Z racji tego, że jestem przedsiębiorcą i należę do Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców “Talent” jestem zobligowany do tego, aby zaprezentować naszą wspólnotę. Duszpasterstwo “Talent” zrzesza przedsiębiorców i pracodawców, którzy chcą prowadzić swoje firmy w sposób uczciwy i zgodny z etyką chrześcijańską.
Początki
Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” prowadzone jest przez Księży Sercanów. Nawiązuje do nowatorskiej działalności na tym polu ich założyciela ks. Leona Dehona (1843-1925). Pierwsze spotkanie, z inicjatywy pana Marka Świeżego, odbyło się w grudniu 1999 r.
„Idź z tym do swojego biskupa” – początek duszpasterstwa przedsiębiorców
Adresaci
Naszą ofertę kierujemy do osób odpowiedzialnych za kształt życia gospodarczego w Polsce: przedsiębiorców, pracodawców, prowadzących działalność gospodarczą, menedżerów, dyrektorów, osób odpowiedzialnych za kierowanie zespołami pracowników.
Cele
Promujemy model „moralnego menedżera” – bycie chrześcijańskim przedsiębiorcą czy pracodawcą wymaga nie tylko profesjonalizmu i skuteczności, ale również określonych predyspozycji duchowych i moralnych.
Pomagamy w pogłębieniu życia duchowego przez uczestnictwo w modlitwie i refleksji nad słowem Bożym.
Szukamy odpowiedzi na pytania przedsiębiorców dotyczące etyki w biznesie.
Pogłębiamy znajomość społecznej nauki Kościoła.
Spotykamy się, by wymieniać doświadczenia.
Integrujemy środowiska chrześcijańskich przedsiębiorców.
Spotkania mają charakter duszpasterski, a zatem nie łączą się z popieraniem jakiejś partii czy stowarzyszenia; nie są też związane z organizowaniem zbiórek, nawet na najbardziej szlachetne cele.
Ludzie
Duszpasterstwo prowadzą księża sercanie: ks. Grzegorz Piątek jako koordynator oraz ks. Ryszard Krupa i ks. Przemysław Król. Spotkania współtworzą sami przedsiębiorcy oraz zaproszeni goście, którymi byli m.in.: o. Maciej Zięba, bp Antoni Dydycz i kard. Stanisław Nagy, ks. dr hab. Janusz Królikowski, prof. Anna Barcik, prof. Aniela Dylus, prof. Adam Strzembosz.
Formy działalności
Spotkania z „Talentem”. Odbywają się w w różnych miejscach Polski (Warszawa, Kraków, Lublin, Piekary Śląskie, Bielsko-Biała, Tarnów, Dębica, Sosnowiec, Kielce). Dają okazję do wysłuchania wykładów specjalistów z różnych dziedzin, dyskusji i wspólnej modlitwy.
Rekolekcje wielkopostne. Obecnie organizowane są w Gródku nad Dunajcem, Kazimierzu Dolnym i Zakopanem. Te dni szczególnego spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem trwają od piątku do niedzieli.
Warsztaty. Są promocją fachowej wiedzy, okazją do rozwoju intelektualnego. Ich specyfiką jest zaakcentowanie duchowego wymiaru życia przedsiębiorcy. Odbywają się w Zakopanem.
Rekolekcje dla małżonków. Ponieważ prowadzenie firmy wpływa na życie całej rodziny, dlatego stwarzamy małżonkom okazję do refleksji nad własnym życiem, uświadomienia sobie szans i zagrożeń. Rekolekcje organizowane są w Zakopanem.
Pielgrzymki. Odwiedziliśmy Rzym (dwukrotnie spotkaliśmy się z Janem Pawłem II i otrzymaliśmy od niego błogosławieństwo), Fatimę, Ziemię Świętą. W Polsce co roku 1. maja pielgrzymujemy do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Spotkania w krakowskich Łagiewnikach.
W rocznicę utworzenia duszpasterstwa pielgrzymujemy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, by podziękować Bogu za opiekę. Po wspólnej Eucharystii gromadzimy się na sesji naukowej.
Rajdy turystyczne. Życie przedsiębiorcy to nie tylko praca. Dajemy okazję również do wypoczynku i integracji.
Spotkania mają charakter otwarty tzn. mogą w nich brać udział wszyscy zainteresowani. Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie swojego uczestnictwa. Opłaty uczestników pokrywają koszty organizacyjne, duszpasterstwo rozwija się dzięki dobrowolnym ofiarom
http://www.duszpasterstwotalent.pl/
kosmos…!
winszuję!
Trybeusie, jakoś Twoja znakomita notka przeszła – moim zdaniem bez należnego jej oddźwięku (sam ją przeoczyłem :(. Czy mógłbym ją jutro “podnieść” zmieniając datę na aktualną?
Uważam, że to temat na “pudło”, chciałbym tylko jeszcze dać szansę notce Migorra.