Czy oczekujesz kogoś innego niż Jezus Chrystus?

Rycina

Cytat dnia

Jezus Chrystus jest dopełnieniem każdej rzeczy i centrum, do którego każda rzecz dąży. Kto go zna, zna racje wszystkich rzeczy.
Pascal

______________________________________________________________________________________________________________

Słowo Boże

św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła

Adwent, Łk 7, 18b-23

Dzisiejsze słowo Ewangelii przedstawia Jana Chrzciciela walczącego z wątpliwościami. Podczas tej modlitwy proś Boga o silną wiarę w Jego obecność i prowadzenie w trudnych chwilach twojego życia.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Łukasza
Łk 7, 18b-23
Jan przywołał do siebie dwóch spośród swoich uczniów i posłał ich do Jezusa z zapytaniem: Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać? Gdy ludzie ci zjawili się u Jezusa, rzekli: Jan Chrzciciel przysyła nas do Ciebie z zapytaniem: Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać? W tym właśnie czasie wielu uzdrowił z chorób, dolegliwości i uwolnił od złych duchów; oraz wielu niewidomych obdarzył wzrokiem. Odpowiedział im więc: Idźcie i donieście Janowi to, coście widzieli i słyszeli: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia i głusi słyszą; umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi.

Powołanie Jana Chrzciciela polegało na wskazaniu Mesjasza oraz przygotowaniu ludu na Jego przyjście. Jan widzi Mesjasza raczej jako sędziego, który ustanowi Królestwo sprawiedliwości. Odzieli pszenicę od omłotu: ziarna zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym. Sam doświadcza jednak czegoś innego. Jest uwięziony przez Heroda za głoszenie sprawiedliwości. Wyobraź sobie siebie w tej scenie. Bądź razem z więzionym Janem jako jeden z jego uczniów.

Gdy Jan słyszy o dziełach Chrystusa, wysyła swoich uczniów z zapytaniem: „Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?” Czyny Jezusa wywołują w nim wątpliwości. Być może są rozbieżne z jego wyobrażeniem o Mesjaszu. Jednak Jan nie podejmuje ostatecznego osądu. Zastanów się, jaka jest twoja reakcja, gdy ogarniają cię wątpliwości? Czy potrzebujesz natychmiastowych rozwiązań, czy może dajesz Bogu czas?

Jan poświęcił całe swoje życie, by służyć Bogu. Jednak jego odejście nie było szczęśliwe, a wręcz dramatyczne. Na ziemi nie otrzymał żadnej nagrody za swoją sprawiedliwość. W takiej sytuacji można łatwo zwątpić w sprawiedliwość Boga. Kiedy ty spodziewasz się otrzymać swoją nagrodę? Czy jesteś gotowy przejść ciemną noc wątpliwości w zaufaniu do Boga?

Teraz w ciszy serca módl się razem z psalmistą: „Wzywam Cię, bo Ty mnie wysłuchasz, o Boże! Nakłoń ku mnie Twe ucho, usłysz moje słowo. Okaż miłosierdzie Twoje, Zbawco tych, co się chronią pod Twoją prawicę”.

Liturgia słowa na dziś

PIERWSZE CZYTANIE  (Iz 45,6b-8.18.21b-25)

Niebiosa, spuśćcie Sprawiedliwego

Czytanie z Księgi proroka Izajasza.

„Ja jestem Pan, i nie ma innego.
Ja tworzę światło i stwarzam ciemności,
sprawiam pomyślność i stwarzam niedolę.
Ja, Pan, czynię to wszystko.
Niebiosa, wysączcie z góry sprawiedliwość
i niech obłoki z deszczem ją wyleją!
Niechajże ziemia się otworzy,
niechaj zbawienie wyda owoc
i razem wzejdzie sprawiedliwość.
Ja, Pan, jestem tego Stwórcą”.
Albowiem tak mówi Pan,
Stworzyciel nieba, sam Bóg,
który ukształtował i wykończył ziemię,
który ją mocno osadził,
który nie stworzył jej bezładną,
lecz przysposobił na mieszkanie:
„Ja jestem Pan i nie ma innego.
Czyż nie Ja jestem Panem,
a nie ma innego boga prócz Mnie?
Bóg sprawiedliwy i zbawiający
nie istnieje poza Mną.
Nawróćcie się do Mnie, by się zbawić,
wszystkie krańce świata,
bo Ja jestem Bogiem i nikt inny!
Przysięgam na Siebie samego,
z moich ust wychodzi sprawiedliwość,
słowo nieodwołalne.
Tak, przede Mną się zegnie wszelkie kolano,
wszelki język na Mnie przysięgać będzie,
mówiąc: «Jedynie u Pana
jest sprawiedliwość i moc»!
Do Niego przyjdą zawstydzeni wszyscy,
którzy się przeciw Niemu zżymali.
W Panu uzyska swe prawo i dostąpi chwały
całe plemię Izraela”.

Oto słowo Boże.


PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 85,9ab-10,11-12,13-14)

Refren: Sprawiedliwego spuśćcie nam niebiosa.

Będę słuchał tego, co mówi Pan Bóg: *
oto ogłasza pokój ludowi i świętym swoim.
Zaprawdę bliskie jest Jego zbawienie dla tych, +
którzy się Go boją, *
i chwała zamieszka w naszej ziemi.

Spotkają się ze sobą łaska i wierność, *
ucałują się sprawiedliwość i pokój.
Wierność z ziemi wyrośnie, *
a sprawiedliwość spojrzy z nieba.

Pan sam obdarzy szczęściem, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.
Przed Nim kroczyć będzie sprawiedliwość, *
a śladami Jego kroków zbawienie.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (Iz 40,9-10)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Podnieś mocno twój głos, zwiastunie dobrej nowiny,
oto Pan Bóg przyjdzie z mocą.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.


EWANGELIA  (Łk 7,18b-23)

Na Chrystusie spełniają się proroctwa

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.

Jan przywołał do siebie dwóch spośród swoich uczniów i posłał ich do Jezusa z zapytaniem: „Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?” Gdy ludzie ci zjawili się u Jezusa, rzekli: „Jan Chrzciciel przysyła nas do Ciebie z zapytaniem: Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?”
W tym właśnie czasie wielu uzdrowił z chorób, dolegliwości i uwolnił od złych duchów; oraz wielu niewidomych obdarzył wzrokiem. Odpowiedział im więc:
„Idźcie i donieście Janowi to, coście widzieli i słyszeli: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia i głusi słyszą; umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi”.
Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ

Czyny Jezusa świadczą o Nim

W czasie wyczekiwania na upragnioną osobę mogą pojawić się wątpliwości. Tak było w przypadku Jana Chrzciciela. Ma on świadomość, że jego misja jako poprzednika dobiega końca. Dlatego chce mieć pewność, że zapowiadany przez niego Mesjasz rzeczywiście już jest obecny. Jezus wskazuje na swoje czyny, które świadczą o Nim, że jest posłany przez Boga (J 5, 36). Są to uzdrowienia, które przywracają ład w dziele stwórczym. Ślepota, trąd oraz wszystkie inne choroby i niepełnosprawności nie są zamierzone przez Stwórcę. Nie są też stanem właściwym dla człowieka. Tak właśnie objawia się Jezus, prawdziwy Mesjasz, który przyszedł wyzwolić nas z największej naszej niewoli, jaką jest działanie złego ducha.

Chryste, codzienne odczytywanie Ewangelii umacnia mnie w oczekiwaniu na Twoje przyjście. Z nadzieją czekam na Ciebie, bo wiem, że tylko Ty jeden przyniesiesz mi prawdziwe szczęście.

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” ks. Mariusz Szmajdziński/Edycja Świętego Pawła

Biblos

Informacje o tym, co dzieje się w Galilei, że “Wielki prorok powstał wśród nas”, oraz: “Wejrzał Bóg na swój lud” rozeszły się po całej Judei.
Jezus nauczał ludzi oraz uzdrawiał chorych. Faryzeusze wędrujący razem z uczniami Jezusa napominają ich z powodu zrywania kłosów w szabat.

W tym czasie uwięziony Jan Chrzciciel wysyła swoich uczniów do Jezusa z zapytaniem czy Jezus jest oczekiwanym Mesjaszem, czy Judejczycy mają czekać na kogoś innego? Odpowiedź Jezusa powinna rozwiać wątpliwości Jana.

„Być może słowa Jezusa nie pasowały do Janowego wyobrażenia o Tym, którego nadejście zapowiadał, chociaż nie miał wątpliwości, że Jezus jest przynajmniej prorokiem, który objawia prawdę.”

Jakiego Mesjasza oczekiwał Jan? Założyciela królestwa, przywódcy, który upomni się o prawa Boga do ziemi i ludu izraelskiego? Czy Mesjasza, który przywraca wzrok niewidomym, słuch głuchym, który leczy z wielu chorób nawet w szabat? Czy wizerunkowi Mesjasza odpowiadają wizyty Jezusa w synagogach oraz domach ludzi odrzucanych, które powodują, że coraz więcej ludzi wierzy w Jezusa, a coraz więcej przywódców religijnych odwraca się od Niego?
Czy Jan jest szczęśliwy, rozradowany, a więc błogosławiony z powodu tego, co czyni Jezus? Czy Jan jest smutny z powodu opinii na temat Jezusa, być może tych faryzeuszów, którzy przyjmowali chrzest nad Jordanem? Czy Jan jest chce zmienić zdanie na temat Jezusa?
Czy Jan Chrzciciel i jego uczniowie mogą się potknąć, czyli zgorszyć, oburzyć pod wpływem opinii przeciwników Jezusa?
Jezus poleca uczniom Jana Chrzciciela, aby uważnie obserwowali, co się dzieje, aby odpowiedzieli sobie na pytanie, kto to wszystko czyni, człowiek, czy Bóg?

Kończy się czas proroctw mesjańskich. Jezus Chrystus objawia Boga i Jego plany pełniej niż dotychczasowe proroctwa.

Ludzie, którzy znali Jana, muszą teraz wybrać Jezusa.
Nie będzie już nikogo większego od Jezusa Chrystusa. On jest Mesjaszem, On jest Synem Człowieczym, On jest zapowiadanym przez proroków Synem Dawida.
W historii zbawienia kończy się przemijająca rola Jana, a rozpoczęła nieprzemijająca rola Jezusa, Syna Bożego.

_____________________________________________________________________________________________________________

 

Grafika: http://randalldsmith.com/

 

O autorze: Słowo Boże na dziś

Brak komentarzy

Skomentuj notkę, rozpoczynając dyskusję...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*