…ów dzień niespodziewany jak potrzask

Klepsydra

Cytat dnia

 
 Mamy jedynie dwa lub trzy razy w życiu okazję być bohaterem, ale w każdej chwili naszego życia mamy okazję być wierni naszemu obowiązkowi.
R. Bazin

______________________________________________________________________________________________________________

Słowo Boże

Łk 21, 34-36

Na początku proś Ducha Świętego o światło i o to, aby prowadził cię podczas tej modlitwy według swoich zamiarów.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Łukasza
Łk 21, 34-36
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was znienacka jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym».

„Uważajcie na siebie, by wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych”. Jak bardzo aktualne są dziś te słowa Pana Jezusa. Jak często współczesnym ludziom może towarzyszyć ta ociężałość. Pan wymienia jej konkretne przyczyny. Ociążałość duchowa często ma źródło w tym, co zewnętrzne. Zastanów się, czy twoje serce jest ociężałe, a jeśli tak, to z jakich powodów?

Dzień zapowiadany przez Pana przyjdzie na wszystkich ludzi. Także na ciebie. Nikt bowiem nie wie, kiedy Bóg wezwie go do siebie. Dlatego tak ważne jest, aby twoje serce nie było ociężałe, a twoja postawa stała się postawą czuwania. Jeżeli czujesz taką potrzebę, proś teraz Ducha Świętego, by uzdolnił cię do wolności serca i czujności.

Pan Jezus mówi o czuwaniu, ale zaprasza też do tego, by nieustannie się modlić. Pomyśl, czy twoja modlitwa ogranicza się tylko do porannego i wieczornego spotkania z Panem, czy może cały twój dzień przepełniony jest modlitwą w różnych formach? Do czego zachęca cię Duch Święty? Czy chcesz modlić się nieustannie?

Porozmawiaj z Panem o kondycji twojego serca, o czuwaniu i nieustannej modlitwie. Odmawiając „Pod Twoją obronę”, proś Matkę Bożą, by wymodliła ci łaskę czuwania.

Biblos

Czuwanie etymologicznie oznacza, „nie spać” stąd „trwać bez snu, czuwać”. Ten obraz opisuje właściwy sposób myślenia ludzi wierzących. Mają być przebudzeni i trzeźwi, czyli kierować się ufnością i posłuszeństwem Bogu.

Kiedy mają czuwać? Zawsze, kiedy ich serca staną się ociężałe. Kiedy im już nie będzie się chciało, gdy spoczną na laurach, gdy będą się wymawiali wiekiem, chorobą, brakiem czasu.
Zawsze, kiedy staną się nowocześni i powiedzą, że my wiemy lepiej, my jesteśmy skuteczniejsi od tego, co jest napisane w tych starych pismach. Po to, aby nie ulec pokusie.

Czuwanie to rozważanie, rozmyślanie, wytyczanie sobie Bożych celów i realizowanie ich, podejmowanie inicjatywy, koncentrowanie się na tym, co jest ważne.

Czuwać to modlić się w Duchu, wyrażać Bogu ufność, posłuszeństwo, wdzięczność, wyznawać grzech, mówić o swoich potrzebach. Uwielbiać Boga.
Czuwać to rozważać Słowo Boga, poszukiwać tego, co jest wolą Bożą, co jest mądre, co przemienia myśli i pragnienia.

Każdy uczeń Jezusa, który uważa na siebie i czuwa stanie przed Bogiem, nie z lękiem, ale z radością i uwielbieniem.

______________________________________________________________________________________________________________

Liturgia słowa na dziś

PIERWSZE CZYTANIE  (Ap 22,1-7)

Wizja raju

Czytanie z Księgi Apokalipsy świętego Jana Apostoła.

Anioł Pański ukazał mi rzekę wody życia, lśniącą jak kryształ, wypływającą z tronu Boga i Baranka. Pomiędzy rynkiem Miasta a rzeką, po obu brzegach, drzewo życia, rodzące dwanaście owoców, wydające swój owoc każdego miesiąca, a liście drzewa służą do leczenia narodów. Nic godnego klątwy już odtąd nie będzie. I będzie w nim tron Boga i Baranka, a słudzy Jego będą Mu cześć oddawali. I będą oglądać Jego oblicze, a imię Jego na ich czołach. I odtąd już nocy nie będzie. A nie potrzeba im światła lampy i światła słońca, bo Pan Bóg będzie świecił nad nimi i będą królować na wieki wieków.
I rzekł mi: „Te słowa wiarygodne są i prawdziwe, a Pan, Bóg duchów proroków, wysłał swojego anioła, by sługom swoim ukazać, co musi się stać niebawem. A oto niebawem przyjdę. Błogosławiony, kto strzeże słów proroctwa tej księgi”.
Oto słowo Boże.


PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 95,1-2.3-5.6-7ab)

Refren: Marana tha! Przybądź, Panie Jezu!.

Przyjdźcie, radośnie śpiewajmy Panu, *
wznośmy okrzyki ku chwale Opoki naszego zbawienia,
stańmy przed obliczem Jego z uwielbieniem, *
radośnie śpiewajmy Mu pieśni.

Bo Pan jest Bogiem wielkim, +
wielkim królem nad wszystkimi bogami. *
W Jego ręku głębiny ziemi, szczyty gór do Niego należą.
Jego własnością jest morze, które sam stworzył, *
i ziemia, którą ulepiły Jego ręce.

Przyjdźcie, uwielbiajmy Go padając na twarze, *
zegnijmy kolana przed Panem, który nas stworzył.
Albowiem On jest naszym Bogiem, *
a my ludem Jego pastwiska i owcami w Jego ręku.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (Łk 21,36)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.


EWANGELIA  (Łk 21,34-36)

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was znienacka jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma przyjść, i stanąć przed Synem Człowieczym”.
Oto słowo Pańskie.

 

KOMENTARZ

Troska o siebie

Uważajcie na siebie. Trudno chyba o bardziej stosowne słowa na dzisiejszy, ostatni już dzień roku liturgicznego. Kto bowiem, patrząc z ludzkiego punktu widzenia, zadba lepiej o nas niż my sami? Trzeba naprawdę dokładać troski o siebie. Słowa Jezusa są ponownym wezwaniem do zachowania czujności. Uważać na siebie to być czujnym w oczekiwaniu na ponowne przyjście Chrystusa. Jest to przeciwieństwo serca ociężałego i zatroskanego jedynie o sprawy doczesne, które mogą skierować naszą uwagę w niewłaściwą stronę. Jezus umiłował nas do końca i pragnie, abyśmy byli tam, gdzie On przebywa. Jego Ewangelia pokazuje nam, jak powinniśmy żyć. Nic dziwnego, że na koniec roku mówi On do nas: Czuwajcie i módlcie się.

Chryste, czujność polega na wolności i braku przywiązania się do tego, co stanowi balast dla serca. Dziękuję Ci za ten rok, w którym dzięki Twojej Ewangelii mogłem wznieść się ku Tobie.

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” ks. Mariusz Szmajdziński/Edycja Świętego Pawła

_____________________________________________________________________________________________________________

Ewangelia: nie daj się zaskoczyć

(fot shutterstock.com)

Pan Jezus mówi, żebyśmy modlili się nieustannie, by to na nas nie przyszło. Jednak zło przychodzi. Módlmy się, by nasz świat nie rozleciał się wbrew temu co widzimy.

Chrześcijanin to człowiek, który nie będzie zaskoczony końcem świata (albo własną śmiercią). To nie będzie jednak wynikiem tego, że chrześcijanie poznają datę końca świata, albo własnej śmierci. To bierze się stąd, że uczeń Pana Jezusa jest uformowany do ciągłej świadomości, iż koniec świata lub śmierć może przyjść w każdej chwili. Tego rodzaju świadomość jest możliwa tylko wtedy, gdy nie postrzegamy końca świata (ani śmierci) jako tragedii, ale jako początek czegoś nowego – wspanialszego niż wszystko, co było dotąd.

______________________________________________________________________________________________________________

Grafika :ln54.blogspot.com

 

O autorze: Słowo Boże na dziś