Cytat dnia
Bóg nie mierzy naszej doskonałości ilością rzeczy, które dla niego robimy, ale sposobem, w jaki je wykonujemy.
Św. Franciszek Salezy
Postaraj się o chwilę skupienia. Zastanów się, która część twojego ciała jest teraz najbardziej napięta? Czy jesteś zgarbiony czy wyprostowany? Czujesz się dobrze czy źle? Pozwól Bogu zobaczyć też twoje serce. Wysłuchaj tego, co chce ci powiedzieć przez wydarzenie opisane w Ewangelii.
Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Łukasza
Łk 13, 10-17
Jezus nauczał raz w szabat w jednej z synagog. A była tam kobieta, która od osiemnastu lat miała ducha niemocy: była pochylona i w żaden sposób nie mogła się wyprostować. Gdy Jezus ją zobaczył, przywołał ją i rzekł do niej: «Niewiasto, jesteś wolna od swej niemocy». Włożył na nią ręce, a natychmiast wyprostowała się i chwaliła Boga. Lecz przełożony synagogi, oburzony tym, że Jezus w szabat uzdrowił, rzekł do ludu: «Jest sześć dni, w których należy pracować. W te więc przychodźcie i leczcie się, a nie w dzień szabatu». Pan mu odpowiedział: «Obłudnicy, czyż każdy z was nie odwiązuje w szabat wołu lub osła od żłobu i nie prowadzi, by go napoić? A tej córki Abrahama, którą szatan osiemnaście lat trzymał na uwięzi, nie należało uwolnić od tych więzów w dzień szabatu?» Na te słowa wstyd ogarnął wszystkich Jego przeciwników, a lud cały cieszył się ze wszystkich wspaniałych czynów, dokonywanych przez Niego.
Kobieta nosiła w sobie ciężar choroby od osiemnastu lat. A co ciebie przygniata do ziemi? Czy jest w tobie jakaś niemoc, która wydaje ci się nie do rozwiązania i uniesienia? Poleganie tylko na własnych wysiłkach, bez słuchania Bożej mądrości, prowadzi często do opłakanych skutków. Nerwowa walka z ruchomymi piaskami często powoduje szybsze w nich grzęźnięcie.
Zamiast ustawiać świat po swojemu, rzuć się w otwarte ramiona Boga. Może warto pójść do spowiedzi, zacząć wszystko od nowa. Czy doświadczyłeś takiej spowiedzi, po której wyprostowałeś się i pewnie stanąłeś na nogi? Czy w ostatnim czasie odczułeś wdzięczność i miłość do Boga? Czym była ona spowodowana?
Jezus mówi: „obłudnicy”… W życiu wiele jest krętactw i hipokryzji. Często nasze słowa nie zgadzają się z naszym postępowaniem. A jednak Jezus przyszedł właśnie na taki świat. Zastanów się, co czujesz, gdy słyszysz słowo “prawda” albo “szczerość”. Czy to, co pokazujesz na zewnątrz, zgadza się z tym, co jest w środku? A może uważasz, że w życiu nie warto być szczerym? Czy umiesz kochać i być szczerym w tej miłości?
Na zakończenie poproś Ducha Świętego o większą mądrość, tak aby w twoim sercu znalazło się więcej miejsca dla wdzięczności. Wpatruj się w Jezusa, który jest wzorem miłości i szczerości.
Jezus przygotował uczniów do rozwiązywania konfliktów oraz zrozumienia praw fizycznych i duchowych, aby rozpoznać to co jest sprawiedliwe w życiu społecznym. Prawda, którą głosi jest równie prosta jak znaki zapowiadające pewną zmianę pogody. Teraz przełożony synagogi nie potrafi odróżnić leczenia od cudu. Czy Bóg, który stworzył tę chorą judejską kobietę, może ją uzdrowić w szabat, aby świadkowie tego zdarzenia mogli uwielbić Boga, którego działanie dostrzegli.
Dlaczego przełożony synagogi, podstawowej wspólnoty religijnej, nie mógł rozpoznać działania Boga? Bo on i inni przeciwnicy religijni Jezusa zapatrzeni są w ziemską tradycję i zwyczaje, które zastąpiły w życiu społecznym wzorce pochodzące z objawienia Boga zawartym w Starym Testamencie.
Przełożony synagogi kieruje się interpretacją szabatu opierając się na wielu szczegółowych wyjaśnieniach tego, co można nazwać pracą w dniu szabatowym. Czynność Jezusa – Jego słowa – nazywa pracą. Zaś uzdrowienie przełożony nazywa zakazanym tego dnia leczeniem. Przepisy tradycji judaistycznej pozwalały lekarzowi jedynie na ratowanie życia ludzkiego.
Jezus wykazuje obłudę przełożonego i innych zwolenników takiego rozumienia szabatu polegającą na zrównaniu człowieka ze zwierzęciem, które tego dnia byłoby ratowane ze śmiertelnego zagrożenia.
Przełożony nie odróżnia praw naturalnych od praw duchowych, pęt szatana od pęt ograniczających swobodę ruchu zwierząt gospodarskich.
Przez uwolnienie od więzów, z pęt medycyna rozumiała usunięcie skrzywienia kręgosłupa i dolegliwości z nim związanych. Termin ten był również używany na oznaczenie uwolnienia człowieka z opętania przez złego ducha.
Co więcej musiałoby się zdarzyć w synagodze tego dnia, aby przełożeni i inni zebrani mogli bardziej wielbić Boga przez co przełożony i inni zebrani w synagodze mogliby bardziej wielbić Boga, niż to, co dokonał Bóg. Bóg tego dnia, na ich oczach, uzdrowił kobietę cierpiącą od osiemnastu lat.
Królestwo Boże nie jest przeznaczone tylko dla mężczyzn. Uzdrowiona kobieta przyjęła moc królestwa do swojego życia przez chwalenie Boga i została przeciwstawiona przywódcom religijnym, których poglądy na temat Bożego działania sprawiły, że stali się ślepi na obecność Bożego królestwa i na własną potrzebę nawrócenia.
Celem szabatu, według Jezusa, nie jest zakazywanie praktykowania udzielania pomocy ludziom jej potrzebującym, przeciwnie celem szabatu jest miłość dostrzegająca potrzeby.
Przeciwników Jezusa ogarnął wstyd, a zwolennicy Jezusa, wierzący w Niego rozradowali się i wielbili Boga za to, co uczynił tego dnia w ich mieście podczas nabożeństwa w synagodze.
Liturgia słowa na dziś
PIERWSZE CZYTANIE (Ef 4,32-5,8)
Postępujcie jak dzieci światłości
Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Efezjan.
Bracia:
Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni. Przebaczajcie sobie nawzajem, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.
Bądźcie więc naśladowcami Boga jako dzieci umiłowane i postępujcie drogą miłości, bo i Chrystus was umiłował i samego siebie wydał za nas w ofierze i w darze na wdzięczną wonność Bogu.
O nierządzie zaś i wszelkiej nieczystości albo chciwości niechaj nawet mowy nie będzie wśród was, jak przystoi świętym, ani o tym co haniebne, ani o niedorzecznym gadaniu lub nieprzyzwoitych żartach, bo to wszystko jest niestosowne. Raczej winno być wdzięczne usposobienie.
O tym bowiem bądźcie przekonani, że żaden rozpustnik ani nieczysty, ani chciwiec – to jest bałwochwalca – nie ma dziedzictwa w królestwie Chrystusa i Boga. Niechaj was nikt nie zwodzi próżnymi słowami, bo przez te grzechy nadchodzi gniew Boży na buntowników. Nie miejcie więc z nimi nic wspólnego.
Niegdyś bowiem byliście ciemnością, lecz teraz jesteście światłością w Panu: postępujcie jak dzieci światłości.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY (Ps 1, 1-2.3.4 i 6)
Refren: Jak dobre dzieci, naśladujmy Boga.
Błogosławiony człowiek, który nie idzie za radą występnych, +
nie wchodzi na drogę grzeszników *
i nie zasiada w gronie szyderców,
lecz w prawie Pańskim upodobał sobie *
i rozmyśla nad nim dniem i nocą.
On jest jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą, *
które wydaje owoc w swoim czasie,
liście jego nie więdną, *
a wszystko, co czyni, jest udane.
Co innego grzesznicy: *
są jak plewa, którą wiatr rozmiata.
Albowiem znana jest Panu droga sprawiedliwych, *
a droga występnych zaginie.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (J 17,17ba)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA (Łk 13,10-17)
Uzdrowienie w szabat
Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.
Jezus nauczał w szabat w jednej z synagog. A była tam kobieta, która od osiemnastu lat miała ducha niemocy: była pochylona i w żaden sposób nie mogła się wyprostować.
Gdy Jezus ją zobaczył, przywołał ją i rzekł do niej: „Niewiasto, jesteś wolna od swej niemocy”. Włożył na nią ręce, a natychmiast wyprostowała się i chwaliła Boga.
Lecz przełożony synagogi, oburzony tym, że Jezus w szabat uzdrowił, rzekł do ludu: „Jest sześć dni, w które należy pracować. W te więc przychodźcie i leczcie się, a nie w dzień szabatu”.
Pan mu odpowiedział: „Obłudnicy, czyż każdy z was nie odwiązuje w szabat wołu lub osła od żłobu i nie prowadzi, by go napoić? A tej córki Abrahama, którą szatan osiemnaście lat trzymał na uwięzi, nie należało uwolnić od tych więzów w dzień szabatu?”
Na te słowa wstyd ogarnął wszystkich Jego przeciwników, a lud cały cieszył się ze wszystkich wspaniałych czynów, dokonywanych przez Niego.
Oto słowo Pańskie.
KOMENTARZ
Bóg przywraca wolność
Pochylenie symbolizuje postawę niewolnika zarówno w znaczeniu społecznym, jak i duchowym. Na przykładzie pochylonej kobiety z Ewangelii widzimy, jakim się staje człowiek, który jest na uwięzi Szatana: nie mogła się wyprostować. Książę ciemności każe tkwić człowiekowi w tej samej postawie, w której on pozostaje. To znaczy bez możliwości patrzenia w górę, czyli w stronę Światłości. Jezus nazywa ową kobietę córką Abrahama, co oznacza, że przywraca jej pełną wolność. Jest ona oparta nie na Abrahamowym rodowodzie, lecz na wierze przy-wracającej pełną łączność z Bogiem. Ten dar są w stanie przyjąć jedynie ci, którzy zaufają Bogu i w Jezusie ujrzą swoje uwolnienie od grzechów i wszelkiej niemocy.
Panie, grzech mocno przygniata mnie i nie pozwala stać w postawie dziecka Bożego. Pozwól mi usłyszeć Twój głos rozbrzmiewający w sakramentach, dzięki którym mogę chodzić prosto.
Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” ks. Mariusz Szmajdziński/Edycja Świętego Pawła
______________________________________________________________________________________________________________
Ewangelia: Jezus może uzdrowić każdą twoją niemoc
Mieczysław Łusiak SJ,/Deon
On uwalnia z każdego “pochylenia”
Po czym można poznać, że szatan trzyma człowieka na uwięzi? Między innymi po tym, że człowiek ten żyje jakby “pochylony”, czyli upokorzony, bez należytego poczucia własnej wartości, zniewolony (uzależniony) i wpatrzony w ziemię (w to, co materialne). Różne są postacie owego “pochylenia”, ale ze wszystkich chce nas uwolnić Jezus. W tej kwestii On działa w naszym życiu bez względu na dzień i porę, również (a może zwłaszcza) w niedzielę. On ciągle nas “przywołuje”, jak ową kobietę. Nie do porządku, ale byśmy zbliżyli się do Niego, przez co On będzie mógł nas uzdrowić.
______________________________________________________________________________________________________________
fot. Hirotoshi Itoh/beautifulbizarre.net
Dodaj komentarz