Słowo Boże na dziś – 2 czerwca 2015r. – wtorek – Świętych męczenników Marcelina i Piotra

Dysputa

Myśl dnia

                        Gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystko jest na swoim miejscu.

św. Augustyn z Hippony Św. Augustyn z Hippony

Dobrocią można uczynić owocnym każdy teren.

św. Franciszek Salezy

*****

WTOREK IX TYGODNIA ZWYKŁEGO, ROK I

PIERWSZE CZYTANIE (Tb 2,10-23)

Tobiasz przykładem cierpliwości

Czytanie z Księgi Tobiasza.

Zdarzyło się, że pewnego dnia Tobiasz będąc znużony grzebaniem zmarłych, powróciwszy do swego domu, położył się przy ścianie i zasnął. Podczas gdy spał, spadł z gniazda jaskółczego ciepły gnój na jego oczy, i zaniewidział.
Pan dopuścił, aby mu się przytrafiło to doświadczenie, aby potomnym był dany przykład jego cierpliwości jak Joba świętego. Ponieważ od dzieciństwa bał się Boga i zachowywał Jego przykazania, nie szemrał przeciw Bogu, że go dotknęło nieszczęście ślepoty, lecz pozostał nieporuszony w bojaźni Bożej, składając Bogu dzięki przez wszystkie dni swego życia.
Jak bowiem przełożeni rodów urągali błogosławionemu Jobowi, tak krewni i przyjaciele naśmiewali się z życia Tobiasza, mówiąc: „Co się stało z twoją nadzieją, dla której dawałeś jałmużny i sprawiałeś pogrzeb zmarłym?” Tobiasz zaś karcił ich, mówiąc: „Nie mówcie tak: jesteśmy bowiem dziećmi świętych i oczekujemy tego życia, które Bóg da tym, co nigdy w stosunku do Niego nie zmienią swej wiary”.
Anna zaś, jego żona, chodziła codziennie na pracę tkacką i z pracy rąk swoich, co mogła zarobić, przynosiła na pożywienie. I przytrafiło się, że otrzymawszy koźlę, przyniosła do domu. Mąż jej, słysząc beczenie koźlęcia, rzekł: „Baczcie, czy czasem owo koźlę nie zostało skradzione, a oddajcie je jego panu; nie godzi się nam bowiem spożywać czegoś z kradzieży ani nawet dotykać”. Na to żona jego z gniewem odpowiedziała: „Jest oczywiste, że twoja nadzieja stała się próżną; oto co ci przyniosły twoje jałmużny!” Urągała mu tymi i podobnymi słowami.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 112,1-2.7-8.9)

Refren: Zaufał Panu człowiek sprawiedliwy.

Błogosławiony człowiek, który boi się Pana, *
i wielką radość znajduje w Jego przykazaniach.
Potomstwo jego będzie potężne na ziemi, *
dostąpi błogosławieństwa pokolenie prawych.

Nie przelęknie się złej nowiny, *
jego mocne serce zaufało Panu.
Jego wierne serce lękać się nie będzie *
i spojrzy z wysoka na swych przeciwników.

Rozdaje i obdarza ubogich, *
jego sprawiedliwość będzie trwała zawsze,
wywyższona z chwałą *
będzie jego potęga.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Ef 1,17-18)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Niech Ojciec naszego Pana Jezusa Chrystusa
przeniknie nasze serca swoim światłem,
abyśmy wiedzieli, czym jest nadzieja naszego powołania.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (Mk 12,13-17)

Podatek należny Cezarowi

Słowa Ewangelii według świętego Marka.

Uczeni w Piśmie i starsi posłali do Jezusa kilku faryzeuszów i zwolenników Heroda, którzy mieli podchwycić Go w mowie. Ci przyszli i rzekli do Niego: „Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim Ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić?”
Lecz On poznał ich obłudę i rzekł do nich: „Czemu Mnie wystawiacie na próbę? Przynieście Mi denara, chcę zobaczyć”. Przynieśli, a On ich zapytał: „Czyj jest ten obraz i napis?”
Odpowiedzieli Mu: „Cezara”.
Wówczas Jezus rzekł do nich: „Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga”. I byli pełni podziwu dla Niego.

Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ

 

Czas dla Boga

Znaleźć czas dla Boga obecnie wydaje się trudne. Liczne obowiązki, praca, zabieganie… Wszystko to pozbawia nas czasu na refleksję i spotkanie sam na sam z Najwyższym. Czy jednak takie myślenie nie jest pokusą, która ma nas oddalić od źródła życia, jakim jest Chrystus? Syn Boży daje w tym względzie bardzo jasną wskazówkę: oddaj cesarzowi to, co cesarskie, a Bogu to, co Boskie. Starajmy się wygospodarować czas dla Boga. Pamiętajmy, że żadna minuta spędzona modlitwie nie jest bezproduktywna. Ona zawsze przynosić będzie duchowe owoce, choć czasem trzeba na nie poczekać.

Jezu, proszę, przyjmij moją modlitwę. Jest ona krótka, bo wciąż jestem tak niedoskonały i brakuje mi równowagi pomiędzy tym, co boskie, a tym, co ludzkie. Jedyne, co potrafię, to stanąć wobec ciebie z całą moją bezsilnością i pokorą.

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2015”
Autor: ks. Mariusz Krawiec SSP
Edycja Świętego Pawła
KOMENTARZ drugi  P O S Ł U C H A J
Do Jezusa przychodzili nie tylko ci, którzy chcieli słuchać Jego nauki, ale również ci, którzy chcieli się z Nim spotkać. Byli też tacy, którzy chcieli znaleźć jakiś powód, żeby Go odrzucić i oskarżyć. A po co ty przychodzisz do Jezusa? Czy jest to szczere pragnienie spotkania?Uczeni w Piśmie przychodzą do Jezusa i zaczynają od pochwał. Nie są jednak szczerzy, tak naprawdę nie chcą przyjąć słowa Jezusa, nie szukają prawdy, a jedynie realizacji swoich celów. Chcą Go oskarżyć i tylko szukają pretekstu.Pretekstem jest bardzo ważny problem: czy ważniejsze jest prawo Boże, czy prawo ludzkie, cywilne, państwowe? Czy człowiek wierzący, również chrześcijanin, ma obowiązki wobec władzy cywilnej, kiedy powinien się jej podporządkować, a kiedy powinien odmówić  posłuszeństwa?Jezus nie odpowiada wprost, nie mówi, czy “należy”, czy “nie należy” płacić podatków. Wskazuje na to, co powinno być najważniejsze: rozeznanie, co należy się Bogu. Jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na właściwym miejscu. Również relacje z władzą i obowiązki wobec państwa.

Jezus nie wchodzi w gierki ludzi, którzy obłudnie starają się wykorzystać Jego naukę do złych celów. Ale ich nie odrzuca, lecz próbuje pokazać im, co naprawdę jest najważniejsze.

Oddajcie Bogu to, co należy do Boga…

Na dobranoc
(fot. Alan Cleaver / Foter.com / CC BY)

Sprawa podatku

Opowiadanie pt. “Majątek”
Po śmierci znanego francuskiego męża stanu, księcia Talleyranda (1754 – 1838), znanego z przekupstwa i chytrości, a zarazem geniuszu dyplomatycznego, ktoś zapytał o pochodzenie jego majątku.

W odpowiedzi usłyszał: “Sprzedawał wszystkich, którzy go kupowali”.

 

Refleksja
Oddanie Bogu tego, co Mu się należy jest istotą naszej egzystencji. Oddajemy mu naszą cześć i chwałę, uwielbienie i dziękczynienie. Ale jest też w naszym życiu ten element ludzki: płacenie tym, którzy mają nad nami władzę ziemską. To napięcie, które istnieje między tym, co boskie i tym, co ludzkie, władzą ludzką i boską oraz dylematy z nim związane nie są sprawą łatwą do rozdzielenia i załatwienia ot tak, od ręki…

Jezus uczy, że rozdzielenie tych dwóch elementów jest ważne, bo upraszcza nasze codzienne egzystowanie. Nie jest łatwo bowiem oddawać Bogu to co boskie tam, gdzie siła oddziaływania ziemskich ułomności i grzechów przeważa i jawnie stoi w konflikcie. To co ludzkie nieraz potrafi przyćmić ideały samego Boga. Jezus wie, że nie jest to łatwe, dlatego to, co boskie powinno być nad tym, co ludzkie. Wszak to człowiek został stworzony przez Boga na Jego obraz i podobieństwo, a nie odwrotnie…
3 pytania na dobranoc i dzień dobry
1. Jak oddać Bogu to, co należy do Niego?
2. Jak postawić granice między tym, co boskie, a tym co ludzkie?
3. Jaka hierarchia wartości Tobą “rządzi”?

I tak na koniec…
Diament ma wartość, kiedy go wydobywasz, kiedy go sprzedajesz, kiedy go ofiarowujesz, kiedy go tracisz, kiedy go odzyskujesz, kiedy zdobi czoło w dniu święta. Nie znam wartości zwykłego diamentu. Bowiem diament dnia powszedniego jest zwyczajnym kamieniem (Antoine de Saint-Exupéry)

 

Ocalona z piekła

Czy znacie historię Anny Golędzinowskiej ekskluzywnej modelki, która zawędrowała na sam szczyt diabelskiej machiny rozrywki i niszczenia ludzkich dusz?

Ocalona z piekła

Autor: Grzegorz Czykwin

Historia Anny Golędzinowskiej jest niezwykła. Dziewczyna, szukająca szczęścia i swojego miejsca trafia na szczyt show biznesu. Blichtr, alkohol, seks i narkotyki są tam wszechobecne i niszczą każdego, kto zechce się w nie zanurzyć. Ale tam, gdzie jest grzech, jest też Łaska Boga…

cały tekst

Poniżej wyjątkowy wywiad, którego pani Ania udzieliła Robertowi Tekieli. Opowiada w nim o rzeczach, o których nie napisała w swojej pierwszej książce.

____________________________________

 

Niebo pełne grzeszników

Dla Boga największy grzesznik jest idealnym materiałem na świętego. Tak, właśnie tak niesamowity i niepojęty jest nasz Bóg. Dla Niego nie ma rzeczy niemożliwych.

 

 

 

 

 

O autorze: Judyta