Od ponad trzech dni mamy do czynienia z agresywnymi demonstracjami militarnymi Rosji wymierzonymi w Ukrainę. Wczoraj Putin został upoważniony przez Radę Federacji do użycia rosyjskich wojsk na terytorium tego kraju. Jakie były dotąd skutki podobnych działań?
Od prawie 75 lat ci, którzy dokonują aktów agresji przeciwko innym krajom /lub własnym prowincjom/ najczęściej przegrywają w wywołanym przez siebie konflikcie zbrojnym. Na 28 wojen, w przypadku których łatwo było wskazać agresora, aż 21 zakończyło się jego porażką lub w najlepszym razie wycofaniem się go na uprzednio zajmowane pozycje. Były to:
1. Druga wojna światowa zakończona totalną klęską hitlerowskich Niemiec.
2. Trzy wojny izraelsko-arabskie w latach 1948, 1967 i 1973. Wszystkie one zaczynały się atakami Arabów, po czym ponosili oni porażkę.
3. Wojna koreanska w latach 50-tych. Atakujące siły komunistycznych Chin i Zwiazku Sowieckiego zostały w końcu wyparte na północ Korei.
4. Wojna o Kanał Sueski w 1956 roku. Interwencja Francji i Wielkiej Brytanii została powstrzymana przez USA
5. Inwazja Grecji na Cypr w 1974 roku. Sprowokowała ona Turcję, która zajęła północny Cypr, co spowodowało upadek junty w Atenach.
6. Wojna Chin z Wietnamem w 1979 roku. Agresorami byli Chińczycy, a Wietnamczycy obronili swe terytorium.
7. “Wojna futbolowa”. Salwador napadł na Honduras wykorzystując jak pretekst przegrany mecz piłki nożnej. Interwencje dyplomatyczne zmusiły argesora po trzech dniach do wycofania się.
8. Inwazja Związku Sowieckiego na Afganistan w 1979 roku. Komuniści po kilku lat walk musieli się wycofać ponosząc znaczne straty.
9. Inwazja Izraela na Liban w latach 80-tych zakończona niepowodzeniem.
10. Cztery wojny bałkańskie. w latach 1991-1999 Serbia atakowała Słowenię, Chorwację, Bośnię i na koniec Kosowo. Wszystkie starcia przegrala.
11. Pierwsza wojna czeczeńska /za Jelcyna/.
12. Wojna Hutu z Tutsi w Rwandzie.
13. Wojna argentyńsko-btytyjska o Falklandy w 1982 roku.
14. Sudan – po wielu dziesiatkach lat walk Sudan Północny musiał uznać niepodległość Sudanu Południowego.
15. Wojna Etiopii z Erytreą.
16. Wojna rosyjsko-gruzińska w 2008 roku.
Przypominam sobie tylko 7 przypadków, w których agresja odniosła sukces. Sa to: po pierwsze wojna wietnamska, potem inwazje Związku Sowieckiego na Węgry w 1956 i Czechosłowację w 1968, druga wojna czeczeńska w 2000 r., zniszczenie Biafry przez Nigerię, atak Wietnamu na polpotowską Kambodżę w 1979 oraz inwazję USA na Panamę zakończoną aresztowaniem tamtejszego dyktatora,Noriegi.
Jak wię widać 3/4 omawianych przeze mnie aktów agresji prowadziło w ostatecznym rachunku do niepowodzenia. A jak będzie teraz, w konflikcie rosyjsko-ukraińskim? Trudno powiedzieć, bo wojna jak na razie nie wybuchła. Trwają demonstracje rosyjskiej obecności militarnej na Krymie, a Putin oświadczył, że ma pełnomocnictwa do inwazji na Ukrainę, a ta ostatnia przeprowadza obecnie mobilizację swych sił zbrojnych i powołuje rezerwistów pod broń. Opisywane wyżej przykłady sugerują jednak, iż jeśli Putin zdecyduje się na wojnę, to z dużym prawdopodobieństwem może ponieść klęskę.
Uwaga: Ostatnich wojen w Iraku, Afganistanie, Libii i Syrii nie brałam pod uwagę, gdyż trudno jest jeszcze stwierdzić, kto w wyniku tych konfliktów odniósł ostatecznie sukces. Wiadomo, że przegrali Saddam Hussain, Kadafi i Bin Laden, ale kto wygrał – to się jeszcze okaże.
Proszę przedstawić dowody na poparcie tej tezy.
I przy okazji.
Wymieniła Pani tyle wojen.
A polsko-rosyjska tocząca się od 1939 jakoś Pani umknęła.
Nie istotna, zbyt mała, niebyła…?
Szanowna Pani! Piszę Pani nieprawdę w niemal wszystkich punktach swoich wyliczeń. Pozdrawiam
A ja mogę napisać “lju jest gupi i ma wszy”. Będzie to tyle samo warte, co ten komentarz.
Przez wojnę rozumiem działania militarne. Co do drugiej wojny światowej – Hitler popełnił samobójstwo, Berlin został zburzony, a Niemcy podzielone na strefy okupacyjne /sowiecka przetrwała do 1989/. Jeśli to nie była klęska, to nie wiem, co nią można nazwać.
Szanowna Pani. Na Polskę napadło ZSRR i Niemcy, wojna zakończyła się zwycięstwem agresorów, wczoraj dała pani notkę o “Żołnierzach Podziemia Niepodległościowego”, z kim oni walczyli, kto ich mordował jeśli jak Pani piszę “agresor przegrał”?
Z Koreą zależy od punktu widzenia, równie dobrze można powiedzieć że USA zostało wyparte na południe, a kto był agresorem? Zależy kogo spytać, zdania są podzielone, jak podzielona jest Korea.
Kosowo było częścią Serbii ZAWSZE, nie było agresji serbskiej na Kosowo, była agresja Nato na Serbię i agresor wygrał, ciężko to komentować, co pani piszę, zresztą nie bardzo mi się chcę, sprzeczać się też nie mam ochoty. Jednak niech Pani porówna Krym do Kosowa, czy piszę Pani o agresji Ukrainy na Krym? Napisała Pani wiele nieprawdy, takie coś o przegranych agresorach, to tylko w bajkach.
Niech Pani się nie stacza do poziomu jakiegoś Targalskiego
Zwycięzcy zawsze bronią pokoju. A to oni piszą historię, czyli kto jest agresorem, a kto obrońcą. Więc ta statystyka jest, taka trochę, jak sondaże zamówione przez rząd. By żyło się lepiej.
Wojnę rozpoczął jednak Hitler. Sowiety czekały do 17 września, by się upewnić, czy dał on radę Polsce. Nawet jeśli dodać Zwiazek Sowiecki do listy agresorów odnoszących sukcesy, to będzie ich tylko ośmiu
Bez przesady. Czasem da się ustalić fakty.
Przede wszystkim, II wojna światowa została rozpoczęta przez podpisanie traktatu niemiecko sowieckiego w Moskwie i początek wojny był sprawą tylko i wyłącznie trzech państw USA, ZSRR i Niemiec. Niemcy i ZSRR zobowiązały się do zaatakowania wspólnie Polski we wrześniu, później ZSRR napadło na kraje bałtyckie, gdyby nie granie przez USA paktem i wspieranie w tej grze agresorów, być może nie doszłoby do II wojny światowej a na pewno nie przybrała by tak krwawego przebiegu. Hitler został na koniec wymanewrowany, jego miejsce zajął Roosevelt i ze Stalinem dzielił sobie Europę w Jałcie, tym razem przy udziale przerobionej już Wlk Brytanii…
Niech Pani nie bierze wzoru z sowieckich przekaziorów, Polska 17 września trzymała się dobrze, toczyła się jeszcze Bitwa Nad Bzurą, Niemcom brakowało paliwa i stracili już około 50% sprzętu zmotoryzowanego. Był tylko jeden powód tego, że sowieci napadli na Polskę 17 września, zakończona dzień wcześniej wojna z Japonią. Zapomniała Pani o innych krajach zajętych przez ZSRR, przez USA (kraj w całości na kradzionej ziemi) – podobnie jak Izrael zresztą.
Bitwa nad Bzura zostala przegrana. To było decydujące. Dla Sowietów było istotne, czy Wielka Brytania i Francja się ruszą, gdy stało się jasne, że nie – wtedy uderzyli.