Sprawiedliwość większa niż sprawiedliwość polityków, uczonych w Piśmie i faryzeuszów

język kaktus

Cytat dnia

Faryzeusze rozumieli przez zabicie człowieka, zabicie jego ciała. Jezus mówi, że również słowa zabijają duszę człowieka. Nie tylko zewnętrzny czyn, morderstwo, lecz także gniew, będący źródłem przemocy, przeciwstawia się duchowi Bożego Prawa zakazującego zabijania. Można zabijać duszę człowieka.

Aramejskie słowo raka -„ pusta głowo” to zniewaga podobna do nazwania kogoś gniewnie „głupcze”. Ponieważ pokusa dokonania zabójstwa jest stosunkowo rzadka, zaś gniew to przeżycie powszechne, dostrzegamy przeniesienie wymogów Dekalogu do poziomu codziennego życia uczniów Jezusa.

______________________________________________________________________________________________________________

Słowo Boże

Wielki Post, Mt 5, 20-26

► Posłuchaj!

Jak wartownik czeka na świt, tak i ty stań przed Panem i czekaj na Niego w tęsknocie swojej duszy. Bóg odkupił cię z twoich grzechów i zasiał w tobie swoje Słowo. On zna cię najlepiej, zna też twoje zranienie i twój smutek.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Mateusza
Mt 5, 20-26
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj”; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu „Raka”, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł „Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i ofiaruj dar swój. Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz».

Jezus zwraca uwagę, że gniew narusza relację tak z Bogiem, jak i z ludźmi. Czasami może wydaje ci się, że twój gniew jest usprawiedliwiony i dobrze o tobie świadczy. Jednak Jezus przypomina, że gniew tak naprawdę pozostawia ludzi samym sobie, smutnych i zranionych. Gniew rani ciebie i twoich bliskich. Czy to dostrzegasz?

Jezus prosi, by odłożyć dar przeznaczony na ołtarz i najpierw pojednać się ze swoim bratem. Bóg powołuje cię do złożenia o wiele większej ofiary, gdy podejmujesz próbę rozmowy z bliźnim i mówisz, jak bardzo jest ci źle, że doszło między wami do konfliktu. Nie czekaj na drugiego. Pierwszy wyjdź na spotkanie. Bądź inicjatorem pojednania.

Przypomnij sobie wszystkie sytuacje i słowa, które doprowadziły cię do gniewu. Jeśli naprawdę chcesz żyć w Panu, powinieneś zadbać o całe Jego stworzenie, również nieprzyjaznych ludzi, którzy cię otaczają. Dlatego ofiaruj Bogu swój gniew, wszystkich swoich wrogów oraz tych, z którymi nie potrafisz się porozumieć.

Proś o odwagę, aby zrobić pierwszy krok i przebaczyć. Módl się, by Pan uwolnił cię i uzdrowił, i pomógł ci odnaleźć Jego Królestwo, które jest obecne już teraz.

PIERWSZE CZYTANIE (Ez 18,21-28)Bóg nie chce śmierci grzesznikaCzytanie z Księgi proroka Ezechiela.

To mówi Pan Bóg:
„Jeśliby występny porzucił wszystkie swoje grzechy, które popełniał, a strzegł wszystkich moich ustaw i postępowałby według prawa i sprawiedliwości, żyć będzie, a nie umrze: nie będą mu poczytane wszystkie grzechy, jakie popełnił, lecz będzie żył dzięki sprawiedliwości, z jaką postępował. Czyż ma mi zależeć na śmierci występnego, mówi Pan Bóg, a nie raczej na tym, by się nawrócił i żył?
A gdyby sprawiedliwy odstąpił od swej sprawiedliwości i popełniał zło, naśladując wszystkie obrzydliwości, którym się oddaje występny, czy taki będzie żył? Żaden z wykonanych czynów sprawiedliwych nie będzie mu poczytany, ale umrze z powodu nieprawości, której się dopuszczał, i grzechu, który popełnił.
Wy mówicie: «Sposób postępowania Pana nie jest słuszny». Słuchaj jednakże, domu Izraela: Czy mój sposób postępowania jest niesłuszny, czy raczej wasze postępowanie jest przewrotne?
Jeśli sprawiedliwy odstąpił od sprawiedliwości, dopuszczał się grzechu i umarł, to umarł z powodu grzechów, które popełnił. A jeśli bezbożny odstąpi od bezbożności, której się oddawał, i postępuje według prawa i sprawiedliwości, to zachowa duszę swoją przy życiu. Zastanowił się i odstąpił od wszystkich swoich grzechów, które popełniał, i dlatego na pewno żyć będzie, a nie umrze”.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 130,1-2.3-4.5-7a.7bc-8)

Refren:Gdy grzechy wspomnisz, któż się z nas ostoi?

Z głębokości wołam do Ciebie, Panie, *
Panie, wysłuchaj głosu mego.
Nachyl Twe ucho *
na głos mojego błagania.

Jeśli zachowasz pamięć o grzechach, Panie, *
Panie, któż się ostoi?
Ale Ty udzielasz przebaczenia, *
aby Ci służono z bojaźnią.

Pokładam nadzieję w Panu, +
dusza moja pokłada nadzieję w Jego słowie, *
dusza moja oczekuje Pana.
Bardziej niż strażnicy poranka *
niech Izrael wygląda Pana.

U Pana jest bowiem łaska, *
u Niego obfite odkupienie.
On odkupi Izraela *
ze wszystkich jego grzechów.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Ez 33,11)

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

Pan mówi: Nie chcę śmierci grzesznika,
lecz aby się nawrócił i miał życie.

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

EWANGELIA (Mt 5,20-26)

Pojednaj się najpierw z bratem

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Słyszeliście, że powiedziano przodkom: «Nie zabijaj»; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu «Raka», podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł «Bezbożniku», podlega karze piekła ognistego.
Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i ofiaruj dar swój.
Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz”.

Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ

Krzyż pojednania
 

Słuchając nauczania Jezusa, aż cisną się na język słowa: Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać? (J 6, 60). Pojednanie jest jedną z najtrudniejszych rzeczy, z jakimi przychodzi nam się w życiu zmierzyć. Często całymi latami wolimy znosić trawiący nas ból zranień, złości, nienawiści, niż dać się oczyścić słowom pojednania i w ten sposób wyzwolić z pętających nas więzów. Często także nie umiemy zamienić najprostszego nawet słowa z tymi, którzy nas zranili lub których my zraniliśmy. Z każdym dniem okopujemy się bardziej w swoim bólu i nie widzimy wyjścia z powstałej sytuacji. Jej rozwiązanie jest równie proste, co niemożliwe zarazem. Pójść i przeprosić, wyjaśnić zaistniałą sytuację i postarać się zbudować więzi na nowo lub przynajmniej zamknąć pewien rozdział w życiu i pójść swoją drogą teoretycznie wydaje się czymś, co jesteśmy w stanie zrobić, ale przychodzi nam to bardzo ciężko. Zresztą często druga strona wcale nie chce pojednania. Jak więc w takiej sytuacji zrealizować nakaz Jezusa? Czy przebaczenie wewnętrzne wystarcza? Wiele jeszcze razy staniemy w naszym życiu przed tym dylematem. Prośmy Boga, aby wskazał nam właściwą drogę, którą będziemy mogli nieść krzyż pojednania.

Panie Jezu, Ty przebaczyłeś nam wszystkie nasze winy. Naucz nas, prosimy, jak przebaczać innym i sobie samym.

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2017”
Autorzy: o. Daniel Stabryła OSB, o. Michał Legan OSPPE
Edycja Świętego Pawła

 

O autorze: Słowo Boże na dziś

Brak komentarzy

Skomentuj notkę, rozpoczynając dyskusję...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*