Cytat dnia
______________________________________________________________________________________________________________
Słowo Boże
Mk 1, 21-28
Czy to nie dziwne, że najpierw świadectwo o Jezusie dawał duch nieczysty? Jezus był dla niego zagrożeniem.
Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Marka
Mk 1, 21-28
W mieście Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie. Był właśnie w synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: «Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży». Lecz Jezus rozkazał mu surowo: «Milcz i wyjdź z niego». Wtedy duch nieczysty zaczął go targać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego. A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: «Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne». I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.
PIERWSZE CZYTANIE (Hbr 2,5-12)
Jezus jest Zbawicielem ludzi
Czytanie z Listu do Hebrajczyków.
Nie aniołom Bóg poddał przyszły świat, o którym mówimy. Ktoś to gdzieś stwierdził uroczyście, mówiąc:
„Czym jest człowiek, że pamiętasz o nim, albo syn człowieczy, że się troszczysz o niego; mało co mniejszym uczyniłeś go od aniołów, chwałą i czcią uwieńczyłeś go. Wszystko poddałeś pod nogi jego”.
Ponieważ zaś poddał Mu wszystko, nic nie zostawił nie poddanego Jemu. Teraz wszakże nie widzimy jeszcze, aby wszystko było Mu poddane. Widzimy natomiast Jezusa, który mało od aniołów był pomniejszony, chwałą i czcią ukoronowanego za cierpienia śmierci, iż z łaski Bożej za wszystkich zaznał śmierci.
Przystało bowiem Temu, dla którego wszystko i przez którego wszystko, który wielu synów do chwały doprowadza, aby przewodnika ich zbawienia udoskonalił przez cierpienie. Tak bowiem Ten, który uświęca, jak ci, którzy mają być uświęceni, z jednego są wszyscy. Z tej to przyczyny nie wstydzi się nazwać ich braćmi swymi, mówiąc: „Oznajmię imię Twoje braciom moim, w pośrodku zgromadzenia będę Cię wychwalał”.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY (Ps 8,2a i 5. 6-7. 8-9)
Refren: Dałeś Synowi władzę nad swym dziełem.
O Panie, nasz Panie, *
jak przedziwne jest Twoje imię po całej ziemi!
Czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, *
czym syn człowieczy, że troszczysz się o niego?
Uczyniłeś go niewiele mniejszym od aniołów, *
uwieńczyłeś go czcią i chwałą.
Obdarzyłeś go władzą nad dziełami rąk Twoich, *
wszystko złożyłeś pod jego stopy:
Owce i bydło wszelakie *
i dzikie zwierzęta,
ptaki niebieskie i ryby morskie, *
wszystko, co szlaki mórz przemierza.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (1 Tes 2,13)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Przyjmijcie słowo Boże nie jako słowo ludzkie,
ale jak jest naprawdę, jako słowo Boga.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA (Mk 1,21-28)
Jezus naucza jak ten, kto ma władzę
Słowa Ewangelii według świętego Marka.
W mieście Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie.
Był właśnie w synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: „Czego chczesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży”.
Lecz Jezus rozkazał mu surowo: „Milcz i wyjdź z niego”. Wtedy duch nieczysty zaczął go targać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego.
A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: „Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne”. I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.
Przyszedł, aby nas zbawić!
Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2017”
Autorzy: o. Daniel Stabryła OSB, o. Michał Legan OSPPE
Edycja Świętego Pawła
Czterej uczniowie wezwani do służby, pierwszy dzień spędzili z Jezusem w Kafarnaum. Tego dnia miało tam miejsce wiele wydarzeń.
Podczas nabożeństwa w synagodze nastąpiło pierwsze objawienie się Jezusa jako Mesjasza nauczającego z mocą. Gdy do miasta przybywał wędrowny nauczyciel, przełożony synagogi zapraszał gościa do zabrania głosu, szczególnie w szabat.
Ludzie zebrani w synagodze zwyczajnie usłyszeliby przełożonego synagogi lub uczonych w Piśmie. Uczeni w Piśmie to obecni w każdej wsi galilejskiej ludzie z umiejętnością czytania i pisania, zajmujący się pisaniem dokumentów oraz wyjaśnianiem zapisów Prawa Mojżeszowego i uczeniem dzieci. Oni uczą bardziej litery niż ducha Prawa Mojżeszowego. Jezus naucza ducha Prawa Mojżeszowego wskazując na lepsze i bliskie zbawienie, lepsze przymierze, obietnice, zmartwychwstanie, lepszą nadzieję i lepszy los tych, którzy ufają i wierzą Jezusowi.
Prawda i mądrość Boga w ustach Jezusa przewyższała uczonych w Piśmie. Prawda ma moc. Prawda zwycięża. Prawda niekiedy wprawia w zakłopotanie słuchaczy.
Drugi raz Mesjasz został objawiony w okrzykach człowieka opanowanego przez ducha nieczystego, odrzucającego nauczanie Jezusa. Demon krzycząc, że Jezus wtrąca się w życie członków synagogi, że przyszedł ich zniszczyć, mimochodem poświadczył, że Jezus jest „Świętym Boga,” Bogiem.
Za trzecim razem ujawniła się moc i łaska Mesjasza, gdy człowiek został uwolniony od krzyczącego ducha, którzy go opanował. Nie potrafili tego uczynić ludzie zajmujący się magią i egzorcyści.
Uczestnicy nabożeństwa w synagodze w Kafarnaum usłyszeli prawdę, zobaczyli działanie mocy Boga, zdumieli się niezwykłością Jezusa.
Wioski Galilei były położone w niewielkiej odległości od siebie, zaś bliskie więzi, które istniały między nimi, powodowały, że wieści rozchodziły się szybko.
Czterej uczniowie Jezusa zobaczyli prawdę, mądrość, moc i łaskę uwalniająca ludzi od kłamstwa i słabości, zobaczyli radość i zdumienie również swoich znajomych. Doświadczyli początku przemian duchowych i społecznych w Galilei. Zrozumieli na czym będzie polegało łowienie ludzi razem z Jezusem. Zobaczą jeszcze więcej tego samego dnia.
Dodaj komentarz