Czwartek, 11 lutego 2016 Najświętszej Maryi Panny z Lourdes Dzień Chorego

Myśl dnia

W rękach dobrego lekarza i woda staje się lekarstwem.

Mikołaj Gogol

12717706_1006441556058175_6786071206349991702_n
____________________________________
Jeśli dziś brakuje ci odwagi, by powierzyć się Jezusowi, proś Go o męstwo.
Proś o ufność w oddaniu się Bogu i traceniu życia dla Niego.
Cute boy ad doctor's
Chryste, dziękuję Ci, że od samego początku Wielkiego Postu wzywasz mnie,
abym porzucił wszelkie wygodnictwo i nie tracąc życia, szedł wytrwale za Tobą.
Idę wierny Tobie i krzyżowi.
________________________________________________________________________________________________

Słowo Boże

________________________________________________________________________________________________

CZWARTEK PO POPIELCU


PIERWSZE CZYTANIE  (Pwt 30,15-20)

Wierność i grzech, życie i śmierć

Czytanie z Księgi Powtórzonego Prawa.

Mojżesz przemówił do ludu:
„Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście. Ja dziś nakazuję ci kochać twego Boga, Pana, i chodzić Jego drogami, pełniąc Jego nakazy, polecenia i przykazania; abyś żył i mnożył się, a twój Bóg, Pan, będzie ci błogosławił w kraju, który idziesz posiąść.
Ale jeśli swoje serce odwrócisz, nie usłuchasz, zbłądzisz i będziesz się kłaniał obcym bogom, służąc im, oświadczam wam dzisiaj, że na pewno zginiecie, niedługo zabawicie na ziemi, którą idziecie posiąść, po przejściu Jordanu.
Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładę przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, miłując Boga swego, Pana, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego; bo tu jest twoje życie i długie trwanie twego pobytu na ziemi, którą Pan poprzysiągł dać ojcom twoim: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi”.
Oto słowo Boże.


PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 1,1-2.3.4 i 6)

Refren: Błogosławiony, kto zaufał Panu.

Błogosławiony człowiek, który nie idzie za radą występnych, +
nie wchodzi na drogę grzeszników *
i nie zasiada w gronie szyderców,
lecz w prawie Pańskim upodobał sobie *
i rozmyśla nad nim dniem i nocą.

On jest jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą, *
które wydaje owoc w swoim czasie,
liście jego nie więdną, *
a wszystko, co czyni, jest udane.

Co innego grzesznicy: *
są jak plewa, którą wiatr rozmiata.
Albowiem znana jest Panu droga sprawiedliwych, *
a droga występnych zaginie.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (Mt 4,17)

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

Pan mówi: Nawracajcie się,
bliskie jest Królestwo niebieskie.

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.


EWANGELIA  (Łk 9,22-25)

Kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; będzie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie”.
Potem mówił do wszystkich: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa. Bo cóż za korzyść ma człowiek, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie?”
Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ
Weź swój krzyż

Na początku Wielkiego Postu Jezus mówi do nas wyraźnie i jednoznacznie, że musimy wziąć swój krzyż i Go naśladować. Jest to droga wiodąca przez cierpienie i odrzucenie. Czy gotowi jesteśmy, aby wyruszyć ze swego wygodnego i bezpiecznego miejsca? Przecież gdy Piotr po raz pierwszy usłyszał o śmierci krzyżowej swego Mistrza, powiedział natychmiast: Niech Cię Bóg broni. Strach przed codziennym krzyżem sprawia, że go odrzucamy, a w konsekwencji odrzucamy Chrystusa. Jedynym sposobem, aby wiernie iść za Nim, jest zaparcie się samego siebie. To znaczy nie możemy już stawiać siebie samych na pierwszym miejscu, lecz mamy pokornie pójść za Chrystusem, który będąc posłusznym swemu Ojcu, zaparł się samego siebie.

Chryste, dziękuję Ci, że od samego początku Wielkiego Postu wzywasz mnie, abym porzucił wszelkie wygodnictwo i nie tracąc życia, szedł wytrwale za Tobą. Idę wierny Tobie i krzyżowi.

 

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016”

  1. Mariusz Szmajdziński
    Edycja Świętego Pawła

http://www.paulus.org.pl/czytania.html

__________________________________

NMP z Lourdes

0,19 / 10,03

Dzisiaj Jezus zapowiada swoją śmierć i zmartwychwstanie. Mówi uczniom o czekającym Go cierpieniu. Dzieli się z nimi tym, co przeżywa. Jezus chce podzielić się także z tobą swoimi uczuciami. Spróbuj postawić się w roli ucznia, do którego Chrystus kieruje wezwanie do tracenia swojego życia dla Niego.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Łukasza
Łk 9, 22-25

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; będzie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie». Potem mówił do wszystkich: «Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa. Bo cóż za korzyść ma człowiek, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie?»Za Jezusem idą wielkie tłumy, bo ludzie widzą czynione przez Niego cuda. On jednak, znając serce człowieka, pozbawia ich złudzeń i ujawnia prawdziwe motywacje, dla których za Nim chodzą. Zachwyceni wielkimi znakami zapominają o prawdziwym celu przyjścia Mesjasza na ziemię. Mają o Nim swoje własne wyobrażenie i tak naprawdę nie idą za Jezusem, ale za swoimi oczekiwaniami, jakie wobec Niego mają. A ty, za jakim Jezusem idziesz?

Syn Człowieczy odsłania przed uczniami wizję odrzucenia przez ludzi i zbliżającej się śmierci. Uświadamia im, że prawdziwie naśladuje Go ten, kto nie boi się tracić swojego życia i brać codziennie własnego krzyża. Czy jesteś gotów wystawić się dziś na niepewność drogi? Może lęk przed tym, co mogłoby cię spotkać, nie pozwala ci na ryzyko straty. Przypomnij sobie obietnicę Jezusa. Jeśli dla Niego stracisz życie, nie tylko je zachowasz, ale zyskasz znacznie więcej.

Święta Siostra Faustyna w swoim życiu bardzo świadomie przeżywała pragnienie upodobnienia się do Jezusa. Doświadczała tego, że oddawanie życia nawet w zwyczajnych wydarzeniach wcale nie jest takie proste. Ale ufała Jego miłosierdziu. Dla ciebie to także jest możliwe w zwykłych okolicznościach życia.

Jeśli dziś brakuje ci odwagi, by powierzyć się Jezusowi, proś Go o męstwo. Proś o ufność w oddaniu się Bogu i traceniu życia dla Niego.

Świętych Obcowanie

_________________________________________________________________________________________________

W Kaplicy pw. Matki Bożej Zwycięskiej Kompleksu Wojskowego 0044 bp polowy Józef Guzdek sprawował Mszę św. rozpoczynającą Wielki Post dla ponad 250 żołnierzy i pracowników wojska służących w pięciu jednostkach skupionych na jego terenie.

W homilii zachęcał zebranych, aby Wielki Post stał się dla nich okazją do “odrzucenia masek hipokryzji” i czasem odkrywania prawdy o sobie.
W Mszy św. uczestniczyli żołnierze i pracownicy cywilni Pułku Ochrony, Batalionu Reprezentacyjnego, Resortowego Centrum Zarządzania Sieciami i Usługami Teleinformatycznymi, Centrum Wsparcia Teleinformatycznego Sił Zbrojnych, Oddziału Zabezpieczenia oraz Centrum Konferencyjnego MON. Liturgię słowa przygotowali żołnierze służący w obrębie Kompleksu Wojskowego 0044. Poza nimi w Eucharystii uczestniczyli żołnierze 10. Warszawskiego Pułku Samochodowego im. prezydenta Stefana Starzyńskiego.
– Ludzie przybierają maski, aby ukryć prawdę o sobie – mówił w homilii bp Guzdek. Ordynariusz wojskowy podkreślił, że początek Wielkiego Postu to wezwanie do nawrócenia i odrzucenia obłudy, która może dotyczyć każdego aspektu naszego życia.
Bp Guzdek przywołał słowa gen. Philipa Breedlove’a, głównodowodzącego wojskami amerykańskimi w Europie, które miał okazję usłyszeć podczas konferencji naczelnych kapelanów wojskowych. – Gen. Breedlove powiedział, że rolą kapelana jest mówienie prawdy, nawet tej najtrudniejszej – dowódcy i każdemu z żołnierzy, do których jest posłany. Ten czterogwiazdkowy generał wyznał, że dziwi się tym oficerom, którzy nie mają odwagi przyznać się do wiary i udają kogoś innego. Czy można mieć nadzieję, że oficer wykaże się odwagą i męstwem na polu walki, skoro wstydzi przyznać się do wiary – zacytował gen. Breedlove’a bp Guzdek.
Ordynariusz wojskowy podkreślił, że w odkryciu prawdy o sobie pomaga korzystanie z sakramentu pokuty i pojednania. Przypomniał, że w tym roku obchodzimy Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który jest szczególną okazją do nawrócenia i pojednania z Bogiem i ludźmi.
Ponadto wyjaśnił, że posypanie głów popiołem jest przypomnieniem prawdy o przemijalności i kruchości ludzkiego życia. Jest także zachętą, aby nawrócenia nie odsuwać w czasie, wszak można nie zdążyć. Na koniec życzył zebranym owocnego przeżywania Wielkiego Postu.
Po homilii nastąpił obrzęd poświęcenia popiołu i posypania nim głów wiernych.
Mszę św. koncelebrowali ks. kpt. Maciej Śliwa, kapelan kompleksu wojskowego 0044, ks. por. Marcin Janocha, administrator katedry polowej i ks. Stanisław Dyndał, wikariusz katedry polowej. Przed Mszą św. żołnierze i pracownicy kompleksu mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,25002,wielki-post-to-okazja-do-odrzucenia-maski.html
_______________________________

“Jak popiół, z którego Bóg tworzy nowego człowieka”

“Prośmy Boga, byśmy nie wynosili się nad innych, byśmy nie krytykowali, nie oceniali, ale byśmy byli jak ten zmielony popiół, z którego Bóg tworzy nowego człowieka” – powiedział bp Zbigniew Kiernikowski w katedrze legnickiej na rozpoczęcie obchodów Wielkiego Postu.

 

Eucharystię koncelebrował biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego. Na modlitwie zebrali się wierni, siostry zakonne oraz klerycy.
W homilii biskup legnicki mówił o znaczeniu Wielkiego Postu oraz o symbolice obrzędu posypania głów popiołem. Podkreślił, że Wielki Post jest czasem pokuty i głębszej refleksji nad sobą.
Odnosząc się do czytań mszalnych, zwłaszcza do fragmentu Ewangelii, bp Zbigniew zaznaczył, że wskazane przez Jezusa sposoby przeżycia tego czasu – modlitwa, post i jałmużna, powinny być przeżyte z odpowiednim nastawieniem. “Zarówno w modlitwie, praktykowaniu postu czy jałmużny musimy wystrzegać się tego, by nie stawiać siebie na pierwszym miejscu. Musimy zawsze zwracać się do Ojca, który nas odradza” – mówił. Dodał też, że nie chodzi o to, byśmy to my czuli się ważni, ale by w nas najważniejszy był Bóg.
– Bóg w Jezusie Chrystusie ogołocił się ze wszystkiego dla nas, by nas pojednać z sobą i z innymi, by stworzyć z nas świętą społeczność – kontynuował bp Kiernikowski. Przypomniał przy tym, że ludzie tworzą różne społeczności, które często występują przeciwko sobie.
– W świętej społeczności chodzi o to, by Jezus był wyznacznikiem wszystkiego. Jak przypomina prorok Joel, świętą społeczność tworzy się nie przez zewnętrzne gesty, ale nawrócenie serca – podkreślił kaznodzieja.
Biskup legnicki zauważył też, że współczesny świat z tym wszystkim, co się w nim obecnie dzieje, woła o Boga, nawet jeśli nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że Go potrzebuje. – Czy my, jako chrześcijanie, dajemy naszym życiem odpowiedź na to wołanie. Czy my jesteśmy odpowiedzią? – pytał hierarcha.
Kończąc homilię wezwał wszystkich zgromadzonych: “Przyjmując znak posypania głów popiołem, prośmy Boga, byśmy nie wynosili się nad innych, byśmy nie krytykowali, nie oceniali, ale byśmy byli jak ten zmielony popiół, z którego Bóg tworzy nowego człowieka. Cały nasz Wielki Post niech będzie taką drogą, na której każdy z nas przyjmie jak najwięcej z ducha Jezusa Chrystusa, byśmy w radości przezywali święta Paschalne”.
W Środę Popielcową Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zainaugurowało krucjatę modlitewną “40 Dni dla Życia”. Przez 960 godzin osoby z diecezji legnickiej, ale także z terenu całej Polski i z zagranicy, które zgłosiły swój udział, będą się modlić w intencji dzieci poczętych i w intencji pokoju na świecie.
Inną inicjatywą wielkopostną w diecezji legnickiej będą katechezy niedzielne, które odczytywane będą przed każdą Mszą św. Dotyczą one uczynków miłosierdzia względem ciała i duszy. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka, który w swoim orędziu na Wielki Post zachęca do przeżycia tego czasu min. poprzez praktykowanie uczynków miłosierdzia.
_______________________________

O autorze: Słowo Boże na dziś