Myśl dnia
św. Ojciec Pio
_____________________________________________________________________________________________________________
Słowo Boże
Piątek w oktawie Wielkanocy
Posłuchaj
Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Marka
Mk 16, 9-15
Po swym zmartwychwstaniu, wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia, Jezus ukazał się najpierw Marii Magdalenie, z której wyrzucił siedem złych duchów. Ona poszła i oznajmiła to tym, którzy byli z Nim, pogrążonym w smutku i płaczącym. Oni jednak słysząc, że żyje i że ona Go widziała, nie chcieli wierzyć. Potem ukazał się w innej postaci dwom z nich na drodze, gdy szli na wieś. Oni powrócili i oznajmili pozostałym. Lecz im też nie uwierzyli. W końcu ukazał się samym Jedenastu, gdy siedzieli za stołem, i wyrzucał im brak wiary i upór, że nie wierzyli tym, którzy widzieli Go zmartwychwstałego. I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu».
Jezus przychodzi do apostołów. Wyrzuca im brak wiary i twardość serca. Zanim to się stało, uczniowie odrzucają świadectwo tych, którzy widzieli Jezusa Zmartwychwstałego. Są tak bardzo pogrążeni we własnej rozpaczy, że nie pozwala im to odczytywać rzeczywistości w sposób pełny, pochłania wszelką nadzieję i zdolność wiary. Przypomnij sobie, jak ty przeżywasz trudne momenty w swoim życiu? Na czym jesteś wtedy najbardziej skupiony?
Zanim uczniowie zostają posłani, przechodzą swoją “noc ciemną”. Razem z pogrzebem Jezusa zostały pogrzebane ich nadzieje i wizje przyszłości. Razem z doświadczeniem Chrystusa Zmartwychwstałego przeżywają oni również swój powrót do życia. Wracają jednak jako inni ludzie. Bolesne doświadczenie śmierci Chrystusa oraz Jego cudowne zmartwychwstanie objawia im prawdę o Bogu i o nich samych. Przypatrz się swoim postawom wobec sytuacji bolesnych. Czy starasz się przejść przez nie razem z Chrystusem?
Doświadczenie Jezusa Zmartwychwstałego staje się zmartwychwstaniem wiary i nadziei uczniów. Dopiero własne doświadczenie daje możliwość głoszenia Dobrej Nowiny. Teraz poproś Jezusa, aby uczył cię przeżywać krzyż i zmartwychwstanie w zjednoczeniu z Nim. By jedność ta stawała się znakiem Zmartwychwstałego dla innych.
Proś słowami: „Wysłuchaj, Boże, błagania mojego. Zważ na modlitwę moją! Z krańców ziemi wołam do Ciebie w słabości serca: Wprowadź mnie na skałę wyższą ode mnie!”.
Liturgia słowa na dziś
PIERWSZE CZYTANIE (Dz 4,13-21)
Nie możemy nie mówić tego, co widzieliśmy
Czytanie z Dziejów Apostolskich.
Przełożeni i starsi, i uczeni, widząc odwagę Piotra i Jana, a dowiedziawszy się, że są oni ludźmi nieuczonymi i prostymi, dziwili się. Rozpoznawali w nich też towarzyszy Jezusa. A widząc nadto, że stoi z nimi uzdrowiony człowiek, nie znajdowali odpowiedzi.
Kazali więc im wyjść z sali Rady i naradzali się. Mówili jeden do drugiego: „Co mamy zrobić z tymi ludźmi? Bo dokonali jawnego znaku, oczywistego dla wszystkich mieszkańców Jerozolimy. Przecież temu nie możemy zaprzeczyć. Aby jednak nie rozpowszechniało się to wśród ludu, zabrońmy im surowo przemawiać do kogokolwiek w to imię”.
Przywołali ich potem i zakazali im w ogóle przemawiać i nauczać w imię Jezusa. Lecz Piotr i Jan odpowiedzieli: „Rozsądźcie, czy słuszne jest w oczach Bożych bardziej słuchać was niż Boga? Bo my nie możemy nie mówić tego, co widzieliśmy i co słyszeliśmy”.
Oni zaś ponowili groźby, a nie znajdując żadnej podstawy do wymierzenia im kary, wypuścili ich ze względu na lud, bo wszyscy wielbili Boga z powodu tego, co się stało.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY (Ps 118,1 i 14.15-16.18 i 21)
Refren: Dziękuję, Panie, że mnie wysłuchałeś.
Dziękujcie Panu, bo jest dobry, *
bo Jego łaska trwa na wieki.
Pan moją mocą i pieśnią, *
On stał się moim Zbawcą.
Głosy radości z ocalenia *
w namiotach sprawiedliwych:
„Prawica Pana wzniesiona wysoko, *
prawica Pańska moc okazała”.
Ciężko mnie Pan ukarał, *
ale na śmierć nie wydał.
Dziękuję Tobie, żeś mnie wysłuchał *
i stałeś się moim Zbawcą.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Ps 118,24)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Oto dzień, który Pan uczynił,
radujmy się w nim i weselmy.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA (Mk 16,9-15)
Chrystus zmartwychwstały posyła Apostołów na głoszenie Ewangelii
Słowa Ewangelii według świętego Marka.
Po swym zmartwychwstaniu, wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia, Jezus ukazał się najpierw Marii Magdalenie, z której wyrzucił siedem złych duchów. Ona poszła i oznajmiła to tym, którzy byli z Nim, pogrążonym w smutku i płaczącym. Oni jednak słysząc, że żyje i że ona Go widziała, nie chcieli wierzyć.
Potem ukazał się w innej postaci dwom z nich na drodze, gdy szli na wieś. Oni powrócili i oznajmili pozostałym. Lecz im też nie uwierzyli.
W końcu ukazał się samym Jedenastu, gdy siedzieli za stołem, i wyrzucał im brak wiary i upór, że nie wierzyli tym, którzy widzieli Go zmartwychwstałego.
I rzekł do nich: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”.
Oto słowo Pańskie.
KOMENTARZ
Ile jest w nas wiary?
Marek używa bardzo ostrych słów, które są wyrzutem ze strony Jezusa. Mówi On o niewierze i uporze. Zmartwychwstały Pan nie gani jednak niewiary i zatwardziałości serca apostołów względem siebie, lecz wobec świadków zmartwychwstania. Spotkanie z Nim ma napełnić wiarą i uzdolnić do składania świadectwa. Takie zadanie Jezus zleca apostołom. Moc Ducha Świętego przezwycięży ich niewiarę i uzdolni do składania świadectwa o Tym, który jest drogą, prawdą i życiem. Opisy spotkań ze Zmartwychwstałym Mają umocnić także naszą wiarę i uczynić nas świadkami tej wielkiej prawdy. Czy jesteśmy na to gotowi? Czy Jezus nie wyrzucałby i nam niewiary i zatwardziałości serca? Nie możemy milczeć wobec prawdy.
Chryste, Zwycięzco śmierci, usuń z mojego umysłu wszelki mrok niewiary, a serce uczyń tętniącym dla Ciebie. Z wiarą pragnę świadczyć dobrą nowinę o Twoim zmartwychwstaniu.
Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” Ks. Mariusz Szmajdziński/ Edycja Świętego Pawła.
_____________________________________________________________________________________________________________
5 najważniejszych etapów czytania Pisma
ks. Leszek Mateja
Nie wiesz, jak czytać Pismo święte? Nic z niego nie rozumiesz? Jeśli chcesz na nowo rozpocząć swoją przygodę z Biblią, poznaj 5 podstawowych kroków w jej czytaniu.
Bardzo popularną formą modlitewnego czytania i rozważania Słowa Bożego jest metoda zwana lectio divina, którą zaproponował w XII wieku Guigo II – mnich kartuski, syntetycznie ujmując w niej wielowiekową tradycję czytania Pisma Świętego.
Etap 1. Lectio
Teraz, tytułem wstępu, przeczytaj fragmenty adhortacji apostolskiej Verbum Domini papieża Benedykta XVI, który streszcza i wyjaśnia tę metodę czytania Pisma Świętego [Lectio divina]: “Rozpoczyna się […] czytaniem (lectio) tekstu, które rodzi pragnienie autentycznego poznania jego treści: «co mówi tekst biblijny sam w sobie»? Bez tego etapu istnieje ryzyko, że tekst stanie się tylko pretekstem, by nigdy nie wyjść poza własne myśli”.
Najważniejszym aspektem pierwszego etapu spotkania ze Słowem Bożym w lectio jest zrozumienie, “co mówi tekst biblijny sam w sobie”. Polega ono niejako na “ważeniu” każdego słowa, czyli próbie zrozumienia go w kontekście innych słów. Na tym etapie jest potrzebna aktywność twojego intelektu.
Etap 2. Meditatio
Dopiero później to, co poznasz przez rozum, ma być poznane przez twoje serce, o czym dalej pisze Benedykt XVI: “Następuje później rozważanie (meditatio), w którym stawiamy sobie pytanie: «co mówi tekst biblijny nam»? Tutaj każdy osobiście, ale także wspólnota powinna otworzyć się na nie i z nim konfrontować, ponieważ nie chodzi o rozważanie słów wypowiedzianych w przeszłości, ale w chwili obecnej”.
Etap meditatio jest czasem poznawania sercem, czyli przyjęciem i zatrzymaniem w sercu Słowa Bożego, tak aby zamieszkało ono w tobie. Wtedy będziesz mógł skonfrontować swoje dotychczasowe myśli, słowa i uczynki z tym, co wnosi w twoje życie poznane Słowo.
Etap 3. Oratio
Taka konfrontacja Słowa Bożego z twoim życiem powinna zaowocować modlitwą, co wyjaśnia papież w dalszej części adhortacji: “Dochodzi się następnie do etapu modlitwy (oratio), która zakłada pytanie: «co my mówimy Panu w odpowiedzi na Jego Słowo»? Modlitwa jako prośba, wstawiennictwo, dziękczynienie i oddawanie chwały jest pierwszym sposobem, przez który Słowo nas zmienia”.
Do tej pory słuchałeś i przyjmowałeś to, co Bóg do ciebie mówił, teraz jest czas na twoje słowa skierowane do Niego – oratio. Jeśli już zrozumiałeś sercem Słowo Boże, to teraz “wylej” swe serce przed Bogiem, aby wejść w kolejny etap Bożego czytania, który opisuje papież:
Etap 4. Contemplatio
“Wreszcie lectio divina kończy się kontemplacją (contemplatio), podczas której przyjmujemy – jako dar Boga – Jego spojrzenie przy ocenie rzeczywistości i zapytujemy się: «jakiego nawrócenia umysłu, serca i życia domaga się od nas Pan»?”.
Czwarty etap, contemplatio, jest podobny do drugiego – meditatio, jednak różnica polega na sposobie twojego zaangażowania. Jeśli w czasie medytacji jesteś aktywny i konfrontujesz zrozumiane Słowo Boże ze swoim życiem, to w czasie kontemplacji masz pozostać bierny i pozwolić, aby to sam Bóg konfrontował cię ze swoim Słowem. Jest to najdoskonalszy etap spotkania ze Słowem Bożym, tak go opisuje Guigo II: “Kontemplacja jest jakimś uniesieniem ponad siebie ducha zakotwiczonego w Bogu, jest zakosztowaniem radości wiekuistej słodyczy.
Nie zrażaj się, jeśli nie od razu będzie to tak wyglądało u ciebie, proś o ten dar, a dzięki twojej wytrwałości w słuchaniu i rozważaniu Pisma Świętego Bóg z pewnością udzieli ci daru kontemplacji.
Etap 5. Actio
Jednak tym, co jest dla ciebie od razu dostępne, są działania mające na celu wprowadzenie w życie “przyjętego” w sercu Słowa Bożego, o czym także pisze papież Benedykt:
“Warto też przypomnieć, że lectio divina w swojej dynamice nie kończy się, dopóki nie doprowadzi do działania (actio), sprawiającego, że życie wierzącego staje się darem dla innych w miłości”.
* * *
Spotkania ze Słowem Bożym mają prowadzić do twojej wewnętrznej przemiany, która zawsze będzie owocowała obdarowywaniem innych miłością. Podsumowując to krótkie wprowadzenie do lectio divina, warto zauważyć, że ta metoda jest syntezą biblijnych zasad czytania Pisma Świętego, które poznałeś wcześniej.
Na początku może cię przerazić ta wielowątkowość w teorii spotkań ze Słowem Bożym, ale wiedz, że praktyka jest mniej skomplikowana, bo to sam Bóg jest gospodarzem tych spotkań i On będzie cię stopniowo wprowadzał w coraz głębszą zażyłość ze swoim słowem. Warto jednak wracać do tych podstawowych zasad, bowiem one pomagają nam się odnaleźć w mało nam znanej przestrzeni duchowej.
Na koniec trzeba podkreślić, że twoją główną cechą w czasie spotkań ze Słowem Bożym powinna być otwartość na Bożą inicjatywę, to Bóg ma dominować podczas tych spotkań. Jedyna aktywność, do której Bóg cię wzywa, to wiara, czyli umiejętność przyjęcia Jego łaski. Pierwszym etapem przyjmowania jej jest zatrzymanie w wirze codziennego życia i wsłuchanie się w to, co Bóg mówi do ciebie w Słowie Bożym.
Każdy kolejny etap ukazany przez biblijne zasady czytania Pisma Świętego, czy lectio divina, jest również przyjmowaniem przez wiarę łaski Bożej aż do jej zaowocowania w twoich myślach, słowach i czynach.
Pamiętaj, że to sam Bóg zaprasza cię do spotkań ze swoim Słowem. Słowo Boże jest tym, przez które wszystko się stało, aby następnie objawić się ludziom jako Słowo Wcielone w osobie Jezusa Chrystusa. Ono pragnie się nieustanie uobecniać poprzez tchnienie Ducha Świętego. Za każdym razem zatem, kiedy sięgasz po tekst Pisma Świętego, proś Ducha Świętego, aby Słowo Boga objawiło się w twoim umyśle, w twoim sercu i w twoim życiu.
Duch Święty uzdolni cię, abyś najpierw zrozumiał to, co czytasz, następnie pobudzi twoją wolę do działania, a w końcu objawi Słowo Boże w twoich czynach. Pamiętaj, że nie jest to słowo ludzkie, ale pełne mocy Słowo Boga. Istniejesz dzięki niemu, jak wszystko, co cię otacza, bowiem “Bóg powiedział […] I tak się stało” (Rdz 1, 9-11).
* * *
Cykl tekstów “Jak czytać Pismo Święte?” będzie publikowany w oparciu o rozważania ks. Leszka Matei. Krok po kroku poprowadzimy cię przez karty Biblii, pokazując, że jest ona zrozumiała dla każdego. Towarzyszyć ci będą ojcowie Kościoła, najlepsi nauczyciele lektury Pisma Świętego. Nauczysz się codziennej modlitwy Słowem Bożym, które ożyje w twoim sercu i życiu. Spotkasz Boga, który objawił się w Jezusie Chrystusie i mówi do ciebie: poznaj Mnie.
Przeczytaj także:
Ks. Leszek Mateja – doktor teologii z zakresu patrystyki, proboszcz parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rusocicach w archidiecezji krakowskiej. Od wielu lat ze swoimi parafianami wspólnie czyta Pismo Święte.
_____________________________________________________________________________________________________________
11. rocznica śmierci Jana Pawła II
Dodaj komentarz