Dla Imienia Maryi, od fałszywego pojmowania wolności, ratuj nas Panie – Sobota, 12 wrzesnia 2015 Najświętszego Imienia Maryi

 

Myśl dnia

Przyszłość będzie szczodra jedynie wtedy, gdy wszystko ofiarujesz teraźniejszości.

Albert Camus

1365353002

 

 

 

 

 

 

Duchu Święty, przyzywam Twojej obecności. Oświecaj mnie swoim światłem, abym podjął właściwie decyzje, które stoją przede mną.

 

SOBOTA XXIII TYGODNIA ZWYKŁEGO, ROK II

PIERWSZE CZYTANIE  (1 Tm 1,15-17)

Jezus przyszedł na świat zbawić grzeszników

Czytanie z Pierwszego listu świętego Pawła Apostoła do Tymoteusza.

Nauka to zasługująca na wiarę i godna całkowitego uznania, że Chrystus Jezus przyszedł na świat zbawić grzeszników, spośród których ja jestem pierwszy. Lecz dostąpiłem miłosierdzia po to, by we mnie pierwszym Jezus Chrystus pokazał całą wielkoduszność jako przykład dla tych, którzy w Niego wierzyć będą dla życia wiecznego.
A Królowi wieków nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, Bogu samemu cześć i chwała na wieki wieków. Amen.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 113,1-2.3-4.5a i 6-7)

Refren: Niech imię Pana będzie pochwalone.

Chwalcie, słudzy Pańscy, *
chwalcie imię Pana.
Niech imię Pana będzie błogosławione, *
teraz i na wieki.

Od wschodu aż do zachodu słońca *
niech będzie pochwalone imię Pana.
Pan jest wywyższony nad wszystkie ludy, *
ponad niebiosa sięga Jego chwała.

Kto jest jak nasz Pan Bóg, +
co w dół spogląda *
na niebo i ziemię?
Podnosi z prochu nędzarza *
i dźwiga z gnoju ubogiego.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (J 14,23)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i do niego przyjdziemy.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA  (Łk 6,43-49)

Dobre i złe drzewo. Dobra i zła budowa

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Nie jest dobrym drzewem to, które wydaje zły owoc, ani złym drzewem to, które wydaje dobry owoc. Po owocu bowiem poznaje się każde drzewo: nie zrywa się fig z ciernia ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta.
Czemu to wzywacie Mnie: «Panie, Panie», a nie czynicie tego, co mówię? Pokażę wam, do kogo podobny jest każdy, kto przychodzi do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je.
Podobny jest do człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament założył na skale. Gdy przyszła powódź, potok wezbrany uderzył w ten dom, ale nie zdołał go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany.
Lecz ten, kto słucha, a nie wypełnia, podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu. Gdy potok uderzył w niego, od razu runął, a upadek jego był wielki”.

Oto słowo Pańskie.

 

 

KOMENTARZ

 

 

Właściwe decyzje

Po owocach poznajemy, czy decyzje, jakie podjęliśmy, były dobre. Ale jak podjąć te dobre decyzje? Stuprocentowej pewności zapewne nigdy nie będziemy mieli. Jeśli jednak Duch Boży będzie w nas mieszkał, to prawdopodobieństwo popełnienia błędu będzie mniejsze. Jezus na przykładzie obrazu związanego z budową domu pokazuje nam, jak ważne są fundamenty. Kształtując naszą osobowość w oparciu o Boże przykazania, budujemy właściwe i solidne fundamenty. Nie pomijajmy pośród naszych codziennych spraw i obowiązków modlitwy powiązanej z rachunkiem sumienia, życia sakramentalnego i lektury słowa Bożego. Są to środki, które wzmacniają nasz fundament i pozwalają dokonywać właściwych wyborów.

Duchu Święty, przyzywam Twojej obecności. Oświecaj mnie swoim światłem, abym podjął właściwie decyzje, które stoją przede mną.

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2015”
Autor: ks. Mariusz Krawiec SSP
Edycja Świętego Pawła
http://www.paulus.org.pl/czytania.html
***********

#Ewangelia: Być dobrym “z automatu”

Mieczysław Łusiak SJ

(fot. shutterstock.com)

Jezus powiedział do swoich uczniów: “Nie jest dobrym drzewem to, które wydaje zły owoc, ani złym drzewem to, które wydaje dobry owoc. Po owocu bowiem poznaje się każde drzewo: nie zrywa się fig z ciernia ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta.

Czemu to wzywacie Mnie: «Panie, Panie», a nie czynicie tego, co mówię? Pokażę wam, do kogo podobny jest każdy, kto przychodzi do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je. Podobny jest do człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament założył na skale. Gdy przyszła powódź, potok wezbrany uderzył w ten dom, ale nie zdołał go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany. Lecz ten, kto słucha, a nie wypełnia, podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu. Gdy potok uderzył w niego, od razu runął, a upadek jego był wielki”.

Komentarz do Ewangelii:

“Czemu to wzywacie Mnie: «Panie, Panie», a nie czynicie tego, co mówię?” Co powinniśmy czynić, zgodnie z nauką Jezusa? Powinniśmy przemieniać nasze serca, bo “dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło”. Kto przemienia naprawdę swe serce, czyniąc je dobrym, ten “buduje dom na skale”. W chwili trudnej nie będzie bowiem musiał się zastanawiać co czynić – podpowie mu serce. W chwilach trudnych myślenie bywa utrudnione, ale jeśli serce jest dobre, to człowiek bez zastanowienia zawsze postąpi dobrze. A to jest najważniejsze.
http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/pismo-swiete-rozwazania/art,2567,ewangelia-byc-dobrym-z-automatu.html
*********

Na dobranoc i dzień dobry – Łk 6, 43-49

Na dobranoc

Mariusz Han SJ

(fot. monicacaros / flickr.com / CC BY-ND 2.0)

Z tego muszą być dobre owoce

 

Drzewo i owoce

Nie jest dobrym drzewem to, które wydaje zły owoc, ani złym drzewem to, które wydaje dobry owoc. Po owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta.

 

Czemu to wzywacie Mnie: Panie, Panie, a nie czynicie tego, co mówię? Pokażę wam, do kogo podobny jest każdy, kto przychodzi do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je. Podobny jest do człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament założył na skale. Gdy przyszła powódź, potok wezbrany uderzył w ten dom, ale nie zdołał go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany.

 

Lecz ten, kto słucha, a nie wypełnia, podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu. [Gdy] potok uderzył w niego, od razu runął, a upadek jego był wielki.

 

Opowiadanie pt. “Mały kwiatek jabłoni

Była sobie jabłonka…całkiem zwyczajna – rosła na skraju łąki, tuż obok polnej drogi. Tak sobie tam stała, aż pewnego dnia wiosennego zakwitła… Utonęła w gąszczu małych, drobnych kwiatków. A każdy z nich taki piękny…o drobnych, delikatnych płatkach, kryjących malutkie, żółte pręciki… Ich widok szybko zwabił okoliczne pszczoły…

 

“Jak dobrze!” – ucieszyły się kwiatki… “Dzięki pszczołom szybko zawiążą się w nas owoce, a dzięki słońcu urośniemy duże i rumiane.” Każdy z kwiatków nie mógł się doczekać, aż przeobrazi się w okrąglutkie, czerwone jabłko. Ale nie każdemu z nich było to dane…

 

Był taki jeden…mały kwiatek jabłoni…który tak bardzo chciał stać się jabłkiem. Z tęsknotą co dnia wypatrywał jakiejś pszczoły, dzięki której jego marzenia by się spełniły…Zazdrośnie spoglądał na sąsiednie kwiatki, w których zawiązywały się owoce… i czekał…. aż przyjdzie jego kolej…

 

Na niektórych gałązkach już pojawiły się małe, zielone jabłuszka…a on ciągle czekał. Czekał nawet, gdy w gwałtownym podmuchu wiatru opadły wszystkie jego płatki… Mały kwiatek jabłoni… Na jabłonce miejsce kwiatków zajęły wspaniałe, czerwone owoce.

 

Drzewko uginało się pod ich ciężarem…tylko gdzieniegdzie na gałązkach widać było krótkie, zasuszone kikuciki… miejsca po małych, białych kwiatkach… w których nigdy nie wyrosły owoce…

 

Refleksja

Każdy z nas musi “odziać się” w odrobinę cierpliwości, aby to, co zasieje mógł oglądać własnym oczami. Każde dobro, jeśli podlega naturalnemu wzrostowi, potrzebuje czasu, aby przyniosło konkretne owoce. Czasami potrzeba na to wiele lat. My tymczasem chcemy wszystko od razu i przy okazji na siłę przyspieszamy proces na który nie mamy w ogółe wpływu. Naprawiamy innych na siłę, wykorzystując różnego rodzaju środki, które nie sprawdzają się, gdyż wynikają z naszej grzeszności. Chcemy bowiem zawsze naprawiać po swojemu i tylko tak, jak my chcemy. Zapominamy przez to o Bogu, który stworzył ten świat…

 

Jezus poucza, że każdy dobry czyn, wcześniej czy później przyniesie konkretny owoc, ale tylko wtedy, kiedy będziemy cierplii. Ciągle musimy uczyć się każdego dnia, aby być dobrym drzewem, które przyniesie dobre owoce. Jeśli źle budujemy, wtedy to owoc pokaże, jaki był fundament naszych intencji. Dowiemy się dlaczego jest tak, a nie inaczej. Dlaczego tak postępowaliśmy wobec drugiego człowieka. Słowa mają wielką moc przemiany całego świata, dlatego warto wpierw zacząć od siebie. Przy okazji można też bardzo pomóc też i innym ludziom…

 

3 pytania na dobranoc i dzień dobry
1. Dlaczego nie lubimy czekać?
2. Dlaczego potrzebny jest czas, aby ujawniło się dobro?
3. Dlaczego chcemy zmieniać innych, a nie siebie?

 

I tak na koniec…
[…] smu­tek rodzi się zaw­sze z cza­su, który upływa, a nie zos­ta­wia owocu (Antoine de Saint-Exupéry, Twierdza)

http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/na-dobranoc-i-dzien-dobry/art,736,na-dobranoc-i-dzien-dobry-lk-6-43-49.html

********

********

 

***********************************************************************************************************************

ŚWIĘTYCH OBCOWANIE

12 WRZEŚNIA

*********

12 września

 

Najświętsza Maryja Panna Najświętsze Imię Maryi

Imię Maryi czcimy w Kościele w sposób szczególny, ponieważ należy ono do Matki Boga, Królowej nieba i ziemi, Matki miłosierdzia. Dzisiejsze wspomnienie – “imieniny” Matki Bożej – przypominają nam o przywilejach nadanych Maryi przez Boga i wszystkich łaskach, jakie otrzymaliśmy od Boga za Jej pośrednictwem i wstawiennictwem, wzywając Jej Imienia.
Zgodnie z wymogami Prawa mojżeszowego, w piętnaście dni po urodzeniu dziecięcia płci żeńskiej odbywał się obrzęd nadania mu imienia (Kpł 12, 5). Według podania Joachim i Anna wybrali dla swojej córki za wyraźnym wskazaniem Bożym imię Maryja. Jego brzmienie i znaczenie zmieniało się w różnych czasach. Po raz pierwszy spotykamy je w Księdze Wyjścia. Nosiła je siostra Mojżesza (Wj 6, 20; Lb 26, 59 itp.). W czasach Jezusa imię to było wśród niewiast bardzo popularne. Ewangelie i pisma apostolskie przytaczają oprócz Matki Chrystusa cztery Marie: Marię Kleofasową (Mt 27, 55-56; Mk 15, 40; J 19, 25), Marię Magdalenę (Łk 8, 2-3; 23, 49. 50), Marię, matkę św. Marka Ewangelisty (Dz 12, 12; 12, 25) i Marię, siostrę Łazarza (J 11, 1-2; Łk 10, 38). Imię to wymawiano różnie: Miriam, Mariam, Maria, Mariamme, Mariame itp. Imię to posiada również kilkadziesiąt znaczeń. Najczęściej wymienia się “Pani” i “Gwiazda morza”.
Maryję nazywamy naszą Matką; jest Ona – zgodnie z wolą Chrystusa, wyrażoną na krzyżu – Matką całego Kościoła. Po Wniebowzięciu została ukoronowana na Królową nieba i ziemi. Polacy czczą Ją także jako Królową Polski. Maryja jest naszą Wspomożycielką i Pośredniczką, jedyną ucieczką grzeszników. W ciągu wieków historii Kościoła powstały setki różnorodnych tytułów (wymienianych np. w Litanii Loretańskiej czy starszej od niej, pięknej Litanii Dominikańskiej, a także w starożytnym hymnie greckim Akatyście). Za pomocą tych określeń wzywamy opieki i orędownictwa Matki Bożej.

Najświętsza Maryja Panna Bardzo wielu świętych wyróżniało się szczególnym nabożeństwem do Imienia Maryi, wiele razy wypowiadając je z największą radością i słodyczą serca, np. Piotr Chryzolog (+ 450), św. Bernard (+ 1153), św. Antonin z Florencji (+ 1459), św. Hiacynta Marescotti (+ 1640), św. Franciszek z Pauli (+ 1507), św. Alfons Liguori (+ 1787).
Dzisiejsze wspomnienie jest jednym z wielu obchodów maryjnych, które są paralelne do obchodów ku czci Chrystusa. Jak świętujemy narodzenie Chrystusa (25 grudnia) i Jego Najświętsze Imię (3 stycznia), podobnie obchodzimy wspomnienia tych samych tajemnic z życia Maryi (odpowiednio 8 i 12 września). Obchód ku czci Imienia Maryi powstał w początkach XVI w. w Cuenca w Hiszpanii i był celebrowany 15 września, w oktawę święta Narodzenia Maryi. Z czasem został rozszerzony na teren całej Hiszpanii. Po zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego nad Turkami w bitwie pod Wiedniem w 1683 r. Innocenty XI rozszerzył ten obchód na cały Kościół i wyznaczył go na niedzielę po święcie Narodzenia Maryi. Późniejsze reformy kalendarza i przepisów liturgicznych przeniosły go na dzień 12 września, kiedy to Martyrologium Rzymskie wspomina wiktorię wiedeńską. Obchód ten dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 2001 r. wprowadzono do Kalendarza Rzymskiego (ogólnego) w randze wspomnienia dowolnego.

Najświętsza Maryja Panna Piekarska Najświętsza Maryja Panna Piekarska
Najświętsza Maryja Panna Rzeszowska Najświętsza Maryja Panna Rzeszowska
Święty Gwidon z Anderlecht Święty Gwidon z Anderlecht
Wszyscy Święci Święty Piotr z Tarentaise, biskup
Błogosławiona Maria od Jezusa Błogosławiona Maria od Jezusa, dziewica
Błogosławiona Maria Luiza Prosperi Błogosławiona Maria Luiza Prosperi, zakonnica

 

 

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Meros, w Azji Mniejszej – męczenników Macedoniusza, Teodula i Tacjana. Gdy za Juliana Odstępcy na nowo otworzono świątynie pogańskie, wtargnęli oni i zniszczyli posążki bożków. Ponieśli za to śmierć, ponoć jak Wawrzyniec – na rozpalonej kracie. Zaświadczyli o nich historycy chrześcijańskiego Wschodu, Sokrates i Sozomen. Synaksaria greckie wspominają ich w rozmaitych terminach.

oraz:

św. Autonoma, biskupa i męczennika (+ IV w.); bł. Franciszka z Caldalora, prezbitera i zakonnika (+ 1507); świętych biskupów Juwencjusza i Syrusa (+ 396?); św. Sacerdosa, biskupa (+ 552)

http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-12.php3
*********

LITANIA DO NAJŚWIĘTSZEGO IMIENIA MARYI

Kyrie eleison

Chryste eleison. Kyrie eleison

Chryste, usłysz nas

Chryste, wysłuchaj nas

Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami

Synu, Odkupicielu świata, Boże

Duchu Święty, Boże

Święta Trójco, jedyny Boże

 

 

Święta Maryjo, módl się za nami

Maryjo, której Imię od wieków przez Boga jest wybrane

Maryjo, której Imię przybliżają starotestamentalne symbole i figury

Maryjo, której Imię znaczy: Bóg z rodzaju mego

Maryjo, której Imię wskazuje na królewską i macierzyńską godność

Maryjo, której Imię stało się źródłem wielorakich łask dla ludzkości

Maryjo, której Imię objawia światu wszechmoc i dobroć Bożą

Maryjo, której Imię zwiastuje grzesznikom Boże miłosierdzie

Maryjo, której Imię wielbi niebo, ziemia i całe stworzenie

Maryjo, której Imię przewyższa imiona patriarchów i proroków

Maryjo, której Imię jest świętsze od imion wszystkich Świętych

Maryjo, której Imię rodzice Joachim i Anna zawsze szanowali

Maryjo, której Imię Archanioł Gabriel z miłością pozdrowił

Maryjo, której Imię Święty Józef z pokorą wymawiał

Maryjo, której Imię wzbudziło radość w sercu krewnej Elżbiety

Maryjo, której Imię sam Jezus czcił i wysławiał

Maryjo, której Imię błogosławią ludzie dobrej woli

Maryjo, której Imię adorują w niebie aniołowie i święci

Maryjo, której Imię poraża złe moce i duchy piekielne

Maryjo, której Imię jest drogowskazem na ścieżkach zbawienia

Maryjo, której Imię umacnia wiarę wątpiących

Maryjo, której Imię przywraca nadzieję zrozpaczonym

Maryjo, której Imię uczy pięknej miłości i ofiarnej służby

 

 

Dla Imienia Maryi, przepuść nam Panie

Dla Imienia Maryi, wysłuchaj nas Panie

Dla Imienia Maryi, zmiłuj się nad nami Panie

Dla Imienia Maryi, w chwilach pokus i załamań, ratuj nas Panie

Dla Imienia Maryi, w chwilach niepowodzeń i porażek, ratuj nas Panie

Dla Imienia Maryi, w czasach cierpień i udręk, ratuj nas Panie

Dla Imienia Maryi, w stanach duchowych lenistwa i bezczynności, ratuj nas Panie

Dla Imienia Maryi, w okresach prób i doświadczeń, ratuj nas Panie

Dla Imienia Maryi, w każdym momencie życia naszego, ratuj nas Panie

Dla Imienia Maryi, w godzinie śmierci naszej, ratuj nas Panie

Dla Imienia Maryi, od nieposłuszeństwa natchnieniom i woli Bożej, zachowaj nas Panie ratuj nas Panie

Dla Imienia Maryi, od marnotrawienia łaski Bożej, ratuj nas Panie

Dla Imienia Maryi, od lekceważenia łaski Bożej, ratuj nas Panie

Dla Imienia Maryi, od fałszywego pojmowania wolności, ratuj nas Panie

Dla Imienia Maryi, od wad, nałogów i złych skłonności, ratuj nas Panie

Dla Imienia Maryi, od pożądliwości ciała, oczu i pychy żywota, ratuj nas Panie

Dla Imienia Maryi, od wszelkiego zła i przeciwności losu, ratuj nas Panie

 

 

Módl się za nami Maryjo, Matko Jezusa Chrystusa

Abyśmy przez chwalę Twojego Imienia oddawali cześć samemu Bogu

 

 

Módlmy się: Wszechmogący Boże, Panie nieba i ziemi, który wzywasz każdego człowieka po imieniu do realizacji wyznaczonego mu przez Ciebie powołania życiowego, spraw prosimy, aby Imię Maryi nie tylko było powszechnie czczone i szanowane na całej ziemi, ale także byśmy w tym Imieniu znajdowali zawsze siłę i oparcie oraz skuteczną pomoc w naszej doczesnej pielgrzymce do niebieskiej ojczyzny Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

http://ordo.pallotyni.pl/index.php/naboestwa-i-modlitwy/litanie-do-prywatnego/270-litania-do-najswietszego-imienia-maryi

O autorze: Słowo Boże na dziś