Koronawirus i histeria

Zacznę od dzisiejszego tweeta Rafała Ziemkiewicza:

“@R_A_Ziemkiewicz

Zanim się odłączę, powiem tylko wzorem Andrzeja Bursy:

Mam d. koronawirusa!

Mam w d. koronawirusa!

Mam w d. koronawirusa!

A spadajcie mi na bambus z tą całą histerią.

11:09 AM · 27 lut 2020·Twitter Web App” {TUTAJ}

Ta parafraza wiersza Bursy jest o tyle nietrafna, że tej akurat części ciała koronawirus nie atakuje. Zgadzam się jednak z Ziemkiewiczem co do histerii. Ona może być po prostu groźna. W swej najnowszej notce Marek Budzisz pisze {TUTAJ}:

“W Rosji ciekawa sytuacja. Otóż chińska ambasada wystosowała oficjalny list, który skierowała do władz Moskwy, aby te zaprzestały dyskryminacyjnych praktyk związanych ochroną przed koronawirusem, którym, zdaniem dyplomatów, podlegają wyłącznie obywatele Chin. Chodzi m.in. o to o czym informowała już prasa, że kierowcy miejskiej komunikacji dostali polecenie, aby wypatrywać w tłumie pasażerów tych o azjatyckich rysach twarzy i zgłaszać ich obecność, tak aby mogli zostać poddani profilaktycznym badaniom. Rodzi to zresztą dość komiczne [efekty], ale ci którzy podlegają tym praktykom nie są rozbawieni sytuacją. Ludzie „chińskich” rysach twarzy są najzwyczajniej „wyłapywani” na ulicach. W ten sposób poddano przymusowej kwarantannie wycieczkę z Tajwanu, mimo, że z oczywistych względów, ci akurat turyści nie mogli mieć do czynienia z tym co dzieje się w kontynentalnych Chinach.”.

Może się nawet okazać, że skutki histerycznej walki z epidemią mogą się okazać gorsze od samej choroby. Na przykład zamknięcie wielomilionowego Wuhan powoduje, że kilka milionów osób nie może wrócić do swych domów, a wiele osób utraciło miejsca pracy. Może to na dłuższa metę spowodować więcej ofiar wśród ludzi niż sam wirus. Jak właściwie groźna jest ta choroba? Bloger Pixwi napisał {TUTAJ}:

“Przybliżona średnia śmiertelność 2% [z powodu] koronawirusa jest uproszczeniem. Po pierwsze jest jeszcze ustalana, po drugie dotyczy przede wszystkim populacji chińskiej, po trzecie jest różna dla różnych grup ludzi.

W zależności od wieku:

WIEK/Śmiertelność

80+ lat – 14,8%

70–79 lat – 8,0%

60-69 lat – 3,6%

50–59 lat – 1,3%

40-49 lat – 0,4%

30–39 lat – 0,2%

20–29 lat – 0,2%

10–19 lat – 0,2%

0-9 lat – bez ofiar śmiertelnych

Po drugie mężczyźni umierają częściej – ale dla populacji chińskiej.

Po trzecie zależy to od obecności innych chorób’.

Autor zaczerpnął te dane z publikacji portalu Worldometers {TUTAJ} z 23 lutego. W przypadku zwykłej grypy sezonowej średnia śmiertelność to ok. 0,1%. Tak wiec koronawirus jest ok. 20 razy groźniejszy od niej. Jego powstrzymywanie jest więc słuszne, zwłaszcza, że epidemie na ogół łagodnieją z czasem [razem z pacjentem giną przecież wszystkie jego wirusy – zbytnia zjadliwość szkodzi samym zarazkom]. Panika i histeria są jednak złymi doradcami i powodują więcej szkody niż pożytku.

O autorze: elig