100 lat za Murzynami?

noirob

Jeszcze nie jesteśmy ale idziemy w tym kierunku. Afryka jest i będzie najszybciej rozwijającym się kontynentem w najbliższych latach. To już nie tylko słonie i żyrafy jak widać na załączonym obrazku.

W ścisłej czołówce najszybciej rozwijających się krajów świata większość to kraje afrykańskie. Są wśród nich kraje takie jak Etiopia, której głównym towarem eksportowym są produkty rolnictwa.
Gambia żyjąca z reeksportu, eksportu orzeszków ziemnych.
Dzięki trwającym od lat inwestycjom chińskim i wcześniejszym zachodnim, wiele biednych krajów rozwija się dzięki eksportowi surowców. Fakt, że to kraje na bardzo niskim poziomie dochodu narodowego, poza RPA, Libią.

Na ich tle wybija się też wyspiarski Mauritius. Na wysokim poziomie infrastruktura i usługi biznesowe, umowy o braku podwójnego opodatkowania oraz promocji i ochronie inwestycji z wieloma afrykańskimi krajami sprawiają, że sporo firm zaczyna działania w Afryce od siedziby w tym kraju. Jest to 8ma najbardziej wolna gospodarka świata. Poziom dochodów jest podobny jak u nas, wzrost szybszy.
To jedyny naprawdę demokratyczny kraj w Afryce. Jego gospodarka to też plantacje trzciny cukrowej, turystyka , przemysł odzieżowy, rybołówstwo – właściciele 90% biznesów eksportowych, przemysłu są to ludzie z tej wyspy.

Na kontynencie najlepiej pod względem braku korupcji i wolności gospodarczej, co zawsze idzie w parze wygląda Botswana jest 29 przed Czechami w indeksie wolności gospodarczej.

Kenia buduje geotermię, To jej sposób na szybki rozwój – eksport energii. Do tej pory wpływy z eksportu zapewniało specjalistyczne rolnictwo, produkcja kawy górnictwo i przemysł.
Do 2016 0,5 mln domów ma mieć energię elektryczną z geotermii. Teraz mają połowę z tej mocy a do 2030 maja mieć 20 razy więcej.
18 milionów Kenijczyków używa telefonów komórkowych do bankowości elektronicznej, płacenia rachunków, przesyłania pieniędzy.
W Tunezji wprowadza się reformy mające na celu ograniczenie zadłużenia.
Afryka ma najszybciej rosnącą na świecie klasę średnią. Sporo jest innych pozytywnych przykładów.
Co prawda w większości krajów rozwój zaczyna się na bardzo niskim poziomie PKB ale jest szybki.

http://www.ventures-africa.com/2012/08/the-7-fastest-growing-economies-in-africa/
http://www.independent.co.uk/news/business/analysis-and-features/10-things-you-didnt-know-about-africas-economy-8113876.html
http://www.africagoodnews.com/business/economy/2895-is-kenya-becoming-the-economic-heartbeat-of-africa.html
http://www.uhy.com/the-worlds-fastest-growing-middle-class/
http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Mauritius

O autorze: R.Zaleski

Członek Konfederacji Blogerów