Wniosek o ustanowienie patronem Żołnierzy Wyklętych ks. kapelana Władysława Gurgacza TJ
Organizacja występująca: Fundacja “Osądź mnie Boże…” im. ks. Władysława Gurgacza TJ (KRS: 0000534253)
Organizacja/instytucja wspierająca inicjatywę: Oddział IPN w Krakowie, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Instytut Świętej Jadwigi Królowej Polski
Instytucja wspierająca mertyorycznie: Oddział IPN w Krakowie
Dotychczasowe działania:
Inicjatywa została przedstawiona i zaaprobowana przez Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie na zebraniu w dniu 9 lutego 2017 r. Przedstawiono ją także na zakończenie konferencji “Podziemna Armia powraca. Młodzież w przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych” z udziałem kombatantów podziemia niepodległościowego oraz rodzin Żołnierzy Wyklętych, jaka odbyła się w Sejmie RP w dniu 28 lutego br.
Korespondencja:
Adres nadsyłania list z podpisami:
Fundacja “Osądź mnie Boże…” im. ks. Władysława Gurgacza TJ, ul. Ludwika Zamenhofa 4, lok. 4, 33-300 Nowy Sącz
Listy będą stanowiły załącznik do pisma skierowanego do Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.
Cel inicjatywy:
Ze względu na obecność Żołnierzy Wyklętych w kulturze masowej, celem inicjatywy jest przede wszystkim wskazanie postaci ks. kapelana Władysława Gurgacza TJ jako wzoru do naśladowania na płaszczyźnie wielowymiarowej tym, którzy czują się spadkobiercami idei i wartości Żołnierzy Wyklętych. Chodzi zatem nie tylko o zwrócenie uwagi na postawę względem Ojczyzny, ale wobec każdej osoby, jaką wykazał się tenże ksiądz jezuita.
Sylwetka Kapłana:
Ks. Władysław Gurgacz TJ – w latach 1948-1949 kapelan działającego w Beskidzie Sądeckim oddziału “Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, sądzony w procesie pokazowym przed komunistycznym Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie i z wyroku tegoż sądu skazany na karę śmierci za sprawowaną posługę duszpasterską w ramach przynależności do oddziału podziemia niepodległościowego. Rozstrzelany 14 września 1949 r. w więzieniu na Montelupich w Krakowie.
Był kapłanem niezłomnym – pomagał w odnalezieniu i powrocie do Boga każdemu, a zwłaszcza troszczył się o tych, u których dostrzegał biedę duchową (w czasie posługi i leczenia w szpitalu w Gorlicach przyczynił się do nawrócenia żołnierza AK por. Jana Matejaka, ochrzcił żołnierza ACz). Początkowo dowódcę PPAN Stanisława Piórę spowiadał i doradzał mu w kwestiach etycznych co do prowadzenia działalności konspiracyjnej. Jednocześnie w kazaniach obnażał zagrożenia duchowe idei komunizmu, wskutek czego zaczął być szykanowany oraz usiłowano go zabić. Ostatecznie w trosce o życie duchowe żołnierzy “Żandarmerii” PPAN trafił do tego oddziału.
Dwukrotnie miał możliwość ucieczki i zerwania kontaktów z podziemiem niepodległościowym, a w ten sposób ocalenia życia, z czego nie skorzystał. Do ostatniej chwili był z żołnierzami.
Ewenementem dla tej postaci jako kapłana jest bezustanne towarzyszenie z posługą duszpasterską żołnierzom oddziału konspiracji niepodległościowej w czasie, gdy nie funkcjonowały już żadne centralne struktury podziemia, a posługę duszpasterską kapłani sprawowali dorywczo, bezpośrednio na prośbę zainteresowanych.
Dodaj komentarz