Przeciwko „filozofii” pogardy i nienawiści
W niedzielę 22 października odbyła się w katedrze wawelskiej podniosła uroczystość nałożenia na ramiona arcybiskupa Marka Jędraszewskiego – paliusza, symbolu pasterskiej opieki nad wiernymi archidiecezji krakowskiej. Następnego dnia, w tym samym mieście, w Auditorium Maximum UJ, ma odbyć się występ profesora Daniela Denetta. Profesor znaczy wyznawca. Co wyznaje ten profesor? To jeden z najbardziej aktywnych na świecie organizatorów nienawiści do wiary i pogardy wobec ludzi wierzących.
W świetle symboliki paliusza trzeba zadać sobie to pytanie: czy owce mają prawo bronić się przed wilkami? Czy nie powinniśmy pomóc naszemu arcypasterzowi w jego misji? Czy jako wierni tej archidiecezji, jako ludzie wierzący, a nawet niewierzący obywatele demokratycznej wspólnoty – szanujący po prostu prawo wyboru światopoglądu i jego ochrony przed nienawiścią: czy powinniśmy zgadzać się dalej biernie na takie prowokacje? Być może tego konkretnego występu już nie zatrzymamy, ale musimy na pewno budzić się do oporu przeciw tej fali nienawiści do Boga i do ludzi, do naszej tożsamości i tradycji historycznej także. Ta fala nas zalewa – pod pozorami „nauki”, „postępu”, „cywilizacji”. Nie pozwólmy, by nas zatopiła!
Dlatego pozwalam sobie prosić Czytelników portalu wPolityce.pl o wsparcie inicjatywy małopolskiej kurator oświaty, pani Barbary Nowak, i podpisanie jej apelu, ogłoszonego na stronie citizen.go. Oto treść apelu:
W murach Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w poniedziałek 23 października, ma mieć miejsce wykład amerykańskiego filozofa-celebryty, Daniela Dennetta. Jako jeden z aktywistów tzw. nowego ateizmu prowadzi od lat fanatyczny, skrajnie nietolerancyjny, obskurancki atak na ludzi wierzących. Pomysłodawca „Dnia bluźniercy”, w trakcie którego m.in. wymieniane są egzemplarze Biblii na pisma pornograficzne, został zaproszony na Uniwersytet, który w 1983 roku tytuł doktora Honoris Causa Janowi Pawłowi II!
Współorganizatorami spotkania są: Centrum Kopernika (ksiądz Kopernik przewraca się w grobie) oraz Miasto Kraków, a wykład antyreligijnego prowokatora, nadużywającego autorytetu nauki, jest częścią projektu Wielkie Pytania w Krakowie i współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Smutne, że tak ważne instytucje promują działalność, której istotą jest właśnie fanatyzm, nienawistna pogarda dla ludzi o odmiennych poglądach. Problemem współczesnego świata nie jest religia – jest nim właśnie fanatyzm, także ten o antyreligijnym ostrzu. Wspieranie tego zjawiska w takim miejscu jak Uniwersytet Jagielloński budzi nasz żal i zarazem zdecydowany sprzeciw.
Dodaj komentarz