Kategoria: Archiwum, Polecane, Ważne,
5 lipca 2024
Kopia Górka ks. Franciszka Blachnickiego
Krościenko, czerwiec 2024 r.
foto. Józef Wieczorek
O autorze: Józef Wieczorek
W XX w. geolog z pasji i zawodu, dr, b. wykładowca UJ, wykluczony w PRL, w czasach Wielkiej Czystki Akademickiej, z wilczym biletem ważnym także w III RP. W XXI w. jako dysydent akademicki z szewską pasją działa na rzecz reform systemu nauki i szkolnictwa wyższego, założyciel i redaktor Niezależnego Forum Akademickiego, autor kilku serwisów internetowych i książek o etyce i patologiach akademickich III RP, publicysta, współpracuje z kilkoma serwisami internetowymi, także niezależny fotoreporter – dokumentuje krakowskie ( i nie tylko) wydarzenia patriotyczne i klubowe. Jako geolog ma wiedzę, że kropla drąży skałę.
Jakieś to takie… sekciarskie
Bez wątpienia wielki przeciwnik komuny, doskonały organizator lecz również ogromny modernista, zwolennik zmian ekumenicznych i przesiąknięty myślą protestancką kapłan. Tyle przeciwności w jednym człowieku. Pan Bóg już osądził jego czyny nam zostało albo na piedestał albo zakryć i nie wspominać. Ja optuje za tym drugim.
Namiot światła? Iluminacji? Czy to był oświecony, illuminata, wolnomularz?
W Kościele Katolickim nie ma tajemnic zasad wiary przed wiernymi, gnozy więc nie ma oświecenia w tym sensie.
Kaplica Chrystusa Sługi?!
Nie ma w Kościele takiego oficjalnego tytułu nowinkarskiego Pana Jezusa, nie ma podstaw w Tradycji liturgicznej Kościoła.
ksiądz Blachnicki jako pierwszy w Polsce na szeroką skalę wprowadził i propagował Komunię św. na stojąco.
ks Blachnicki zapoczątkował poważne nadużycia w liturgii jak gra na instrumentach rozrywkowych podczas liturgii itp (można tylko organy)
film „Blachnicki. Życie i Światło” gdzie ks. Kazimierz Ćwierz ( jeden z czwórki kapłanów wyświęconych w 1985 r. dla protestanckiej sekty Ruch Światło-Życie przez bpa Szczepana Wesołego,
którzy w ostatnich latach życia księdza Franciszka Blachnickiego, pracowali razem z Blachnickim w Carlsbergu)
ks. Kazimierz Ćwierz opowiada o możliwości zatrucia się przez ks. Franciszka Blachnickiego oparami ze sklejarki, na wskutek uszkodzenia wentylacji w drukarni.
ks. Kazimierz Ćwierz mówi o tym w 01:04:20 minucie wspomnianego filmu.
Kard. Wyszyński o mało nie zakazał działalności Ruchu Światło-Życie
Wśród polskich biskupów pojawiało się wiele wątpliwości doktrynalnych wobec Oazy, które miał także prymas Wyszyński.
„Powodem była duża samodzielność ruchu, który istniał ponad strukturami diecezjalnymi, oraz współpraca ekumeniczna z protestantami.
Biskupi zarzucali ks. Blachnickiemu, że stworzył Kościół w Kościele”
ks. bp Bronisław Dembowski napisał w swoich wspomnieniach, że na zebraniu Konferencji Episkopatu Polski odbyła się dyskusja, czy nie należy w ogóle zakazać tej formy duszpasterstwa, ze względu na jej protestancki charakter i ryzyko odejścia ludzi z Kościoła.
Opowiedział się jednak przeciwko temu,
bo twierdził, że Oaza ma tylko protestancki, baptystyczny charakter, ale katolicką treść :)
Przeciwko tej opinii można przedstawić choćby dwa argumenty. W 1977 r. ks. Zbigniew Frączkowski SI, napisał artykuł Uwagi dotyczące zaobserwowanych przejawów infiltracji baptyzmu do Kościoła katolickiego w Polsce za pośrednictwem Ruchu Światło-Życie
Poza tym w protestanckim piśmie „Jednota” ukazała się opinia, z której wynika, że ks. Blachnicki cechował się protestanckim myśleniem i promował je w swojej wspólnocie:
naukę o pewności zbawienia, na gruncie oazowym adaptowaną jako „nauka o pewności wiary”;
„Liczne zarejestrowane obecnie wspólnoty protestanckie to byłe wspólnoty ruchu Odnowy w Duchu Świętym.
[…] Choć biograficzne korzenie wielu liderów ewangelikalnych zborów tkwią w katolickiej odnowie charyzmatycznej, to nie tylko ona jest «źródłem» dla nowych ewangelikalnych wspólnot.
Wiele z nich działało aktywnie także w ruchu Światło-Życie”
Z. Pasek, Wspólnoty ewangelikalne we współczesnej Polsce,
Paweł Chojecki – Wikipedia
Od lat 80 działał w pseudokatolickim Ruchu Światło-Życie Oazie blachnickiego.
W 1989 roku był jednym ze współtwórców protestanckiej Wspólnoty Chrześcijańskiej „Pojednanie”. W 1996 roku z grupy wyodrębnił się bardziej radykalny teologicznie nurt, na czele którego stanął Chojecki.