Myśl dnia
Bez mojego życia w waszych żyłach, jesteście tylko uschłą latoroślą.
ANDRÉ SÈVE, Homilie niedzielne
Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Jana
J 15, 1-8
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, o ile nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami».
Latorośl może owocować, jeśli jest połączona, wszczepiona w główny korzeń krzewu. Dla nas chrześcijan krzewem winnym jest Jezus, który jest ściśle zjednoczony z Ojcem. Latorośl–uczeń czerpie życiodajne soki z Jezusa, Jego nauczania, Jego miłości. Żeby owocować, trzeba pozwolić, aby życiodajne soki przenikały wszystkie obszary. Jak korzystasz z możliwości czerpania życiodajnych soków z Jezusa?
Krzewem winnym jest Jezus i Jego ciało, Kościół. Trwanie w krzewie tylko zewnętrznie może nie przynosić owocu. Nieprzynoszenie owocu to nieangażowanie się, pozostawanie tylko na etapie brania. Prawdziwa miłość jednak polega na wzajemnej wymianie, na odwadze dawania i umiejętności brania. Czy twoja codzienność przynosi owoce właściwe dla życiodajnych soków?
Może też być tak, że chrześcijaństwo sprowadza się do pielęgnowania tradycji i rytuałów. Takie chrześcijaństwo nie przynosi owoców. Owoce przynosi żywa wiara wynikająca z bliskiej i pogłębianej relacji z Jezusem. Słuchając kolejny raz tekstu Ewangelii, zwróć uwagę, jak dzisiaj Jezus zaprasza cię do bliskości z sobą.
Na zakończenie modlitwy zobacz, skąd czerpiesz energię do życia, co stanowi twoje życiodajne soki. Zastanów się, czy one naprawdę przynoszą tobie życie, którego pragniesz.
______________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________
Liturgia słowa na dziś
PIERWSZE CZYTANIE (Dz 15,1-6)
Spór o przepisy Starego Testamentu
Czytanie z Dziejów Apostolskich.
W Antiochii niektórzy przybysze z Judei nauczali braci:
„Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni”. Kiedy doszło do niemałych sporów i zatargów między nimi a Pawłem i Barnabą, postanowiono, że Paweł i Barnaba i jeszcze kilku spośród nich udadzą się w sprawie tego sporu do Jerozolimy, do apostołów i starszych.
Wysłani przez Kościół szli przez Fenicję i Samarię, sprawiając wielką radość braciom opowiadaniem o nawróceniu pogan.
Kiedy przybyli do Jerozolimy, zostali przyjęci przez Kościół, apostołów i starszych. Opowiedzieli też, jak wielkich rzeczy Bóg przez nich dokonał. Lecz niektórzy nawróceni ze stronnictwa faryzeuszów oświadczyli: „Trzeba ich obrzezać i zobowiązać do przestrzegania Prawa Mojżeszowego”. Zebrali się więc apostołowie i starsi, aby rozpatrzyć tę sprawę.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY (Ps 122,1-2.4-5)
Refren:Idźmy z radością na spotkanie Pana.
Ucieszyłem się, gdy mi powiedziano: *
„Pójdziemy do domu Pana”.
Już stoją nasze stopy *
w twoich bramach, Jeruzalem.
Do niego wstępują pokolenia Pańskie, *
aby zgodnie z prawem Izraela wielbić imię Pana.
Tam ustawiono trony sędziowskie, *
trony domu Dawida.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (J 15,4-5b)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę.
Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA (J 15,1-8)
Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity
Słowa Ewangelii według świętego Jana.
Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, o ile nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami.
Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony, jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją i wrzuca do ognia i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami”.
Oto słowo Pańskie.
KOMENTARZ
Gałązka
Przejmujący wydawać się może obraz Boga Ojca jako hodowcy, który podchodzi z sekatorem do krzewu winnego i odcina z niego bezowocne gałązki. Uważna lektura tej przypowieści pozwala jednak na nieco inną interpretację. Otóż podstawowe znaczenie czasownika airo to “podnosić”. To pozwala wydobyć aspekt Bożego miłosierdzia w tym obrazie. Gałązkę, która nie przynosi owocu, choć trwa w krzewie winnym (czyli w Chrystusie), Ojciec podnosi ku górze, ku światłu, umożliwiając jej prawidłowy rozwój i wydanie owocu. Warunkiem jest trwanie w Chrystusie. Usunięta i wyrzucona na spalenie będzie natomiast ta, która nie trwa w krzewie, a więc sama odpada z niego. Odrzucenie Jezusa jest skazaniem się na samozagładę.
Panie, proszę, oczyszczaj mnie, a w razie potrzeby podnieś i pomóż wznosić się ku światłości, abym przynosił jak najobfitszy owoc. Pragnę trwać w Tobie, bo sam z siebie istnieć nie mogę.
Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” ks. Mariusz Szmajdziński/Edycja Świętego Pawła.
______________________________________________________________________________________________________________
Nie ma sprzeczności pomiędzy polską racją stanu a prawdami wiary katolickiej
______________________________________________________________________________________________________________
Już wkrótce VII Kongres dla społecznego panowania Chrystusa Króla!
/PCh24.pl/
Zapraszamy na VII Kongres dla społecznego panowania Chrystusa Króla. W dyskusji udział wezmą m.in. ks. prof. Tadeusz Guz, dr Stanisław Krajski, ks. Grzegorz Śniadoch. Lublin, 30 kwietnia 2016r.
Stowarzyszenie Fides et Ratio i Radio Chrystusa Króla serdecznie zapraszają na VII Kongres dla społecznego panowania Chrystusa Króla
30 kwietnia 2016 (sobota)
Godz. 9.00
Msza św. w klasycznym rycie rzymskim
Kościół Rektoralny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Staszica 16, Lublin
Godz. 11.00
Inauguracja Kongresu
Sala w Wyższej Szkole Nauk Społecznych, ul. Zamojska 47, Lublin
Prelegenci:
Ks. prof. Tadeusz Guz (KUL), „Intelekt w służbie Chrystusa Króla”
Ks. Grzegorz Śniadoch (IBP), „Kościół walczący w służbie Chrystusa Króla”
Michał Krajski, „Praktyczne odrzucenie prawdy o społecznym panowaniu Chrystusa Króla jako konsekwencja zanegowania Tradycji”
Dr Stanisław Krajski, „Cywilizacyjne podstawy intronizacji Chrystusa Króla”
Ks. Piotr Patyk, „Dlaczego ważna jest intronizacja Chrystusa Króla Polski?”
Program artystyczny „Jezus Chrystus jedynym Królem Polski”
w wykonaniu Barbary Dobrzyńskiej – aktorki i reżysera,
dyrektora Teatru im. Tadeusza, Marii, Barbary i Włodzimierza Fijewskich,
prezesa Kręgu Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia
Kongres zakończy Akt Intronizacyjny kard. Adama Stefana Sapiehy.
/PCh24.pl/
_____________________________________________________________________________________________________________
Dodaj komentarz