Jaki jest Bóg?

Cytat dnia

„Ja sam z siebie nic czynić nie mogę”. Tymi słowami Jezus opisuje samego siebie. On nie czynił niczego sam. Pragnął, aby działa się wola Ojca. Jezus chciał jedynie przyłączać się do dzieł Boga, które zauważał wokół siebie, chciał współpracować z Ojcem. Czy pragniesz takiej współpracy z Bogiem?

Słowo Boże

Wielki Post, J 5, 17-30

► Posłuchaj!

Pomódl się tymi słowami: „Panie, dzięki Tobie jestem tym, kim jestem, i posiadam to, co posiadam”. Rozpoczynając modlitwę spróbuj odsunąć chęć robienia wszystkiego samodzielnie i stań przed Bogiem, który bardzo wiele pragnie dla ciebie uczynić.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Jana
J 5, 17-30
Żydzi prześladowali Jezusa, ponieważ uzdrowił w szabat. Lecz Jezus im odpowiedział: «Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam». Dlatego więc usiłowali Żydzi tym bardziej Go zabić, bo nie tylko nie zachował szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu. W odpowiedzi na to Jezus im mówił: «Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Syn nie mógłby niczego czynić sam od siebie, gdyby nie widział Ojca czyniącego. Albowiem to samo, co On czyni, podobnie i Syn czyni. Ojciec bowiem miłuje Syna i ukazuje Mu to wszystko, co On sam czyni, i jeszcze większe dzieła ukaże Mu, abyście się dziwili. Albowiem jak Ojciec wskrzesza umarłych i ożywia, tak również i Syn ożywia tych, których chce. Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi, aby wszyscy oddawali cześć Synowi, tak jak oddają cześć Ojcu. Kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje czci Ojcu, który Go posłał. Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia. Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, że nadchodzi godzina, nawet już jest, kiedy to umarli usłyszą głos Syna Bożego, i ci, którzy usłyszą, żyć będą. Podobnie jak Ojciec ma życie w sobie, tak również dał Synowi: mieć życie w sobie samym. Przekazał Mu władzę wykonywania sądu, ponieważ jest Synem Człowieczym. Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, w której wszyscy, którzy spoczywają w grobach, usłyszą głos Jego: a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny, na zmartwychwstanie potępienia. Ja sam z siebie nic czynić nie mogę. Tak, jak słyszę, sądzę, a sąd mój jest sprawiedliwy; nie szukam bowiem własnej woli, lecz woli Tego, który Mnie posłał».

„Ja sam z siebie nic czynić nie mogę”. Tymi słowami Jezus opisuje samego siebie. On nie czynił niczego sam. Pragnął, aby działa się wola Ojca. Jezus chciał jedynie przyłączać się do dzieł Boga, które zauważał wokół siebie, chciał współpracować z Ojcem. Czy pragniesz takiej współpracy z Bogiem?

W czasie homilii na Campus Misericordiae papież Franciszek powiedział: „Pan nie chce zostać tylko w tym pięknym mieście albo w miłych wspomnieniach, ale chce przyjść do twego domu, być obecnym w twoim codziennym życiu: w nauce, studiach i pierwszych latach pracy, przyjaźniach i uczuciach, planach i marzeniach”. Pan pragnie być z tobą we wszystkim, co robisz. Pomyśl, w jakich sytuacjach najbardziej Go potrzebujesz.

Słuchając ponownie fragmentu Ewangelii, spróbuj sobie uświadomić, jak bardzo Bóg chce być częścią twojego życia.

Panie, bez Ciebie nie mogę niczego uczynić, a nawet nie muszę, ponieważ zawsze jesteś ze mną. Przychodź zawsze  i wychodź mi na spotkanie tam, gdzie potrzebuję Cię dziś najbardziej. Proszę, naucz mnie współpracować z Tobą.

PIERWSZE CZYTANIE  (Iz 49,8-15)Powrót z wygnaniaCzytanie z Księgi proroka Izajasza.

Tak mówi Pan:
„Gdy nadejdzie czas mej łaski, wysłucham cię, w dniu zbawienia przyjdę ci z pomocą. A ukształtowałem cię i ustanowiłem przymierzem dla ludu, aby odnowić kraj, aby rozdzielić spustoszone dziedzictwa, aby rzec więźniom: «Wyjdźcie na wolność!» marniejącym w ciemnościach: «Ukażcie się!»
Oni będą się paśli przy wszystkich drogach, na każdym bez-drzewnym wzgórzu będzie ich pastwisko. Nie będą już łaknąć ni pragnąć, i nie porazi ich wiatr upalny ni słońce, bo ich poprowadzi Ten, co się lituje nad nimi, i zaprowadzi ich do tryskających zdrojów. Wszystkie me góry zamienię na drogę, i moje gościńce wzniosą się wyżej.
Oto ci przychodzą z daleka, oto tamci z Północy i z Zachodu, a inni z krainy Sinitów. Zabrzmijcie weselem, niebiosa! Raduj się, ziemio! Góry, wybuchnijcie radosnym okrzykiem! Albowiem Pan pocieszył swój lud, zlitował się nad jego biednymi.
Mówił Syjon: «Pan mnie opuścił, Pan o mnie zapomniał». Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie!”

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 145,8-9.13cd-14.17-18)

Refren: Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia.

Pan jest łagodny i miłosierny, *
nieskory do gniewu i bardzo łaskawy.
Pan jest dobry dla wszystkich, *
a Jego miłosierdzie nad wszystkim, co stworzył.

Pan jest wierny we wszystkich swoich słowach *
i we wszystkich dziełach swoich święty.
Pan podtrzymuje wszystkich, którzy upadają, *
i podnosi wszystkich zgnębionych.

Pan jest sprawiedliwy na wszystkich swych drogach *
i łaskawy we wszystkich swoich dziełach.
Pan jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają, *
wszystkich wzywających Go szczerze.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (J 11,25a.26)

Aklamacja: Chwała Tobie, Królu wieków.

Ja jestem zmartwychwstanie i życie,
kto wierzy we Mnie, nie umrze na wieki.

Aklamacja: Chwała Tobie, Królu wieków.

EWANGELIA  (J 5,17-30)

Syn Boży ożywia tych, których chce

Słowa Ewangelii według świętego Jana.

Żydzi prześladowali Jezusa, ponieważ uzdrowił w szabat. Lecz Jezus im odpowiedział: „Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam”.
Dlatego więc usiłowali Żydzi tym bardziej Go zabić, bo nie tylko nie zachował szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu.
W odpowiedzi na to Jezus im mówił: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Syn nie mógłby niczego czynić sam od siebie, gdyby nie widział Ojca czyniącego. Albowiem to samo, co On czyni, podobnie i Syn czyni. Ojciec bowiem miłuje Syna i ukazuje Mu to wszystko, co On sam czyni, i jeszcze większe dzieła ukaże Mu, abyście się dziwili.
Albowiem jak Ojciec wskrzesza umarłych i ożywia, tak również i Syn ożywia tych, których chce. Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi, aby wszyscy oddawali cześć Synowi, tak jak oddają cześć Ojcu. Kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje czci Ojcu, który Go posłał. Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia.
Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, że nadchodzi godzina, nawet już jest, kiedy to umarli usłyszą głos Syna Bożego, i ci, którzy usłyszą, żyć będą. Podobnie jak Ojciec ma życie w sobie, tak również dał Synowi: mieć życie w sobie samym. Przekazał Mu władzę wykonywania sądu, ponieważ jest Synem Człowieczym.
Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, w której wszyscy, którzy spoczywają w grobach, usłyszą głos Jego: a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny, na zmartwychwstanie potępienia.
Ja sam z siebie nic czynić nie mogę. Tak, jak słyszę, sądzę, a sąd mój jest sprawiedliwy; nie szukam bowiem własnej woli, lecz woli Tego, który Mnie posłał”.

Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ
Jezus sędzia
 
Rzadko zatrzymujemy się nad obrazem Jezusa jako sędziego, a Ewangelia uczy nas, że Ojciec całą władzę sądzenia przekazał Synowi. Tak więc Jezus jest sędzią, a Jego sąd jest sprawiedliwy. W Bogu nie ma jednak konfliktu między sprawiedliwością i miłosierdziem. Są one ze sobą nierozdzielnie złączone, jak awers i rewers monety. Bóg sądzi, aby zbawić. Przykładem może być Jego sąd nad Niniwą, który posłużyć miał jej ocaleniu (por. Jon 4, 2), lub sąd Jezusa nad kobietą pochwyconą na cudzołóstwie, która mimo że zgodnie z przepisami Prawa zasługiwała na śmierć, odeszła ze słowami: Ja […] cię nie potępiam. Idź, lecz odtąd już nie grzesz (J 8, 11). Jezus sędzia jest więc naszą nadzieją. Od Niego wielokrotnie usłyszymy dający życie wyrok: Ja cię nie potępiam. Idź, lecz odtąd już nie grzesz.
 
Jezu, Sędzio miłosierny i sprawiedliwy, spraw, prosimy, aby łaska, którą nam okazujesz, wydała w naszym życiu owoce nawrócenia.
Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2017”
Autorzy: o. Daniel Stabryła OSB, o. Michał Legan OSPPE
Edycja Świętego Pawła

O autorze: Słowo Boże na dziś