Czy zdecydowałeś się już rozpocząć życie wieczne, czy jeszcze się wahasz?_ Środa, 11 maja 2016r.

Uświęceni w prawdzie

Myśl dnia

Tylko dwie rzeczy na świecie są coś warte: zdrowie i spokojne sumienie.

(A. Gabelli)

 ______________________________________________________________________________________________________________

Słowo Boże

Okres wielkanocny, J 17, 11b-19

Posłuchaj

Święty Ignacy uczył, że w modlitwie bardzo ważne jest słuchanie. Chciał, aby osoba odprawiająca medytacje była wyczulona na różne poruszenia, które albo zaskakują, albo dają niepokój. W każdym razie nie można wobec takich słów przejść obojętnie.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Jana
J 17, 11b – 19
W czasie ostatniej wieczerzy Jezus podniósłszy oczy ku niebu, modlił się tymi słowami: «Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno. Dopóki z nimi byłem, zachowywałem ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, i ustrzegłem ich, a nikt z nich nie zginął z wyjątkiem syna zatracenia; aby się spełniło Pismo. Ale teraz idę do Ciebie i tak mówię, będąc jeszcze na świecie, aby moją radość mieli w sobie w całej pełni. Ja im przekazałem Twoje słowo, a świat ich znienawidził za to, że nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. Nie pragnę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. Oni nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie».

W słowach Jezusa skierowanych do uczniów wybrzmiewa nieprzeciętna troska o nich. Kiedy przebywał z nimi, Jego opieka wyrażała się w nauczaniu, napominaniu, w nauce modlitwy, demaskowaniu zła oraz dawaniu świadectwa, że to On jest Panem całego stworzenia. Dziś Duch Święty chce ciebie prowadzić w ten sam sposób.

Jezus nie może zrobić wszystkiego, ponieważ nie może zmusić człowieka do pokochania Go. Tak właśnie było z Judaszem, który pomimo doświadczania miłości odwrócił się i poszedł własną, grzeszną drogą.

Warto podkreślić, że w tym fragmencie Ewangelii Jezus podaje cel swojego życia. Chce, abyś miał życie w pełni. Chrześcijaństwo nie jest tylko dla słabych, poniżonych i wzgardzonych, ale dla tych, którzy chcą żyć w pełnej radości i obfitości.

Właśnie teraz po raz drugi usłyszałeś modlitwę Jezusa. Nie bądź tylko biernym słuchaczem, ale w tym momencie ułóż własną modlitwę. Podnieś oczy ku niebu i zacznij: Ojcze Święty, …

_____________________________________________________________________________________________________________

Prawda nas uświęci – J 17, 11b-19

(fot. RiOTPHOTOGRAPHY.com / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0))

W czasie ostatniej wieczerzy Jezus podniósłszy oczy ku niebu, modlił się tymi słowami: “Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno.

 

Dopóki z nimi byłem, zachowywałem ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, i ustrzegłem ich, a nikt z nich nie zginął z wyjątkiem syna zatracenia, aby się spełniło Pismo.
Ale teraz idę do Ciebie i tak mówię, będąc jeszcze na świecie, aby moją radość mieli w sobie w całej pełni. Ja im przekazałem Twoje słowo, a świat ich znienawidził za to, że nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. Nie pragnę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. Oni nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata.
Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie”. J 17, 11b-19

 

Przeczytaj komentarz.

 

Uczniowie Chrystusa nie są ze świata. Żyją w nim, ale już nie należą do niego, a nawet nie pochodzą z niego. Kto bowiem przyjął naukę Jezusa już wie, że pochodzi od Boga i że żyje życiem wiecznym, czyli życiem przewyższającym znacząco życie ziemskie. Życie wieczne nie może pochodzić z tego świata, który kiedyś przeminie bezpowrotnie.
To, co może nas uświęcić, czyli upodobnić do Boga i przygotować do życia w Niebie, to prawda głoszona przez Jezusa. Nie staniemy się święci siłą naszej woli, ale właśnie siłą owej prawdy o naszym pochodzeniu i rozpoczętym już życiu wiecznym.

_____________________________________________________________________________________________________________

aby byli uświęceni w prawdzie

 

Słowa: aby byli uświęceni w prawdzie mają szczególne znaczenie i odnoszą się do właściwego usposobienia, by wejść w żywą więź z Bogiem. Uświęcić, poświęcić oznacza wyodrębnić z użytku świeckiego i oddać na służbę Bogu, wprowadzić w Boży obszar. W Ewangelii nie chodzi o żadne przeniesienie do innej przestrzeni, innego obszaru w sensie zewnętrznym. W innym miejscu Pan Jezus mówi: prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli szuka Ojciec (J 4,23).

Włodzimierz Zatorski OSB

_____________________________________________________________________________________________________________

Liturgia słowa na dziś

 

PIERWSZE CZYTANIE (Dz 20,28-38)

Paweł opuszcza Efez

Czytanie z Dziejów Apostolskich.

Paweł powiedział do starszych Kościoła efeskiego:
„Uważajcie na samych siebie i na całą trzodę, nad którą Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią. Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając trzody. Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów.
Dlatego czuwajcie, pamiętając, że przez trzy lata we dnie i w nocy nie przestawałem ze łzami upominać każdego z was. A teraz polecam was Bogu i słowu Jego łaski władnemu zbudować i dać dziedzictwo z wszystkimi świętymi.
Nie pożądałem srebra ani złota, ani szaty niczyjej. Sami wiecie, że te ręce zarabiały na potrzeby moje i moich towarzyszy. We wszystkim pokazałem wam, że tak pracując trzeba wspierać słabych i pamiętać o słowach Pana Jezusa, który powiedział: «Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu»”.
Po tych słowach upadł na kolana i modlił się razem ze wszystkimi. Wtedy wszyscy wybuchnęli wielkim płaczem. Rzucali się Pawłowi na szyję i całowali go, smucąc się najbardziej z tego, co powiedział: że już nigdy go nie zobaczą.
Potem odprowadzili go na statek.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 68,29-30.33-35a.35b-36bc)

Refren: Śpiewajcie Bogu wszystkie ludy ziemi.

O Boże, okaż swą potęgę, *
potęgę Bożą, której dla nas użyłeś.
W Twej świątyni nad Jeruzalem, *
niech królowie złożą Tobie dary!

Śpiewajcie Bogu królestwa ziemi, zagrajcie Panu, *
który przemierza odwieczne niebiosa.
Oto wydał głos swój, głos potężny: *
„Uznajcie moc Bożą!”

Jego majestat jest nad Izraelem, *
a Jego potęga w obłokach.
On sam swojemu ludowi daje potęgę i siłę. *
Niech będzie Bóg błogosławiony.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (J 17,21)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć ich w prawdzie.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (J 17,11b-19)

Uświęć ich w prawdzie

Słowa Ewangelii według świętego Jana.

W czasie ostatniej wieczerzy Jezus podniósłszy oczy ku niebu, modlił się tymi słowami:
„Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno. Dopóki z nimi byłem, zachowywałem ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, i ustrzegłem ich, a nikt z nich nie zginął z wyjątkiem syna zatracenia, aby się spełniło Pismo.
Ale teraz idę do Ciebie i tak mówię, będąc jeszcze na świecie, aby moją radość mieli w sobie w całej pełni. Ja im przekazałem Twoje słowo, a świat ich znienawidził za to, że nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. Oni nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata.
Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie”.

Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ
Umocnieni

Jezus nadal wstawia się za swoimi uczniami, którzy już nie należą do świata, choć jeszcze są na nim. W trosce o swoich objawia się miłość, bo On wie, że oni będą narażeni na zło po Jego odejściu. Jezusowe wstawiennictwo zawiera trzy prośby. ierwsza z nich to aby uczniowie byli ustrzeżeni w imię Boga. Imię jest formą Bożej obecności (dlatego nie można było go wymawiać) i objawieniem Jego mocy. Jezus, odchodząc, prosi Ojca, aby był z nimi i ich chronił tak jak On. Druga prośba to ustrzeżenie od złego, czyli przed grzechem. To jedyny sposób, aby zachować pełną jedność z Ojcem. I w końcu uświęcenie w prawdzie, czyli udział w życiu Boga. Tak umocnieni uczniowie wytrwają w Jego miłości oraz będą stanowili jedno.

Chryste, Twoje słowo sprawia, że i ja jestem uświęcony w prawdzie, a więc mam dostęp do Ojca. Twoja miłość chroni mnie przed złem tego świata i przenosi do pełni szczęścia w niebie.

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” ks. Mariusz Szmajdziński/Edycja Świętego Pawła

_____________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________

Photo: Sander van der Werf/Shutterstock

 

 

O autorze: Słowo Boże na dziś

Brak komentarzy

Skomentuj notkę, rozpoczynając dyskusję...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*