Co dalej z prądem z Opola?

Dziś 17 czerwca 2013 odbyła się w Opolu konferencja prasowa Akcji Obywatelskiej „Tak dla Elektrowni – Tak dla Śląska”.

konf

W jej trakcie liderzy przedstawili stanowisko Akcji wypracowane w odpowiedzi na aktualne wydarzenia i ujawnione dokumenty.

konf1

Tłem konferencji był pomnik jaki ufundowali sobie Opolanie na pamiątkę prowadzonej swego czasu akcji w obronie województwa opolskiego, które władze centralne chciały zlikwidować.

konf41

Jak się okazało pamiątkowy ten obiekt posiada cechę specyficzną i w obecnej sytuacji naszego kraju symboliczną. Nieznani sprawcy założyli na szyję wiarusa – symbolicznie meldującego o skutecznej obronie – pętlę zamkniętą na szyfrowy zamek.

konf3

Jeśli symbolizuje ona uzależnienie naszego kraju od dostaw gazu z Rosji, to po ewentualnym przegraniu naszej walki powinna pojawić się na jego szyi druga pętla symbolizująca uzależnienie od dostaw energii elektrycznej.

Zobacz o pętlach na naszej szyi :  http://www.ekspedyt.org/jacek/2013/06/17/14925_przylapalismy-zdrajcow.html

Opole 17 czerwca 2013 r.

 

Stanowisko Akcji Obywatelskiej „Tak dla Elektrowni – Tak dla Śląska” z dn. 17.06.2013 r.

 

W miniony piątek do Elektrowni Opole dotarło polecenie służbowe prezesa spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w sposób jednoznaczny nakazujące likwidację inwestycji rozbudowy Elektrowni Opole o dwa kolejne bloki energetyczne. Polecenie to datowane jest na 13 czerwca 2013 roku. Dokument ten w sposób jednoznaczny wskazuje, że informacje członków rządu o wznowieniu rozbudowy Elektrowni Opole były zasłoną dymną i próbą rozbicia naszej inicjatywy, mającej na celu troskę o bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.

Wzywamy zarząd PGE do zajęcia jasnego stanowiska w kwestii tego dokumentu i jak najszybszego anulowania jego treści. Żądamy natychmiastowego przystąpienia do prac nad rozbudową elektrowni.

Komitet jest zawiedziony postawą posłów Platformy Obywatelskiej, którzy początkowo poparli Akcję Obywatelską. Z polecenia prezesa PGE GiEK wynika, że odcięcie się posłów Rajmunda Millera i Janiny Okrągły od działań Akcji Obywatelskiej „Tak dla Elektrowni – Tak dla Śląska” było przedwczesne i merytorycznie nieuzasadnione.

Na wniosek naszego komitetu odwiedzający nasze Miasteczko Energetyczno-Górnicze przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki poseł Wojciech Jasiński zwołał nadzwyczajne posiedzenie tej komisji poświęcone wyłącznie Elektrowni Opole. Odbędzie się ono w Sejmie w najbliższy czwartek 20 czerwca o godz. 16.00. Przedstawiciele naszej Akcji Obywatelskiej wezmą udział w tym posiedzeniu. Swój udział zapowiedzieli też związkowcy z branży górniczej. Będzie to pierwsze w historii posiedzenie komisji sejmowej poświęcone wyłącznie sprawie Opolszczyzny, a konkretnie przyszłości najważniejszego zakładu na Opolszczyźnie i strategicznego ogniwa energetycznego dla całego Śląska. Przypomnijmy rozbudowa Elektrowni Opole to zbyt węgla kamiennego z Górnego Śląska, miejsca pracy na Opolszczyźnie i prąd dla Dolnego Śląska.

 

Komitet organizacyjny Akcji

 

O autorze: Jacek