13.10.2016 w programie „Warto rozmawiać” odbyła się debata nt. CETA – umowy handlowej między UE a Kanadą, popieraną przez Prawo i Sprawiedliwość, Platformę Obywatelską i Nowoczesną.
Uczestnikami dyskusji byli przeciwnicy i zwolennicy umowy CETA:
Przeciwni umowie byli: Jerzy Chróścikowski (senator PiS), Rafał Górski (Instytut Spraw Obywatelskich), Piotr Apel (poseł Kukiz 15), Andrzej Gwiazda (przywódca Solidarności z roku 1980).
Za umową CETA: Jerzy Kwieciński wiceminister Rozwoju (PiS), Paweł Rabiej (Nienowoczesna),
Dominik Tarczyński (poseł sprawozdawca PiS) – za, a nawet przeciw – poseł deklarując swój sceptycyzm, opowiedział się za wprowadzeniem umowy w formie początkowej – przejściowej (2-3 lata -przyp.red.).
Sprawą bezsporną był fakt negocjowania umowy w ścisłej tajemnicy. W 500 spotkaniach konsultacyjnych wzięli udział głównie lobbyści wielkich korporacji. Sama umowa liczy 2,4 tys. stron i zawiera furtkę dla żywności GMO (pomimo wcześniejszego zapisu wykluczającego tę opcję).
W zaprezentowanym filmie prof. Leokadia Oręziak zwróciła uwagę na zasadę wzajemnego uznawania norm , co oznacza zgodę na sprzedaż w Europie produktów o niższych normach, wyprodukowanych bez certyfikatów i atestów.
Jerzy Chróścikowski przestrzegał przed ogromnym zagrożeniem dla polskich gospodarstw rodzinnych, produkujących żywność, a Piotr Apel przypomniał o katastrofalnych skutkach umowy NAFTA dla Meksyku, gdzie z powodu ubóstwa, z głodu umiera rocznie kilkadziesiąt tys. osób. Jan Pospieszalski zaprezentował dane dla Kanady i Meksyku (NAFTA).
Zwolennik umowy Dominik Tarczyński położył na jednej szali spodziewane zyski wynikające z bilansu handlowego z Kanadą i przewidywane bankructwo wielu polskich mniejszych gospodarstw rolnych oraz koszty społeczne wynikające ze szkodliwości dla zdrowia produkowanej przemysłowo żywności.
Rafał Górski przeczytał jeden z artykułów umowy, który przewiduje furtkę dla biotechnologii. Wspomniał również, że korporacje z USA poprzez filie kanadyjskie będą mogły wejść do Europy.
Profesor Oręziak podkreśliła, że rządy i parlamenty narodowe będą bały się uchwalać przepisy chroniące konsumentów. Paweł Rabiej stwierdził, że śmieje się z tego, co mówi profesor Oręziak, a Jerzy Kwieciński kilkakrotnie powtórzył podczas programu, że to co słyszy, to są nieprawdziwe mity.
W trakcie debaty padło stwierdzenie, że GMO jest przecież obecne w produktach przetworzonych (pochodzących z USA i Kanady – przyp.red.).
Pod koniec programu pojawił się dziennikarz Rafał Dutkiewicz, który wprowadził do kontekstu tezę z książki Jürgena Rotha „Cichy pucz. Zawłaszczanie Europy przez niejawne elity gospodarczo-polityczne” głoszącą pogląd, że zawłaszczanie państw-gospodarek narodowych dzieje się zakulisowo. Robią to szefowie dużych konsorcjów i banków, których władza jest nazywana autokratycznym liberalizmem.
Piotr Apel: Nie chcemy tymczasowego stosowania umowy CETA przed procedurą ratyfikacji. Oczekuję od polskiego rządu, aby powiedział NIE. Decyzja ma zapaść 18 października.
Całą debatę można obejrzeć {TUTAJ}.
ponoć Belgia zablokowała CETA? Iskierka nadziei?
http://wpolityce.pl/swiat/311933-belgia-podzielona-ws-umowy-ceta-parlament-wolonii-zaglosowal-przeciwko-umowie-handlowej-ue-z-kanada
http://pikio.pl/to-szalenstwo-politycy-w-szoku-jedno-panstwo-zablokowalo-ceta/
Mam nadzieję, że tak się stanie. Niezależnie od tego jestem ciekaw jak zachowa się rząd 3RP. Fakt, że optują za podpisaniem CETA skompromitował ich w moich oczach całkowicie.