Cytat dnia
Straszliwa jest sprawiedliwość Boga. Ale też nie zapominajmy, że nieskończone jest Jego miłosierdzie.
O. Pio
______________________________________________________________________________________________________________
Słowo Boże
św. Róży z Limy, dziewicy
Mt 23, 23-26
Zatrzymaj się w swoim biegu spraw. Odłóż wszystko na bok. Ucisz swoje rozbiegane myśli. Skoncentruj się. Zaproś Ducha Świętego do swojego serca. Wołaj do niego słowami modlitwy: Przybądź, Duchu Święty…
Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Mateusza
Mt 23, 23-26
Jezus przemówił tymi słowami: «Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać. Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda. Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości. Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta».
W słowach Chrystusa słychać potępienie w stosunku do nauczycieli pisma i faryzeuszy, którzy skupili się na tym, co dla Boga nie ma większego znaczenia. Zapominają natomiast o tym, co jest dla Boga najważniejsze, czyli o wierze i miłosierdziu. Bez tych darów zbawienie nie jest możliwe.
Jezus nawiązuje do małostkowości i zbytniego przywiązania faryzeuszy do rzeczy nieistotnych, które tak naprawdę nie mają większego wpływu na ich wiarę. Świadczą jedynie o szukaniu przez nich własnej chwały i chęci przypodobania się innym.
W słowach Ewangelii jest mowa o oczyszczeniu wnętrza kielicha, czyli oczyszczeniu swojego serca z obłudy i faryzeizmu. Serce jest centrum, z którego pochodzą wszelkie dobre myśli i działania. Jest to zaproszenie do odnowienia swojego wnętrza, swojej relacji z Bogiem. Co teraz wymaga w tobie oczyszczenia? Co najbardziej przeszkadza ci otworzyć się na Jezusa?
Poproś Jezusa, by wstrząsnął tobą mocno, abyś skruchą i pokutą mógł oczyścić swoje wnętrze.
To, co mogłoby służyć duchowemu wykonywaniu Prawa, jest czynione na pokaz. Obłudnikami są fałszywi nauczyciele Pisma, którzy nie wywiązują się z obowiązku poprawnego jego nauczania.
Jezus zwraca uwagę, że odrzucili rzeczy ważniejsze w Prawie, a skupili się na rzeczach drugo i trzeciorzędnych, uznając je za najważniejsze w kulturze i społeczeństwie.
Jezus nie był jednak nastawiony wrogo wobec Prawa. Zwracał obłudnikom uwagę, że najpierw powinni nauczyć się sprawiedliwości, miłosierdzia i wierności przymierzu, zanim zaczną zajmować się czystością naczyń.
Człowiekiem obłudnym nazywa Pismo święte etymologicznie kogoś mającego podwójną mowę, stąd jest to ktoś obłudny w mowie, dwulicowy, fałszywy, hipokryta.
Dziesięcina służyła wspieraniu kapłanów i lewitów. Różne grupy faryzeuszów debatowały nad tym, czy należy oddawać dziesięcinę na przykład z kminku.
Jedni mówili: „ja daję dziesięcinę nawet ze zbioru kminku”, a inni zastanawiali się nad tym, jaki przychód jest zwolniony z dziesięciny. Niektórzy nauczyciele mówili o zbawieniu jako rezultacie tej praktyki.
W sposób humorystyczny Jezus zestawia komara z wielbłądem. Faryzeusze, pragnąc uniknąć nieczystości spowodowanej przez martwego owada, który dostał się do ich napoju, wyławiali z niego małe owady. Jezus oskarża ich, że pozostawiliby w kielichu wielbłąda i połknęliby go.
Czystość rytualna była dla faryzeuszów sprawą ważną, więc myli naczynia i poddawali się kąpielom rytualnym. Jedni powiadali, że zewnętrzna część kielicha może zachować czystość, nawet jeśli wewnętrzna jest brudna. Inni mówili, że najpierw należy umyć wewnętrzną część kielicha.
Tak postępując stali się ślepymi przewodnikami ludu izraelskiego. Królestwo jest otwarte również dla nich, jeśli uwierzą Jezusowi i staną się Jego prawdziwymi uczniami.
Jezus w sposób przenośny wskazuje na wnętrze ludzkiego serca.
Uczniowie Jezusa muszą wybrać, czy będą postępowali tak jak faryzeusze, czy tak jak postępował Jezus.
Liturgia słowa na dziś
PIERWSZE CZYTANIE (2 Tes 2,1-3a.14-17)
Ostrzeżenie przed fałszywymi naukami
Czytanie z Drugiego listu świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.
W sprawie przyjścia Pana naszego Jezusa Chrystusa i naszego zgromadzenia wokół Niego, prosimy was, bracia, abyście się nie dali zbyt łatwo zachwiać w waszym rozumieniu ani zastraszyć bądź przez ducha, bądź przez mowę, bądź przez list rzekomo od nas pochodzący, jakoby już nastawał dzień Pański. Niech was w żaden sposób nikt nie zwodzi.
Po to wezwał was przez głoszenie nasze Ewangelii, abyście dostąpili chwały Pana naszego Jezusa Chrystusa. Przeto, bracia, stójcie niewzruszenie i trzymajcie się tradycji, o których zostaliście pouczeni bądź żywym słowem, bądź za pośrednictwem naszego listu. Sam zaś Pan nasz Jezus Chrystus i Bóg, Ojciec nasz, który nas umiłował i przez łaskę udzielił nam niekończącego się pocieszenia i dobrej nadziei, niech pocieszy serca wasze i niech utwierdzi we wszelkim czynie i dobrej mowie.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY (Ps 96,10.11-12.13)
Refren: Pan Bóg nadchodzi, aby sądzić ziemię.
Głoście wśród ludów, *
że Pan jest królem.
On tak świat utwierdził, że się nie zachwieje; *
będzie sprawiedliwie sądził ludy.
Niech się radują niebiosa i ziemia weseli, *
niech szumi morze i wszystko, co je napełnia.
Niech się cieszą pola i wszystko, co na nich rośnie, *
niech wszystkie drzewa w lasach wykrzykują z radości.
Przed obliczem Pana, który już się zbliża, *
który już się zbliża, by sądzić ziemię.
On będzie sądził świat sprawiedliwie, *
a ludy według swej prawdy.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Hbr 4,12)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA (Mt 23,23-26)
Biada obłudnikom
Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus przemówił tymi słowami:
„Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać. Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda.
Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości. Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta”.
Oto słowo Pańskie.
KOMENTARZ
By nic nie przysłaniało Boga
Pozornie życie faryzeuszy można ocenić wysoko pod względem religijnym. Dziesięcina z mięty, kopru i kminku była ich własną inicjatywą, która miała przynieść samozadowolenie z wypełniania Prawa i uczcić jego literę, a to było ich cnotą i sprawiedliwością. Nic więcej – jak wynika ze słów Jezusa. Przesadne skoncentrowanie się na liściach mięty czy łodygach kopru sprawiło, że została pominięta sprawiedliwość, miłosierdzie i wiara. W życiu faryzeuszy te rośliny wyrosły nad Boga i przysłoniły Go. Ostatecznie więc nie o zbawienie im chodziło, ale o szukanie własnej chwały, aby się ludziom podobać, a nie Bogu. Ostre słowa o obłudzie faryzeuszy są okazją, abyśmy się zastanowili, czy i my nie skupiliśmy się na mięcie i kminku.
Chryste, niech Twoje “biada” wstrząśnie mną mocno, abym poznał, ile jest jeszcze we mnie ślepego i obłudnego faryzeusza. Łzami skruchy i uczynkami pokuty oczyszczam moje wnętrze.
Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” ks. Mariusz Szmajdziński/Edycja Świętego Pawła
______________________________________________________________________________________________________________
Ewangelia: to ogromne zagrożenie dla chrześcijan
Mieczysław Łusiak SJ
Komentarze do Ewangelii:
Można być religijnym, a jednocześnie niewierzącym. Faryzeusze byli bardzo religijni: wypełniali skrupulatnie wszystko, co nakazywała religia żydowska. Nie szło to jednak w parze z miłością i wiarą.
To samo grozi nam, współczesnym chrześcijanom. Wiara, owszem, wyraża się religijnością, ale łatwo jest zapomnieć o wierze, gdy jest się religijnym, bo religijność jest łatwiejsza od wiary. Wiara zakłada wewnętrzną przemianę w Miłość. Religijność ma za zadanie w tym pomóc. Jeśli nie pomaga, to nie ma żadnej wartości.
_____________________________________________________________________________________________________________
Dodaj komentarz