Rozczarowanie Miłością jest wtedy, gdy doświadczamy jej imitacji, a nie oryginału.

Współczesny Jonasz

Cytat dnia

Patrząc na siebie, zapytaj się: gdzie widzisz brak życia? Gdzie widzisz śmierć?
Posłuchaj tekstu Ewangelii  i zaproś Jezusa do tych miejsc.
Wystarczy powiedzieć Mu o nich i pozwolić Mu działać.

______________________________________________________________________________________________________________

Słowo Boże

Wielki Post, Łk 11, 29-32

► Posłuchaj!

Prawdopodobnie wiele osób w tłumie przyszło tu z ciekawości, chcieli zobaczyć słynnego Człowieka, o którym tak wielu mówiło. Niektórzy słyszeli o Jego czynach lub spotkali ludzi, których uzdrowił i też chcieli zostać ocaleni od tego, co napełniało ich rozpaczą. Inni natomiast przyszli tu, podążając za głosem swego serca… Co przywiodło cię do miejsca, w którym się znajdujesz?

Chrystus przypomina o Królowej z południa, która przyszła z „krańców ziemi”. W swojej podróży musiała zmierzyć się z trudami i kłopotami długiego pielgrzymowania, a mimo to osiągnęła zamierzony cel. Mieszkańcy Niniwy, którzy usłyszeli słowo Boga, również mierzyli się z trudami nawrócenia, ale udało im się zmienić swoje myślenie i postępowanie. Jak reagujesz, gdy podążanie za Jezusem wymaga od ciebie wysiłku i zaangażowania? Szukasz jakiegoś oczywistego znaku, czy też potrafisz mówić: „Jezu, ufam Tobie”?

Znak Jonasza odnosi się do tajemnicy życia i śmierci. Ten znak Chrystus przywołał w godzinie swojej męki. Patrząc na siebie, zapytaj się: gdzie widzisz brak życia? Gdzie widzisz śmierć? Posłuchaj tekstu Ewangelii jeszcze raz i zaproś Jezusa do tych miejsc. Wystarczy powiedzieć Mu o nich i pozwolić Mu działać.

Gdziekolwiek jesteś, proś Boga, aby dał ci poczucie swojej życiodajnej obecności.

PIERWSZE CZYTANIE  (Jon 3,1-10)Nawrócenie sprowadza miłosierdzie BożeCzytanie z Księgi proroka Jonasza.

Pan przemówił do Jonasza po raz drugi tymi słowami: „Wstań, idź do Niniwy, wielkiego miasta, i głoś jej upomnienie, które Ja ci zlecam”.
Jonasz wstał i poszedł do Niniwy, jak Pan powiedział. Niniwa była miastem bardzo rozległym, na trzy dni drogi. Począł więc Jonasz iść przez miasto jeden dzień drogi i wołał, i głosił: „Jeszcze czterdzieści dni, a Niniwa zostanie zburzona”.
I uwierzyli mieszkańcy Niniwy Bogu, ogłosili post i oblekli się w wory od największego do najmniejszego. Doszła ta sprawa do króla Niniwy. Wstał więc z tronu, zdjął z siebie płaszcz, oblókł się w wór i siadł na popiele. Z rozkazu króla i jego dostojników zarządzono i ogłoszono w Niniwie to, co następuje:
„Ludzie i zwierzęta, bydło i trzoda niech nic nie jedzą, niech się nie pasą i wody nie piją. Niech obloką się w wory, niech żarliwie wołają do Boga. Niech każdy odwróci się od swojego złego postępowania i od nieprawości, którą popełnia swoimi rękami. Kto wie, może się odwróci i ulituje Bóg, odstąpi od zapalczywości swego gniewu, a nie zginiemy ?”
Zobaczył Bóg czyny ich, że odwrócili się od swojego złego postępowania. I ulitował się Bóg, i nie zesłał niedoli, którą im zagroził.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 51,3-4.12-13.18-19)

Refren: Sercem skruszonym nie pogardzisz, Panie.

Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej, *
w ogromie swej litości zgładź moją nieprawość.
Obmyj mnie zupełnie z mojej winy *
i oczyść mnie z grzechu mojego.

Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste *
i odnów we mnie moc ducha.
Nie odrzucaj mnie od swego oblicza *
i nie odbieraj mi świętego ducha swego.

Ofiarą bowiem Ty się nie radujesz *
a całopalenia, choćbym dał, nie przyjmiesz.
Boże, moją ofiarą jest duch skruszony, *
pokornym i skruszonym sercem Ty, Boże, nie gardzisz.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (Jl 2,13)

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

Nawróćcie się do Boga waszego,
On bowiem jest łaskawy i miłosierny.

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

EWANGELIA  (Łk 11,29-32)

Znak proroka Jonasza: śmierć i zmartwychwstanie

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.

Gdy tłumy się gromadziły, Jezus zaczął mówić:
„To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. Jak bowiem Jonasz był znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia.
Królowa z Południa powstanie na sądzie przeciw ludziom tego plemienia i potępi ich; ponieważ ona przybyła z krańców ziemi słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon.
Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni dzięki nawoływaniu Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz”.

Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ
Żądanie znaku
 
Tak jak ludzie żyjący w czasach Jezusa żądali od Niego znaku, tak i my sami często domagamy się od Niego takiego znaku. Cóż więcej może On nam dać niż to, co już nam dał? On wydał siebie samego w ręce ludzi i przyjął śmierć dla naszego zbawienia. Odrzucony, opuszczony, zapomniany… Nie tylko wtedy, ale także i dziś. Nie możemy otrzymać w życiu więcej niż miłość Boga. On wciąż “wydaje się” w ręce ludzi! My jednak pozostajemy ślepi i żądamy takich lub innych znaków czy dowodów Jego istnienia, miłości, błogosławieństwa…
Panie Jezu, wybacz nam naszą niewiarę. Niech Twój Święty Duch przenika nas, oczyszcza i przymnaża nam wiary.
Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2017”
Autorzy: o. Daniel Stabryła OSB, o. Michał Legan OSPPE
Edycja Świętego Pawła

 Nie dajmy się oszukać: Miłość jest i ma na imię “Jezus Chrystus”, albo “Bóg”. Nie pozwalajmy sobie na rozczarowanie Miłością tylko dlatego, że doświadczamy jej imitacji, a nie oryginału. /Mieczysław Łusiak SJ/

______________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

O autorze: Słowo Boże na dziś

Brak komentarzy

Skomentuj notkę, rozpoczynając dyskusję...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*