Był to wyraźny sygnał dla Rosji, że jeśli spróbuje przejąć Ukrainę, skończy się na pozerstwie i chaosie gospodarczym, i niczym więcej. Do tej pory Chiny tylko obserwowały, a nawet korzystały z wydarzeń w Europie, z udziałem ich nowego partnera, Rosji. Roszczenia Putina wobec Ukrainy są bliskie roszczeniom, które Chiny wysuwały w stosunku do Tajwanu od dziesięcioleci.
−∗−
W menu na dziś danie edukacyjne. Nauka jaka płynie dla Chin w związku z konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Siedem lekcji dla Państwa Środka w kontekście Tajwanu. Felieton Blaine L. Pardoe.
Zapraszam do lektury.
____________***____________
Czego Chiny uczą się od Ukrainy?
Falowy efekt katastrofalnego wycofania się Stanów Zjednoczonych z Afganistanu będzie trwał jeszcze przez wiele lat. Przypadek z Afganistanem zademonstrował brak determinacji w polityce zagranicznej i gotowość by wziąć nogi za pas [cut and run] w obliczu umiarkowanie trudnych okoliczności. Ta nowa „Doktryna Bidena” pokazała, że Amerykanie byli gotowi stworzyć próżnię we władzy, która to w dłuższej perspektywie będzie miała reperkusje dla nas i reszty świata. Krótko mówiąc: „To koniec”.
Był to wyraźny sygnał dla Rosji, że jeśli spróbuje przejąć Ukrainę, skończy się na pozerstwie i chaosie gospodarczym, i niczym więcej. Do tej pory Chiny tylko obserwowały, a nawet korzystały z wydarzeń w Europie, z udziałem ich nowego partnera, Rosji. Roszczenia Putina wobec Ukrainy są bliskie roszczeniom, które Chiny wysuwały w stosunku do Tajwanu od dziesięcioleci. Nie ma wątpliwości, że Pekin analizuje globalną reakcję i używa jej jako szablonu do rozwiązywania swoich długotrwałych roszczeń wobec Tajwanu. Chińczycy to myślący ludzie, obserwują i podejmują skalkulowane decyzje. Pamiętajcie, Sun Tzu był Chińczykiem.
W związku z tym ważne jest, aby zrozumieć, czego inwazja Rosji na Ukrainę nauczyła Chiny do tej pory.
Lekcja 1: Każda rozbudowa wojsk musi odbywać się potajemnie lub szybko, aby ograniczyć jeszcze przedwojenne sankcje. Jeśli świat zobaczy, że przygotowujesz się do inwazji, podejmie działania przeciwko tobie. W związku z tym podczas każdej operacji musisz być albo szybki albo skryty.
Lekcja 2: Każda akcja wojskowa musi być szybka i zdecydowana. Im dłużej trwa opór, tym bardziej ludzie współczują ofiarom wojny. Nie ma wątpliwości, że media głównego nurtu będą przedstawiać mieszkańców Tajwanu jako dzielnych bojowników o wolność, jeśli sprawy będą ciągnąć się zaledwie przez kilka tygodni. Ogólnie rzecz biorąc, osąd opinii publicznej oznacza brak działań na dłuższą metę. To, że ludzie na całym świecie rozwijają emocjonalne przywiązania do ludów, które podbijasz, nie jest pomocne i może skutkować większymi sankcjami w krótkim okresie. Chociaż sympatia i wsparcie dla Ukraińców jest na najwyższym poziomie, to moralne oburzenie, które media głównego nurtu dla nas przygotowały, nie zmienia realiów wojskowych w terenie. Dlatego zwycięstwo musi być szybkie.
Lekcja 3: Nie pozwól, aby twój wróg dysponował charyzmatyczną postacią, która może zorganizować opór i globalne poparcie. Prezydent Wołodymyr Zełenskij swoim nieposłuszeństwem i odmową kapitulacji ugruntował już pozycję Człowieka Roku magazynu Time. Dał Ukraińcom twarz i głos na światowej scenie, podczas gdy jeszcze pół roku temu przeciętny Amerykanin nie potrafił znaleźć tego kraju na mapie. W przypadku Chin taki wróg nie może zaistnieć.
Lekcja 4: Będąc pod presją, mocarstwa światowe wyślą broń, ale nie wkroczą na teren. Prezydent Putin często potrząsał szablą podczas konfliktu, stawiając swoje siły nuklearne w stan pogotowia i wydając ostre ostrzeżenia. Choć było to podłe, to jednak zadziałało. Podobnie jak w przypadku Czechosłowacji w 1968r., żaden kraj, w obawie przed szerszym konfliktem, nie wysłał wojsk lądowych, aby chronić Ukrainę. Nie ma wątpliwości, że Chiny wezmą sobie tę lekcję do serca, jeśli/kiedy wystąpią przeciwko Tajwanowi.
Lekcja 5: Sankcje mogą zniknąć, jeśli masz dużego sojusznika. Prezydent Biden nieumyślnie wepchnął dwóch naszych rywali do sojuszu – Rosję i Chiny. Chociaż Chiny nie będą w stanie złagodzić wszystkich sankcji nałożonych na Rosję, ale mogą zmniejszyć ich wpływ. Podobnie, jak nie ma wątpliwości, że Chiny będą liczyć na pomoc Rosji, gdy zostaną na nich nałożone sankcje za agresję na Tajwan. Mogę tylko zakładać, że tworzenie nowego bloku siłowego musi być częścią „buduj” w „Build Back Better”.
Lekcja 6: Przywódcy Stanów Zjednoczonych podejmą działania, które zaszkodzą ich własnym obywatelom. W naszej historii wielokrotnie niwelowaliśmy sankcje. A tu ma miejsce jeden z nielicznych przypadków, kiedy tak szybko odczuliśmy ich skutki pod postacią cen gazu. Co więcej, skutki te będą miały negatywny wpływ na naszą gospodarkę, zwiększając naszą inflacyjną niedolę. Jest to ostrzeżenie dla Chin, że przywódcy amerykańscy zadadzą ból własnemu społeczeństwu, aby tylko zaistnieć na arenie światowej.
Lekcja 7: Stany Zjednoczone nie są już liderem wolnego świata. W tym momencie nie jesteśmy liderami, ale po prostu członkiem stada.
Jak Chiny wykorzystają te lekcje? To się jeszcze okaże. Na razie módlcie się za dobrych ludzi na Tajwanie. Ich wróg właśnie otrzymuje darmowe samouczki na temat podbijania narodów.
______________
What is China Learning from Ukraine?, Blaine L. Pardoe, March 29, 2022
Uzupełnienia:
Sankcje – prawdziwy cel
Tak więc zakrojone na szeroką skalę sankcje nałożone na Rosję przez Zachód, rzekomo w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę, nie mają na celu zdemolowania rosyjskiej gospodarki, ale wywołują wzrost cen […]
______________
Czy tylko wojna…?
WEF ma już nadzieję na naprawienie „błędu systemowego” pod postacią niekontrolowanego Internetu. Wyobraźcie sobie, że dla ważnych celów biurokratycznych wszyscy musimy wejść do wirtualnej rzeczywistości jako cyborgi lub hologramy. Nie […]
______________
Minęły dwa lata czyli czego covid uczy o Ukrainie
(…)konflikt geopolityczny jest tak uproszczony i całkowity, jak to przedstawiono. Po prostu wybierz swojego bohatera i złoczyńcę, a wszystkie trudności ekonomiczne, cenzura, myślenie grupowe i utrata wolności osobistej, które wynikają […]
______________
Wojna na Ukrainie i „huragan głodu”
Wszystko wskazuje na to, że potrzebne są regionalne i lokalne systemy żywnościowe oparte na krótkich (lub przynajmniej krótszych) łańcuchach dostaw żywności, które będą w stanie poradzić sobie z przyszłymi wstrząsami. […]
______________
A w mediach bez zmian…
Szokujące wypowiedzi sygnalistów [whistleblowers], ujawnione materiały wideo i tajne nagrania ukazują przestępstwa popełniane przez media. Project Veritas, Charlie Chester z CNN, Udo Ulfkotte, Julian Assange z WikiLeaks i nie tylko… […]
Artykuł ciekawy, ale najciekawsze jest do jakiego stopnia Chiny zechcą skorzystać z tej lekcji i…wykorzystać, w jakim celu?
Miałem już nie pisać. Ale ten artykuł jest na tyle dobry, że trzeba się doń odnieść. A więc, To co nazywamy Rosją jest płaszczyzną bieżącej eksploracji, tego co zwiemy obecnie Chinami. Tu jest oś konfliktu prowokowanego przez to co nazywamy obecnie USA. My, jako Polacy jesteśmy rozgrywani, analogicznie do pierwszego kwartału 1939r., w ramach zapalnika szerszego konfliktu. I za każdym razem tłumaczy się nam, że teraz to już na pewno wygramy coś istotnego dla siebie. Przypominam, w 1410 pokonaliśmy Zakon pod Grunwaldem. A le wojnę przegraliśmy. w 1466 przegraliśmy wojnę, ale wygraliśmy 300 lat siły. I tym schematem jesteśmy mirażowo, obecnie mamieni. Ku przestrodze.
A tak na marginesie, Kolejarzu prowadziłeś onegdaj pociągi, bo ja jako maszynista amator tak. SU-45 lokomotywownia, naówczas, Sierpc. 51200 Gdynia Gówna- wówczas – Osobowa, Łódź Kaliska. Lata 90 te, początek.
Kiedyś ktoś napisał o baoczoanach, takich łodziach Chińskich, które osiągały 150 metrów. A jakie miał Kolumb. Admirał Zeng-He. Jeśli to prawda, to dokonano translacji cywilizacyjno-kulturowej o ok 500 lat. Być może aż i tylko tyle.
Jeżeli kogoś z Czytelników interesują tematy poruszone w komentarzu powyżej, to polecam materiał z wykładu w ramach TED Talks. Polskie napisy, ok. 20 min.
Wiem, że momentami może to wyglądać jak sponsorowana laurka, ale pojawia się kilka ciekawych wątków. Jest też coś o Kolumbie i Zeng-He.
Understanding the rise of China | Martin Jacques
Parę lat temu jechało się z Sierpca do Nasielska – nieprawdopodobna bajka: szynowy autobus statecznie sunie po przydomowych ogródkach!
Tam czas się zatrzymał, ale jak to z nim, bywa może niebezpietrznie przyspieszyć.
A prowadzanie pociągów zawsze uczyło odpowiedzialności. I siły. I piękno, nawet dawało. Szczególnie o poranku lubawszczyzny, kiedy ludzie wychodzili łapać ryby. Cisza i piękno. Takie to były czasy. Do 26 maja 1996r. Tu w opisie doceniam sierpeckich maszynistów, którzy pochłonęli dziedzictwo Baranowicz, bo z tego węzła przekazano kolejarzy do Sierpca. A dalej, to już Brodacka.
J4esteś Ty Czarna Limuzyna. Któż Was słucha?
Można prosić jaśniej? Chyba nie do końca zrozumiały jest kontekst tego komentarza.
Poziom prezentowanego tu R O Z U M U!