Kto jest naszym nieprzyjacielem?_Wtorek, 14 czerwca 2016r.

Jezus_twarz _całun

Cytat dnia

Miłość

…nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma.

hymn o miłości

Pytanie dnia

“Jaką jedną, dobrą cechę ma twój nieprzyjaciel?”.

 ______________________________________________________________________________________________________________

Słowo Boże

bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika

Mt 5, 43-48

 

Posłuchaj

Wyobraź sobie witraż pokryty sadzą czy błotem. Tylko w jednym miejscu prześwituje promień słońca. Kolorowy, dający nadzieję, że cały witraż jest piękny.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Mateusza.
Mt 5, 43-48
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski».

Jezus mówi o miłości nieprzyjaciół. Ale kto jest nieprzyjacielem? Na pewno osoba, której nienawidzisz, która skrzywdziła ciebie na tyle, że nie potrafisz i nie chcesz się do niej odezwać. Ale to także ktoś, kto żyje blisko ciebie, ale jest dla ciebie denerwujący, irytujący. Zastanów się, kogo nazwiesz swoim nieprzyjacielem.

Miłość nieprzyjaciela wymaga pokory i cierpliwości. Pokory jako stanięcia w prawdzie, bo przecież ty też masz wady. Cierpliwości, bo przeważnie potrzeba dużo czasu, by pokochać taką osobę, a w konsekwencji jej wybaczyć. Ale miłość zaczyna się już wtedy, gdy starasz się pokochać tę osobę.

Co może pomóc? Zacznij szukać dobra w nieprzyjacielu. Zacznij od drobnych rzeczy. Nie będzie to łatwe. Musisz wyzbyć się uprzedzeń do tej osoby, a nawet przyznać się do własnych błędów. Ale zacznij już teraz. Jaką jedną dobrą cechę ma twój nieprzyjaciel?

Proś o Ducha Świętego, by pomagał ci w dostrzeganiu każdego okruchu dobra w drugim człowieku. Czasem będzie to rzecz banalna, ale zacznie wyczulać cię na dobro.

_____________________________________________________________________________________________________________

Liturgia słowa na dziś

 

PIERWSZE CZYTANIE (2 Krn 18,25-31a.33-34)

Śmierć Achaba

Czytanie z Drugiej Księgi Kronik.

Król izraelski Achab rozkazał: „Weźcie Micheasza i zaprowadźcie go z powrotem do Amona, dowódcy miasta, i do syna królewskiego, Joasza, i powiedzcie: «Tak rzekł król: Wtrąćcie go do więzienia i żywcie chlebem i wodą jak najskąpiej, aż do mego powrotu w pokoju»”. Na to Micheasz powiedział: „Gdybyś miał powrócić w pokoju, to znaczyłoby, że Pan nie mówił przeze mnie”.
Jednak król izraelski i Jozafat, król judzki, wyruszyli na Ramot w Gileadzie. Tam król izraelski powiedział Jozafatowi: „Zanim pójdę w bój, przebiorę się. Ty zaś wdziej swoje szaty”. Następnie król izraelski przebrał się i dopiero wtedy przystąpili do walki. A król syryjski dowódcom swoich rydwanów wydał taki rozkaz: „Nie walczcie ani z małym, ani z wielkim, lecz tylko z samym królem izraelskim”. Toteż kiedy dowódcy rydwanów zobaczyli Jozafata, powiedzieli: „Ten jest królem izraelskim”. Wtedy otoczyli go, aby z nim walczyć.
A pewien człowiek naciągnął łuk i przypadkiem ugodził króla izraelskiego między spojenia pancerza. Powiedział więc król woźnicy: „Zawróć i ratuj mnie z tej walki, bo zostałem zraniony”. Tego dnia rozgorzała walka, a król izraelski utrzymywał się stojąc na rydwanie naprzeciw Syryjczyków aż do wieczora, a zmarł o zachodzie słońca.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 51,3-4.5-6ab.11 i 16)

Refren: Zmiłuj się, Boże, bo jesteśmy grzeszni.

Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej, *
w ogromie swej litości zgładź moją nieprawość.
Obmyj mnie zupełnie z mojej winy *
i oczyść mnie z grzechu mojego.

Uznaję bowiem nieprawość swoją, *
a grzech mój jest zawsze przede mną.
Przeciwko Tobie samemu zgrzeszyłem *
i uczyniłem, co złe jest przed Tobą.

Odwróć swe oblicze od moich grzechów *
i zmaz wszystkie moje przewinienia.
Uwolnij mnie, Boże, od kary za krew przelaną, *
Boże, mój Zbawco, niech sławi mój język Twoją sprawiedliwość.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (J 13,34)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
jak Ja was umiłowałem.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (Mt 5,43-48)

Przykazanie miłości nieprzyjaciół

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Słyszeliście, że powiedziano: «Będziesz miłował swego bliźniego», a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak, będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.
Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”.

Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ

Duchowe rodzeństwo

Ostatnie z serii Jezusowych dopełnień wymogów w wypełnianiu prawa Bożego: miłować mamy wszystkich bez wyjątku, nawet tych, którzy są naszymi nieprzyjaciółmi. Sam Jezus dał piękny przykład takiej miłości, gdy modlił się na krzyżu: Ojcze, odpuść im (Łk 23, 34). A my powtarzamy każdego dnia podobne słowa: Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy…. Nasza prośba o przebaczenie ma sens tylko wtedy, gdy my sami wybaczamy tym, którzy w czymś nam zawinili. Skoro Bóg jest naszym Ojcem, a nie tylko moim czy twoim, to nie ma w Jego rodzinie miejsca na jakiś duchowych jedynaków. Mamy miłować się wszyscy, jak On nas umiłował. Miłość, która naprawdę wybacza, jest najdoskonalszym wypełnieniem prawa.

Chryste, Ty wprowadzasz mnie na drogę przebaczenia wszystkim ludziom bez wyjątku. Skoro doświadczam od Ciebie miłości, to pragnę miłość okazywać innym, aby być Twoim dzieckiem.

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” ks. Mariusz Szmajdziński/Edycja Świętego Pawła

____________________________________________________________________________________________________________

Ewangelia: “Bądźcie więc doskonali”. Czy to nie przesada?

(fot. shutterstock.com)
Komentarz do Ewangelii 
Mamy być doskonali jak Bóg? Czy to nie przesada? Byłoby to przesadą gdybyśmy nie byli dziećmi Boga. To naturalne, że dzieci dziedziczą cechy rodziców i potem upodabniają się do nich. “Jabłko od jabłoni nie pada daleko” – mawiamy. Problem w tym, że my często “padamy” daleko od Boga. Dystansujemy się od Niego. Wręcz uciekamy przed Nim, jakby chciał nam zrobić krzywdę. Stąd nasze problemy z upodobnieniem się do Boga. A stworzeni jesteśmy na Jego obraz i podobieństwo! Nie przepoczwarzajmy się więc w jakieś inne stworzenia. Przez praktykę Miłości przyznawajmy się do Boga. Wszak to nasz Ojciec.
______________________________________________________________________________________________________________

Ks. Piotr Pawlukiewicz: nie gadaj sam ze sobą

Kazania inne niż wszystkie

“Jestem bardzo podejrzliwy gdy ktoś mi mówi, że był dwie godziny na adoracji Najświętszego Sakramentu.  Wtedy się pytam: i co wtedy robiłeś? Z kim gadałeś?”

 

_____________________________________________________________________________________________________________

 

O autorze: Słowo Boże na dziś

Brak komentarzy

Skomentuj notkę, rozpoczynając dyskusję...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*