Przyjęcie wiary w Chrystusa tchnęło w Nią życie. Odrzucenie Chrystusa dzisiaj byłoby równoznaczne z Jej uśmierceniem. Odstępstwa od wiary Chrystusowej skutkują karami, co widać nie tylko w naszej historii, a za przylgnięcie do Krzyża i wierność Chrystusowi idzie nagroda i wyróżnienie. Wyróżniła nas Matka Boża za naszą miłość i wierność, wyróżni nas również Chrystus, jeśli poddamy się Jego panowaniu w naszej Ojczyźnie. Intronizacja Jezusa Chrystusa na Króla Polski musi być przeprowadzona, jeśli Polski Naród chce przetrwać nadchodzące czasy. To nie jest ludzki pomysł, lecz ostrzeżenie Matki Bożej, naszej Arki, w której wszyscy możemy znaleźć schronienie. Możemy Jej posłuchać, lub nie. Mamy rozum i wolną wolę. Mamy dwie możliwości, lecz jedną powinność.
Dzisiaj obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w Poznaniu.
Piątek, 15 kwietnia – Poznań
- godz. 9.00 – posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski – Gimnazjum Katolickie im. św. St. Kostki przy ul. Głogowskiej
- godz. 12.00 – uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, czyli zjednoczonych izb Sejmu i Senatu, orędzie prezydenta RP Andrzeja Dudy, jubileuszowe “Oratorium 966.pl” – Sala Ziemi na terenie MTP
- godz. 15.45 – procesja maryjna za obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej z fary (ul. Gołębia) do katedry poznańskiej (Ostrów Tumski)
- godz. 17.00 – z udziałem Episkopatu Polski, przedstawicieli Episkopatów Europy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i parlamentarzystów. Złożenie kwiatów przez Głowę Państwa na grobie Mieszka I i Bolesława Chrobrego w Złotej Kaplicy. – katedra poznańska, Ostrów Tumski
Sobota, 16 kwietnia – Poznań
- godz. 9.00 – posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski – Gimnazjum Katolickie im. św. St. Kostki przy ul. Głogowskiej
- godz. 10.50 – oficjalne rozpoczęcie świętowania na stadionie INEA pod hasłem “Gdzie chrzest, tam nadzieja”, całodzienne spotkanie poprowadzi aktor Radosław Pazura
- godz. 14.00 – msza św. z chrztem dorosłych i posłaniem pod przewodnictwem kardynała Pietro Parolina, legata papieskiego
- godz. 19.00 – koncert jubileuszowy – musical “Jesus Christ Superstar” (w roli głównej Marek Piekarczyk – spektakl realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu).
Dlaczego zamiast Aktu Intronizacji mamy protestancki spektakl na stadionie, Bóg raczy wiedzieć. Nie każde urodziny są udane od A do Z, choć te mogłyby być. Co tam stadion, niech żyje Polska! Króluj nam Chryste!
Ku refleksji:
Dla obrony wiary Kościół poświęci nawet wolność, ale dla zachowania wolności nie poświęci nigdy wiary.
– kard. Stefan Wyszyński
Utraconą (całkowicie lub częściowo) wolność odzyskuje się łatwiej z wiarą. Wiara katolicka oznacza dla polskiego Narodu – życie. Naród w innej “formie”- np. społeczeństwa “otwartego, liberalnego, nowoczesnego itd.” – czyli nazywając rzecz po imieniu – bezbronnego – będzie obumierać.
Poznań, 15 kwietnia 12:00 – Zgromadzenie Narodowe na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich
Znakomite orędzie Prezydenta Andrzeja Dudy
Poznań, 15 kwietnia 15:45 – uroczysta procesja maryjna za obrazem Nawiedzenia Matki Boskiej Częstochowskiej od Fary Poznańskiej do Katedry Poznańskiej.
Poznań 15 kwietnia – Msza Św. w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu
Poznań, 16 kwietnia – uroczystości na stadionie
Poznań, 16 kwietnia 10:50 – uroczystości na Starym Rynku w Poznaniu (przed ratuszem) z udziałem Grzegorza Brauna i uczestników ruchu Pobudka z terenu całej Polski i z zagranicy.
Po przemówieniach, modlitwie różańcowej i części artystycznej, wszyscy udali się na na Mszę św. Wszechczasów do kościoła o. fraciszkanów na Górze Przemysła przy Starym Rynku.
Po mszy św. wszyscy chętni mogli wziąć udział w uroczystej przysiędze wierności i posłuszeństwa przyszłemu, a nieznanemu jeszcze prawowitemu Monarsze, który zechce podnieść i utrzymać Koronę Polską.
Wypowiedź Grzegorza Brauna po zakończeniu uroczystości:
Wielkie dzięki za materiał ilustrujący przebieg uroczystości.
Chciałem jeszcze wrzucić dwie rzeczy, ale nie udało się zbytnio: 1) skan tej przysięgi, bo została pięknie opracowana i wydrukowana na grubym ozdobnym papierze, lecz mój skaner nieoczekiwanie zbuntował się, 2) hymn autorstwa Jacka Kowalskiego napisany dla Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę, ponieważ jeden z uczestników spotkania zaśpiewał go przed ratuszem w taki sposób, że ciarki przechodziły po plecach. Szukałem w necie i niestety znalazłem tylko jedno wykonanie nie najlepszej jakości tutaj. Jeśli ma wersję lepszej jakości, a może nawet w wykonaniu Jacka Kowalskiego, proszę o namiary.
Chciałem jeszcze poczynić małą uwagę, a nawet sprostowanie, do tej wypowiedzi Grzegorza Brauna. Mówi tam, że w Złotej Kaplicy w Katedrze mamy symboliczny grób i zanotowane przez tradycję miejsce spoczynku pierwszych władców Polski: księcia Mieszka I i jego syna – króla Bolesława Chrobrego. Zastosował pewną redukcję, która może być niewłaściwie odczytana.
W podziemiach Katedry Poznańskiej pochowani są pierwsi władcy Polski, ale nie tylko ci dwaj. Pochowani tam są: książę Mieszko I, król Bolesław Chrobry, król Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Odon Mieszkowic, Władysław Odonic, Przemysł I, Bolesław Pobożny, król Przemysł II.
Druga sprawa. Symboliczny grób Mieszka I i Bolesława Chrobrego z ich szczątkami znajduje się w Złotej Kaplicy, ale w podziemiach Katedry znajdują się odkryte stosunkowo niedawno rzeczywiste grobowce, już nie symboliczne. Te grobowce są dokumentami archeologicznymi i podstawowym źródłem do precyzyjnego ustalenia miejsca pochowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego, oprócz przekazanej o tym informacji przez tradycję i kroniki.
Polecam do odsłuchania kolejne materiały z zakończonych uroczystości 1050-lecia chrztu Polski zorganizowanych przez Pobudkę na Starym Rynku w Poznaniu.
Znakomite wprowadzenie dokonane przez prof. Grzegorza Kucharczyka:
Niesamowite kazanie ks. Grzegorza Śniadocha podczas wspomnianej wcześniej mszy św. w kościele o. franciszkanów: