Czy twoja miłość do Jezusa jest większa niż strach o siebie?

tragedia

Cytat dnia

I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich

______________________________________________________________________________________________________________

Słowo Boże

św. Klemensa I, papieża i męczennika

Łk 21, 12-19

Postaraj się wyciszyć i zajmij wygodną pozycję, która ułatwi ci skupienie uwagi. Poproś Ducha Świętego, by prowadził cię w tej modlitwie, tak jak On tego chce.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Łukasza
Łk 21, 12-19
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie».

Prześladowania spotkają tych, którzy są wierni Chrystusowi, tych, którzy są Jego uczniami. Wszyscy, którzy idą za głosem tego świata, nie doświadczają prześladowań, o których mówi Pan Jezus. Do której grupy się zaliczasz? Do uczniów Jezusa, gotowych na przeciwności, czy do dzieci tego świata?

Jezus mówi, że prześladowanie stanie się sposobnością do dawania świadectwa. Droga wiodąca przez śmierć, przez wydanie się na pastwę ludzi nieprzychylnych, prowadzi do dobrych owoców – do dawania świadectwa. Czy jesteś gotowy na to, by z miłości do Pana wydać się na prześladowanie ludzkich języków?

Jezus zapewnia, że tym, którzy pójdą drogą prześladowań, da wymowę i mądrość, a prześladowcy nie będą mogli się jej oprzeć ani sprzeciwić. Być może masz takie bolesne doświadczenia, szczególnie gdy prześladowania spotkały cię ze strony tych, od których miałeś prawo spodziewać się raczej miłości niż zła. Czy twoja miłość do Pana Jezusa jest większa niż strach o siebie?

W postawie zaufania i szczerości przedstaw Panu Bogu wszystko, co odkryłeś dzięki Jego łasce podczas tej modlitwy. Proś, aby to przemienił. Na koniec odmów modlitwę „Ojcze Nasz”.

 

Liturgia słowa na dziś

PIERWSZE CZYTANIE  (Ap 15,1-4)

Pieśń Mojżesza i Baranka

Czytanie z Księgi Apokalipsy świętego Jana Apostoła.

Ja, Jan, ujrzałem na niebie znak inny, wielki i godzien podziwu: siedmiu aniołów trzymających siedem plag ostatecznych, bo w nich się dopełnił gniew Boga.
I ujrzałem jakby morze szklane, pomieszane z ogniem, i tych, co zwyciężają Bestię i obraz jej, i liczbę jej imienia, stojących nad morzem szklanym, mających harfy Boże. A śpiewają pieśń Mojżesza, sługi Bożego, i pieśń Baranka w słowach:
„Dzieła Twoje są wielkie i godne podziwu, Panie, Boże wszechwładny. Sprawiedliwe i wierne są Twoje drogi, o Królu narodów. Któż by się nie bał, o Panie, i Twego imienia nie uczcił? Bo Ty sam jesteś Święty, bo przyjdą wszystkie narody i padną na twarz przed Tobą, bo słuszne Twoje wyroki stały się jawne”.
Oto słowo Boże.


PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 98,1.2-3ab.7-8.9)

Refren: Dzieła Twe wielkie i godne podziwu.

Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica *
i święte ramię Jego.

Pan okazał swoje zbawienie, *
na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją *
dla domu Izraela.

Niech szumi morze i wszystko, co w nim żyje, *
krąg ziemi i jego mieszkańcy.
Rzeki niech klaszczą w dłonie, *
góry niech razem wołają z radości.

W obliczu Pana, który nadchodzi, *
bo przychodzi osądzić ziemię.
On będzie sądził świat sprawiedliwie *
i ludy według słuszności.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (Ap 2,10c)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Bądź wierny aż do śmierci,
a dam ci wieniec życia.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.


EWANGELIA  (Łk 21,12-19)

Jezus zapowiada prześladowanie swoich wyznawców

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić.
A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”.
Oto słowo Pańskie.

 

KOMENTARZ

Dawanie świadectwa

Jezus stopniowo objawia uczniom prawdę o przyszłości. Wczoraj zapowiedział zburzenie świątyni oraz nadejście wojen, trzęsień ziemi, głodu, strasznych zjawisk astralnych. Dodał ponadto, że nie zaraz nastąpi koniec. Dziś mówi o prześladowaniach uczniów z powodu Jego imienia. Należy umieścić je właśnie przed tym nie zaraz nastąpi koniec. Spodziewany przez pierwsze wspólnoty chrześcijańskie koniec nie nastąpił, a prześladowania wciąż trwają. Można powiedzieć, że droga krzyża stała się drogą uczniów Chrystusa, poczynając od św. Szczepana. Nie chodzi tylko o przelaną krew. Pełne oddanie się Chrystusowi może ściągnąć gniew najbliższych czy władzy. Na tym polega dawanie świadectwa i osiągnięcie zbawienia.

Chryste, tylko Ty potrafisz przemienić mój smutek w radość. Jest to możliwe, gdy pozostanę Ci wierny, a na każdą krzywdę, zachęcony Twym przykładem, będę odpowiadał miłością.

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” ks.Mariusz Szmajdziński/Edycja Świętego Pawła

Biblos

Synagogi były miejscami lokalnych zgromadzeń, tworzyły więc naturalną scenę dla przesłuchań i publicznego wymierzania kar. Czasami kara miała formę chłosty. Więzienia rzymskie służyły raczej jako miejsce przetrzymywania oskarżonych do czasu procesu, nie zaś jako miejsce odbywania kary.
Do stosowanych wówczas kar należały kara śmierci, sprzedanie w niewolę, wygnanie, konfiskata majątku itd.

Uczniowie Jezusa muszą być gotowi do dawania świadectwa we wszystkich okolicznościach. Wystąpią przeciwko Nim nawet najbliżsi krewni. Ale oni muszą pozostać wierni czystej Ewangelii, muszą opierać się na prawdzie Słowa Bożego.
W kulturze kładącej wielki nacisk na lojalność wobec rodziny, zdrada, której jeden z jej członków dopuścił się wobec pozostałych, była postrzegana jako szczególna podłość.

Konflikty i prześladowania z powodu wiary w Jezusa Chrystusa, stwarzają okazję do dawania świadectwa. Świadectwo o tym, kim jest Jezus i co On uczynił dla mnie i w jaki sposób. Słowa tego świadectwa będą pochodziły od Ducha Chrystusowego.

Bóg da uczniom Jezusa mądrość, tę samą niezmienną prawdę o królestwie Bożym, czyli o Bożym sposobie zbawienia ludzi, a Duch będzie przekonywał wewnętrznie. Bóg otworzy usta zalęknionych uczniów i wyleje przez nie mądrość, której się nie przeciwstawią, ani jej nie zaprzeczą przeciwnicy.
Mądrość Boga jest większa od wiedzy i nauki. Mądrość Boga przewyższa wiedzę ludzką.

Imię Jezusa Chrystusa będzie wywoływało sprzeciw najpierw tych, którzy za największego uznają Mojżesza i Abrahama. A potem w wielu innych narodach będą wywyższali i oddawali Boską cześć ludziom, zamiast Jezusowi Chrystusowi i będą domagali się oddania czci swoim idolom.

Jezus składa obietnice swoim wiernym uczniom. Jeśli będą nieugięci, wytrwali, cierpliwi wyposaży ich w mądrość Ducha Bożego i ochroni ich życie. Będą nasyceni, spełnieni, będą zaspokojone ich prawdziwe potrzeby.

Bóg ich ochroni. I nikt nie wyrwie ich z Jego rąk, nawet jeśli oddaliby życie z powodu wiary w Niego. Jezus w czasie tego pobytu w Jerozolimie odda swoje życie na okup za wielu, a po trzech dniach Ojciec przywróci Mu je z powrotem w chwale zmartwychwstania. Przedwczesna śmierć uczniów nie jest unicestwieniem ich życia, lecz okazją na wcześniejsze spotkanie z ich Panem i Zbawicielem.

______________________________________________________________________________________________________________

 

O autorze: Słowo Boże na dziś

Brak komentarzy

Skomentuj notkę, rozpoczynając dyskusję...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*