Nierozerwalność małżeństwa “kto może pojąć niech pojmuje”_Piątek 12 sierpnia 2016 r.

oddalenie żony przez żydów

Cytat dnia

Tym, którzy pozostają w związkach małżeńskich, nie mówię ja, ale i Pan: niechaj żona nie odchodzi od męża; a jeżeli od niego odejdzie, niech nie wstępuje ponownie w związek małżeński, lecz niech pogodzi się z mężem; tak i mężczyzna niech nie odrzuca swej żony.

Św. Paweł

 

 

______________________________________________________________________________________________________________

Słowo Boże

św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy

Mt 19, 3-12

Dzisiaj usłyszysz Ewangelię o nierozerwalności małżeństwa. Z powodu rozstań cierpią nie tylko ludzie, ale także Bóg, który powołał nas do życia we wspólnocie. Wysłuchaj się we fragment Ewangelii, w którym Jezus przedstawia Bożą wizję małżeństwa.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Mateusza
Mt 19, 3-12
Faryzeusze przystąpili do Jezusa, chcąc Go wystawić na próbę, i zadali Mu pytanie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?» On odpowiedział: «Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? I rzekł: „Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem”. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela». Odparli Mu: «Czemu więc Mojżesz polecił dać jej list rozwodowy i odprawić ją?» Odpowiedział im: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz oddalać wasze żony; lecz od początku tak nie było. A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę, chyba w wypadku nierządu, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo». Rzekli Mu uczniowie: «Jeśli tak się ma sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić». Lecz On im odpowiedział: «Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki tak się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje».

Związek małżeński jest nierozerwalny. Wyobraź sobie cierpienie żony, którą mąż opuścił, albo męża, którego żona zabrała dziecko i pozostawiła samotnego. Albo dzieci, które cierpią, kiedy rodzice się kłócą. Na koniec pomyśl, jak cierpi Bóg, który powołał ludzi do miłości, do rodziny, a ten dar został przez tyle osób odrzucony i podeptany.

Każdy czyn jest poprzedzony przez słowo i myśl. Jeżeli wpuścisz do swojego serca nienawiść, zazdrość, grzech – staje się pożywką do jeszcze większego grzechu. Radzenie sobie z małymi problemami jest prognozą radzenia sobie ze sprawami naprawdę ważnymi.

Jesteśmy otoczeni rozbitymi rodzinami. Co mogłeś zrobić i czego nie zrobiłeś? Jako mąż, jako żona, córka czy syn, jako bliski, jako przyjaciel… Pamiętaj, że Bóg zachęca cię do czynów, tak samo jak do modlitwy. Proście i dostaniecie. Szukajcie i znajdziecie.

Bóg daje powołanie do małżeństwa. Człowiek swoim grzechem je niszczy. Jednak Pan jest mocniejszy. Wydaje nam się, że niemożliwe jest pojednanie w rozbitych rodzinach. Jednak co nie jest możliwe dla człowieka, jest możliwe dla Boga. Dobry Boże, uzdrów nasze rodziny, nasze relacje, uzdrów to, co człowiek grzechem rozerwał. Daj pojednanie przez Chrystusa Jezusa, Pana naszego.

Liturgia słowa na dziś

PIERWSZE CZYTANIE  (Ez 16,59-63)

Bóg odnawia przymierze z Jerozolimą

Czytanie z Księgi proroka Ezechiela.

To mówi Pan Bóg:
„Postąpię z tobą, Jeruzalem, tak jak ty postępowałaś, ty, któraś złamała przysięgę i zerwała przymierze. Ja jednak wspomnę na przymierze, które z tobą zawarłem za dni twojej młodości, i ustanowię z tobą przymierze wieczne. Ty zaś ze swej strony wspomnisz na swoje postępowanie i zawstydzisz się, kiedy przyjąwszy siostry twoje tak starsze, jak młodsze od ciebie, dam ci je za córki w myśl zawartego z tobą przymierza.
Odnowię bowiem moje przymierze z tobą i poznasz, że Ja jestem Panem, abyś pamiętała i wstydziła się i abyś ze wstydu ust swoich nie otwarła wówczas, gdy ci przebaczę wszystko, coś uczyniła”, mówi Pan Bóg.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY  (Iz 12,2.3-4.5-6)

Refren: Gniew Twój ustąpił, w Tobie mam pociechę.

Oto Bóg jest moim zbawieniem, *
będę miał ufność i bać się nie będę.
Bo Pan jest moją mocą i pieśnią, *
On stal się dla mnie zbawieniem.

Wy zaś z weselem czerpać będziecie wodę *
ze zdrojów zbawienia.
Chwalcie Pana, wzywajcie Jego imienia. +
Dajcie poznać Jego dzieła między narodami, *
przypominajcie, że wspaniałe jest imię Jego.

Śpiewajcie Panu, bo uczynił wzniosłe rzeczy, *
niech to będzie wiadome po całej ziemi.
Wznoś okrzyki i wołaj z radości, mieszkanko Syjonu, *
bo wielki jest pośród ciebie Święty Izraela.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (1 Tes 2,13)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Przypomnijcie słowo Boże nie jako słowo ludzkie,
ale jak jest naprawdę: jako słowo Boga.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA  (Mt 19,3-12)

Nierozerwalność małżeństwa

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

Faryzeusze przystąpili do Jezusa, chcąc Go wystawić na próbę, i zadali Mu pytanie: „Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?”
On odpowiedział: „Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? I rzekł: «Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem». A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela”.
Odparli Mu: „Czemu więc Mojżesz polecił dać jej list rozwodowy i odprawić ją?”
Odpowiedział im: „Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz oddalać wasze żony; lecz od początku tak nie było. A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę, chyba w wypadku nierządu, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo”.
Rzekli Mu uczniowie: „Jeśli tak się ma sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić”.
Lecz On im odpowiedział: „Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki tak się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni.
Kto może pojąć, niech pojmuje”.

Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ

Miłość jednocząca

Faryzeusze nie tylko ściśle przestrzegali Prawo Mojżeszowe, lecz również je interpretowali. Ewangeliści poświadczają, że poszukując prób rozwiązania w wątpliwych kwestiach, zadawali pytania Jezusowi. Dzisiejsze dotyczy kwestii oddalenia żony. W odpowiedzi Jezus przywołuje fundamentalny tekst odwołujący się do dzieła stworzenia. Człowiek stworzony na obraz Boga, a więc Miłości, gdy odnalazł drugiego człowieka, zaczął stawać się bardziej człowiekiem, bo mógł wreszcie kochać. W zamyśle Stwórcy miała to być miłość jednocząca: staną się dwoje jednym ciałem. Zgodnie z metodą faryzeuszy Jezus dodaje nową klauzulę: Tego więc, co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela. To jest piękno Bożych przykazań, które ludzie chcą zniszczyć.

Panie, Ty wzywasz nas do miłości uświęcającej i jednoczącej. Ona daje nam uczestnictwo w Twoim życiu. Niech miłość łączy małżonków, stanowiących obraz jedności, pokoju i radości.

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016”/ks.Mariusz Szmajdziński/Edycja Świętego Pawła

____________________________________________________________________________________________________________

Biblos

Jezus przywraca pierwotny plan Boga, skorygowany w historii przez Mojżesza, dopuszczającego rozwód i separację jako ustępstwo wywołane ludzką słabością. Skorygowany plan zawiódł. Pozwolił na to, aby mąż od pierwszego, czy setnego konfliktu z żoną rozmyślał o jej oddaleniu, a nie o budowaniu z nią jedności. Rozczarowania i konflikty w planie Bożym stanowią okazją do zbudowania lepszej jedności małżeńskiej, a w planie ludzkim, do jej rozerwania.

Cudzołożyć znaczy mieć stosunek płciowy z cudzą żoną lub cudzym mężem, dopuszczać się zdrady.
Nierząd oznacza rozpustę, rozwiązłość lub prostytucję. Nierząd oznacza więc niemoralne zachowania seksualne, w tym także cudzołóstwo. Taki związek seksualny w ogóle nie jest prawdziwym małżeństwem i nie wymaga rozwodu, lecz decyzji unieważnienia lub anulowania.

Pożądanie jest wykroczeniem poza prawdziwą potrzebę. Potrzeby seksualne są realizowane w małżeństwie, a pożądania poza małżeństwem. Pożądanie powoduje wpadnięcie w pułapkę, stąd powoduje upadek, prowadzi do grzechu. Wywołuje zranienie, oburzenie i zgorszenie.

Uczniowie Jezusa wchodzą do królestwa nie tylko z wiarą w Jezusa, lecz także z przemienionym przez wiarę sposobem myślenia i postępowania, z nową jakością w relacjach z innymi ludźmi.

Uczniowie rozumieli dotąd małżeństwo w perspektywie listu rozwodowego.
Uczniowie już wiedzą, co może uczynić wiara, znają moc modlitwy, uzdrawiają chorych, widzą ludzi nawracających się. Czy te doświadczenia pozwolą im i pozostałym wierzącym na zbudowanie dojrzałych i trwałych związków małżeńskich? Czy inni pozostaną czyści w stanie bezżennym do którego Bóg ich wezwie ze względu na potrzeby królestwa niebieskiego?
Jezus przeciwstawia się rezygnacji z zawierania małżeństwa i pozostawanie w stanie bezżennym z powodu obawy wytrwania w związku małżeńskim z jedną żoną wskazaną najczęściej przez rodzinę. Jezus mówi uczniom, że są zdolni, że mogą się nauczyć żyć inaczej, niż tworzyła to kultura związana z listem rozwodowym, w której Judejczycy traktowali prawo do rozwodu jako coś oczywistego.

Małżeństwo i bezżenność ludzi wierzących to dwa różne sposoby służenia Bogu i uczestnictwa w Jego królestwie.
Uczniowie znowu zobaczą Jezusa uzdrawiającego chorych. Tak samo jak moc Boża działa w uzdrawianiu ciała, tak działa na rzecz trwałych rozwijających się relacji małżeńskich i rodzinnych ludzi wierzących.

_____________________________________________________________________________________________________________

O autorze: Słowo Boże na dziś