Cytat dnia
______________________________________________________________________________________________________________
Słowo Boże
Łk 9, 43b-45
Modlenie się bez nasłuchiwania odpowiedzi, przypomina płynięcie statkiem bez wyznaczonego kierunku. Postaraj się otworzyć serce i umysł na przyjęcie “Nowego” słowa.
Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Łukasza
Łk 9, 43b-45
Gdy wszyscy pełni byli podziwu dla wszystkich czynów Jezusa, On powiedział do swoich uczniów: «Weźcie wy sobie dobrze do serca te właśnie słowa: Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi». Lecz oni nie rozumieli tego powiedzenia; było ono zakryte przed nimi, tak że go nie pojęli, a bali się zapytać Go o nie.
Po przemienieniu na Górze Tabor i wielkich cudach Jezusa, jego uczniowie byli pełni podziwu dla Jego wszechmocy. W tym właśnie momencie Jezus bardzo dosadnie zwraca się do swoich uczniów i mówi im, że „Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi”. Już drugi raz wtajemnicza uczniów w prawdziwe znaczenie swojej mesjańskiej misji – nie jest to droga ziemskiej pomyślności i chwały, ale droga zbawienia, która prowadzi przez krzyż.
Przyjrzyj się swojemu życiu – zobacz okresy radości, zapału i podziwu dla Boga oraz momenty zwątpienia, trudów i cierpienia. Jezus zdaje się wychowywać uczniów, aby nie tracili nadziei w chwilach próby, ale aby pamiętali także o tym, że wiara i zapał nie są naszą własnością, lecz darem. Czy potrafisz trwać w ufności i pokoju, pomimo nieoczekiwanych okoliczności życiowych?
„Lecz oni nie rozumieli tego powiedzenia”. Uczniowie nie rozumieją słów nauczyciela są pogubieni i zdezorientowani. Przyglądając się Maryi, która jest naszą przewodniczką w podążaniu za Jezusem, widzimy, że zawsze warto się pytać o to czego nie rozumiemy. Maryja była jednak pełna zaufania – czekała na właściwy moment, kiedy będzie gotowa poznać odpowiedzi na nurtujące ją pytania.
Porozmawiaj z Jezusem o drodze, którą On wybrał, i do której Cię zaprasza. Nie bój się Go pytać o rzeczy, których nie rozumiesz.
Liturgia słowa na dziś
PIERWSZE CZYTANIE (Koh 11,9-12,8)
Wszystko przemija
Czytanie z Księgi Koheleta.
Ciesz się, młodzieńcze, w młodości swojej, a serce twoje niech się rozwesela za dni młodości twojej. I chodź drogami serca swego i za tym, co oczy twe pociąga; lecz wiedz, że z tego wszystkiego będzie cię sądził Bóg. Więc usuń przygnębienie ze swego serca i oddal ból od twego ciała, bo młodość jak zorza poranna szybko przemija.
Pomnij jednak na Stwórcę swego w dniach swej młodości, zanim jeszcze nadejdą dni niedoli i przyjdą lata, o których powiesz: „Nie znam w nich upodobania”; zanim zaćmi się słońce i światło, i księżyc, i gwiazdy, i chmury powrócą po deszczu; w czasie gdy trząść się będą stróże domu i uginać się będą silni mężowie, i będą ustawały kobiety mielące, bo ich ubędzie, i zaćmią się patrzące w oknach; i zamkną się drzwi na ulice, podczas gdy łoskot młyna przycichnie i podniesie się do głosu ptaka, i wszystkie śpiewy przymilkną.
Odczuwać się nawet będzie lęk przed wyżyną i strach na drodze.
I drzewo migdałowe zakwitnie, i ociężałą stanie się szarańcza, i pękać będą kapary; bo zdążać będzie człowiek do swego wiecznego domu i kręcić się już będą po ulicach płaczki.
Zanim się przerwie srebrny sznur i stłucze się czara złota, i dzban się rozbije u źródła, i w studnię kołowrót złamany wpadnie; i wróci się proch do ziemi tak jak nią był, a duch powróci do Boga, który go dał.
Marność nad marnościami – powiada Kohelet – wszystko marność.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY (Ps 90,3-4.5-6.12-13.14 i 17)
Refren: Panie, Ty zawsze byłeś nam ucieczką.
Obracasz w proch człowieka *
i mówisz: „Wracajcie synowie ludzcy”.
Bo tysiąc lat w Twoich oczach +
jest jak wczorajszy dzień, który minął, *
albo straż nocna.
Porywasz ich, stają się niby sen poranny, *
jak trawa, która rośnie:
rankiem zielona i kwitnąca, *
wieczorem więdnie i usycha.
Naucz nas liczyć dni nasze, *
byśmy zdobyli mądrość serca.
Powróć, o Panie, jak długo będziesz zwlekał? *
Bądź litościwy dla sług Twoich.
Nasyć nas o świcie swoją łaską, *
abyśmy przez wszystkie dni nasze mogli się radować i cieszyć.
Dobroć Pana Boga naszego niech będzie nad nami! *
I wspieraj pracę rąk naszych, *
dzieło rąk naszych wspieraj.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Por. 2 Tm 1,10b)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Nasz Zbawiciel Jezus Chrystus śmierć zwyciężył,
a na życie rzucił światło przez Ewangelię.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA (Łk 9,43b-45)
Druga zapowiedź męki
Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.
Gdy wszyscy pełni byli podziwu dla wszystkich czynów Jezusa, On powiedział do swoich uczniów: „Weźcie wy sobie dobrze do serca te właśnie słowa: Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi”.
Lecz oni nie rozumieli tego powiedzenia; było ono zakryte przed nimi, tak że go nie pojęli, a bali się zapytać Go o nie.
Oto słowo Pańskie.
KOMENTARZ
Do pewnych prawd dochodzi się powoli
Jezus ponownie mówi uczniom o swojej śmierci. Tymi zapowiedziami przygotowuje ich do tego wielkiego wydarzenia, jakie dokona się na Golgocie. Oni jednak nie rozumieją tego. Łukasz wyjaśnia, że było ono jeszcze zakryte przed uczniami. Dopiero Jezus Zmartwychwstały otworzy im oczy i oświeci ich umysły, aby rozumieli Pisma. Budujące jest to, że pomimo niezrozumienia i lęku wobec Jezusa wiernie za Nim idą. Ich wierność zostanie nagrodzona darem Ducha Świętego, który doprowadzi apostołów do pełnej prawdy oraz usunie wszelki lęk. W Jego mocy pójdą oni na cały świat, aby głosić Dobrą Nowinę. Teraz jednak jeszcze nie rozumieją, co mówi ich Mistrz, bo do pewnych prawd dochodzi się powoli.
Jezu, nie ukrywasz prawdy przed swoimi uczniami, lecz otwarcie mówisz o celu swojej misji. Na-pełnij mnie swą mocą, abym nie uciekał przed moim powołaniem, lecz szedł wiernie jak Ty.
Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” ks. Mariusz Szmajdziński/Edycja Świętego Pawła
______________________________________________________________________________________________________________
#Ewangelia: właśnie dlatego cierpimy
Mieczysław Łusiak SJ/Deon
Komentarz do Ewangelii:
Kiedy wszystko dzieje się w naszym życiu bardzo dobrze, na ogół nie dopuszczamy myśli, że może być źle. A nie może być tylko dobrze. Muszą być cierpienia i inne przeciwności. Na tym świecie są niezbędne.
W życiu Jezusa były niezbędne, aby dokonało się odkupienie naszych win. W naszym życiu są niezbędne, aby nasza miłość oczyszczała się z egoizmu i abyśmy nie zapuszczali korzeni na tym świecie.
Oby sens cierpienia przestał być zakryty przed nami, a jeśli jest zakryty, to nie bójmy się pytać Boga o niego.
______________________________________________________________________________________________________________
Dodaj komentarz