily Wire News, Apr 9, 2020
__________________

(Filipiny)

Paszport COVID uznany za „niezbędny” w odbudowie branży turystycznej

Metro Manila (CNN Filipiny, 7 grudnia) – jeden z najwyższych przedstawicieli lokalnych linii lotniczych uważa, że propozycja wymagania „paszportu COVID” dla przyszłych podróżnych jest niezbędna – zwłaszcza w przypadku próby wyjścia branży turystycznej z globalnego kryzysu zdrowotnego.

„Uważamy, że jest to niezbędne, zwłaszcza że otwieramy się na podróże międzynarodowe” – powiedział prezes i dyrektor generalny Cebu Pacific, Lance Gokongwei, podczas odprawy w Malacañang w poniedziałek.

„Myślę, że musimy pracować nad globalnym paszportem COVID, aby każdy kraj szanował paszport i uznawał, że jeśli masz ten dokument, to zostałeś już zaszczepiony przez wiarygodny ośrodek szczepień” – dodał. „Jeśli branża turystyczna ma ożyć, jest to absolutna konieczność”.

Pomysł został wcześniej przedstawiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego, które naciska na cyfrową „przepustkę podróżną”, która pozwoli pasażerom udowodnić, że zostali zaszczepieni przeciwko koronawirusowi, podała CNN.

COVID passport deemed ‘essential’ in tourism industry’s recovery — airline chief, CNN Philippines Staff, Dec 7, 2020
__________________

(Węgry, Islandia)

(CNN) – Dzięki kilometrom drutu kolczastego i elektrycznym ogrodzeniu wzdłuż granicy oraz otwartej wrogości rządu do migrantów, granice Węgier nie zawsze są najbardziej przyjaznym miejscem dla obcokrajowców.
To w normalnych czasach. W czasie pandemii Węgry zamknęły swoje drzwi dla prawie wszystkich, nawet dla swoich europejskich sąsiadów.
Chyba, że mieli Covid-19.
To nie jest miejsce, w którym można by się spodziewać takiego nowatorskiego wyjątku od innych surowych zasad wejścia.
Polityka, która weszła w życie na początku września, otwiera drzwi dla odwiedzających, którzy mogą przedstawić dowody, że wyleczyli się z Covid-19 – dowód zarówno pozytywnego, jak i negatywnego testu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Islandia ma plany, aby podobna polityka rozpoczęła się w przyszłym tygodniu (od 14 grudnia -tłum.) – i już daje obywatelom, którzy byli wcześniej zarażeni, pozwolenie na ignorowanie ogólnokrajowego obowiązku dotyczącego masek.
Eksperci nazywają tego typu politykę rodzajem „paszportu odporności”. Ale czy pokonanie wirusa faktycznie zapewnia odporność? Dotychczasowe dowody sugerują, że tak jest w przypadku większości ludzi.
„Jest z pewnością teoretycznie możliwe, że niektórzy ludzie nawet ci, którzy mają przeciwciała, mogą nie być chronieni” – mówi dr Ania Wajnberg z laboratorium w Icahn School of Medicine w Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku.
„Ale myślę, że większość ludzi, u których wykryto przeciwciała, będzie przez jakiś czas odporna”. (…)

‘Immunity passports’ are already here. But they come with warnings, Scott McLean & Florence Davey-Attlee, CNN, 7th December 2020
__________________

(Walia)

Osoby, które otrzymały szczepionkę na koronawirusa w Walii, otrzymają kartę z datą i rodzajem szczepienia.

Informacja pochodzi od ministra zdrowia Vaughana Gethinga po tym, jak szczepionka Covid-19 firmy Pfizer / BioNTech została zatwierdzona przez niezależną Agencję Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA).

W pisemnym oświadczeniu pan Gething powiedział: “Osoby otrzymujące szczepienie przeciwko COVID-19 otrzymają kartę szczepień NHS Wales wielkości karty kredytowej, która będzie zawierała nazwę szczepionki, datę szczepienia i numer serii każdej z podanych dawek.”

„Będą one przypominały o drugiej dawce i typie szczepionki, a także dostarczą informacji na temat zgłaszania skutków ubocznych”. (…)

People in Wales will get an ID-size card to show they’ve had the coronavirus vaccine, Will Hayward, 2 DEC 2020
__________________

(Polska)

Osoby zaszczepione nie będą podlegać limitom dotyczącym spotkań towarzyskich i nie będą obejmowane kwarantanną – zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Jest też mowa o nowych obostrzeniach dla całego kraju.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii został opublikowany w niedzielę w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, z planowanym terminem przyjęcia jeszcze w 2020 r.

Zgodnie z projektem w stosunku do obowiązującego rozporządzenia z 1 grudnia przewiduje się zniesienie niektórych obostrzeń dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Osoby takie będą mogły bez dodatkowych testów diagnostycznych korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, być przyjętymi do domu pomocy społecznej, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących tzw. spotkań towarzyskich.

Nie będą musiały trafiać na kwarantannę w przypadku kontaktu z osobą zakażoną, albo po przekroczeniu granicy. Brak kwarantanny dotyczyć ma także tzw. ozdrowieńców – czyli osób, które były poddane izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Będą przywileje dla zaszczepionych na COVID-19. Jest projekt, Interia, Koronawirus w Polsce, 20 grudnia 2020
__________________

Komentarz: jak co bardziej niezmordowani Czytelnicy zauważyli, w wielu krajach władze i przedstawiciele różnych instytucji zachowują się tak, jakby masowość ‘wyszczepiania’ była rzeczą oczywistą i pewną. Nie przyjmują do wiadomości, że np. znaczna część pasażerów może jednak zrezygnować z podróży samolotem niż przyjąć szczepionkę, a to raczej wcześniej niż później przywróci przytomność liniom lotniczym i te wymogi zostaną zdjęte. Wbrew opiniom przedstawicieli branży lotniczej, to właśnie ‘wymagalność’ szczepień i testów przed lotem mogą pogrążyć przewoźników do reszty. W naszych warunkach (póki co) rzeczy nie zaszły jeszcze tak daleko, ale to nie oznacza, że władze lub różne instytucje czy biznes nie będą próbowały (zasłaniając się ‘zaleceniami’) wymusić na nas, obywatelach, podobnych zachowań. Jak zauważył dziennikarz z serwisu Summit News problem staje się polem minowym praw człowieka.
__________________

Uzupełnienia:

Kenkarta

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!