Cytat dnia
Trzymaj się zawsze świętego Kościoła katolickiego, ponieważ tylko on może ci dać prawdziwy pokój, ponieważ to tylko on posiada Jezusa w Sakramencie, który jest prawdziwym księciem pokoju. O. Pio
______________________________________________________________________________________________________________
Słowo Boże
wspomnienie św. Sarbeliusza Makhluf, prezbitera
Mt 13, 47-53
Niektórzy katolicy mówią, że wierzą w Chrystusa, w Jego nauczanie, ale nie uznają Kościoła. Deklarują: Jezus – tak, Kościół – nie. Dzisiejsza Ewangelia pokazuje, że taka teoretyczna znajomość nauczania Jezusa nie wystarczy, aby być zbawionym.
Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Mateusza.
Mt 13, 47-53
Jezus powiedział do tłumów: «Podobne jest królestwo niebieskie do sieci zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Zrozumieliście to wszystko?» Odpowiedzieli Mu: «Tak jest». A On rzekł do nich: «Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare». Gdy Jezus dokończył tych przypowieści, oddalił się stamtąd.
Uczniowie Chrystusa byli otwarci na propozycje Boga. Czasami małomówność lub nawet milczenie może stać się modlitwą. Nieumiejętność podjęcia rozmowy, może okazać się początkiem prawdziwej modlitwy.
Uczestnictwo w modlitwie Jezusa oznacza przyjęcie Jego modelu życia. Chrystusowy model życia jest modelem modlitewnym. Zarzucać sieci po Bożemu to patrzeć na świat z Bożej perspektywy.
Jak mówi Papież, modlitewny wymiar życia człowieka zmierza do takiej „przemiany (…) jego wnętrza, aby stał się on nowym stworzeniem”.
Nie wystarczy należeć do wspólnoty Kościoła. Nie wystarczy też znajomość Dekalogu i przykazań kościelnych. Trzeba jeszcze to wszystko wcielić w życie, zacząć praktykować swoją wiarę, zmieniając się z sympatyka w chrześcijanina.
Liturgia słowa na dziś
PIERWSZE CZYTANIE (Jr 18,1-6)
Przypowieść o garncarzu
Czytanie z Księgi proroka Jeremiasza.
Słowo, które Pan oznajmił Jeremiaszowi: „Wstań i zejdź do domu garncarza; tam usłyszysz moje słowa”.
Zstąpiłem do domu garncarza, on zaś pracował właśnie przy kole. Jeżeli naczynie, które wyrabiał, uległo zniekształceniu, jak to się zdarza z gliną w ręku garncarza, wyrabiał z niego inne naczynie, jak tylko podobało się garncarzowi.
Wtedy Pan skierował do mnie następujące słowo: „Czy nie mogę postąpić z wami, domu Izraela, jak ten garncarz? – rzekł Pan. Oto bowiem jak glina w ręku garncarza, tak jesteście wy, domu Izraela, w moim ręku”.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY (Ps 146,1-2.3-4.5-6ab)
Refren: Szczęśliwy, kogo wspiera Bóg Jakuba.
Chwal, duszo moja, Pana. *
Będę chwalił Pana do końca swego życia,
będę śpiewał mojemu Bogu, *
dopóki istnieję.
Nie pokładajcie ufności w książętach *
ani w człowieku, który zbawić nie może.
Gdy duch go opuści, znowu w proch się obraca *
i przepadają wszystkie jego zamiary.
Szczęśliwy ten, kogo wspiera Bóg Jakuba, *
kto pokłada nadzieję w Panu Bogu.
On stworzył niebo i ziemię, i morze *
ze wszystkim, co w nich istnieje.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Por. Dz 16,14b)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Otwórz, Panie, nasze serca,
abyśmy uważnie słuchali słów Syna Twojego.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA (Mt 13,47-53)
Przypowieść o sieci
Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do tłumów:
„Podobne jest królestwo niebieskie do sieci zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.
Zrozumieliście to wszystko?”
Odpowiedzieli Mu: „Tak jest”.
A On rzekł do nich: „Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare”.
Gdy Jezus dokończył tych przypowieści, oddalił się stamtąd.
Oto słowo Pańskie.
KOMENTARZ
Sieci
Ostatnia z przypowieści o Królestwie Niebieskim przypomina nam, że trwamy w Kościele jeszcze w jego ziemskiej rzeczywistości. Dlatego obejmuje on zarówno ludzi świętych, jak i grzesznych. Jezus tę prawdę ukazuje poprzez przypowieść o sieci zagarniającej ryby dobre i złe. W morzu pływają one razem, a ich życie wydaje się podobne do siebie. Jednak przyjdzie czas oddzielenia złych od dobrych, czyli grzeszników od świętych. To dokona się dopiero z końcem świata. Tu, na ziemi, wszyscy pozostają jeszcze w sieci. W ten sposób Jezus kolejny raz przypomina, że sama przynależność do Kościoła i wołanie do Chrystusa wystarczą, aby wejść do Królestwa Bożego. To jest mądrość, którą należy zrozumieć.
Jezu, Twoje słowa są prawdziwym skarbcem, z którego wydobywam wciąż nową mądrość. Dzięki niej mogę lepiej poznać siebie i zrozumieć, że muszę pracować nad sobą, póki jest czas.
Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” ks.Mariusz Szmajdziński/Edycja Świętego Pawła
______________________________________________________________________________________________________________
Ewangelia: czy Niebo jest dla każdego?
Mieczysław Łusiak SJ
Jezus powiedział do tłumów: “Podobne jest królestwo niebieskie do sieci zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.
Rozważanie do Ewangelii
Czwartek: najciekawsze wydarzenia ŚDM [INFOGRAFIKA]
aj
Trzeci dzień ŚDM: zobacz, gdzie odbędą się wydarzenia centralne, koncerty plenerowe i modlitwy wspólnot. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy plan wydarzeń czwartkowych.
Sprawdź, co będzie się działo w Krakowie w czwartek (28 lipca):
______________________________________________________________________________________________________________
Modlitwa, którą możesz pomodlić się za papieża Franciszka
O. Marcial Maciel LC / ml
Papież Franciszek jest już na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Co możesz zrobić by mu pomóc? Proponujemy tę prostą i bardzo skuteczną modlitwę.
Dodaj komentarz