Dziś, 28 marca w kościele w Zalesiu Dolnym (parafia NMP Wspomożenia Wiernych) o godz. 13:00 zostanie zawieszony obraz Św. Ekspedyta, patrona spraw pilnych i niecierpiących zwłoki, namalowany przez Waldemara Pernacha ufundowany przez Izabelę i Romualda Szeremietiewów.
LITANIA DO ŚW. EKSPEDYTA
Kyrie elejson,
Chryste elejson,
Kyrie elejson.
Chryste usłysz nas,
Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu Odkupicielu świata Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Maryjo, Królowo Męczenników, módl się za nami.
Święty Ekspedycie, niezłomny bohaterze wiary, módl się za nami. (powtarza się)
Święty Ekspedycie, wierny aż do zgonu,
Święty Ekspedycie, który straciłeś wszystko dla pozyskania Jezusa,
Święty Ekspedycie, który chłostany byłeś rózgami,
Święty Ekspedycie, który zginąłeś chwalebnie od miecza,
Święty Ekspedycie, który otrzymałeś koronę sprawiedliwości obiecaną tym, którzy
Boga kochają,
Święty Ekspedycie, patronie młodzieży,
Święty Ekspedycie, patronie uczących się,
Święty Ekspedycie, wzorze żołnierzy,
Święty Ekspedycie, patronie podróżnych,
Święty Ekspedycie, rzeczniku grzeszników,
Święty Ekspedycie, opiekunie chorych,
Święty Ekspedycie, pocieszycielu strapionych,
Święty Ekspedycie, pomocniku w naglących sprawach,
Święty Ekspedycie, który nauczasz, byśmy sprawy zbawienia do jutra nie odkładali,
Święty Ekspedycie, opiekunie w godzinę śmierci.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
K.: Módl się za nami, św. Ekspedycie.
W.: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się:
Łaskawy i Wszechmogący Boże, wieczna słodyczy Ciebie kochających, dzielna tarczo nadziei w Tobie pokładających, proszę Cię przez zasługi i przyczynę Świętego Ekspedyta, Męczennika Twego, nie gardź naszymi prośbami, ale racz je łaskawie wysłuchać ku chwale Twojej i pożytkowi dusz naszych.
Amen.
Kto zdąży niech się stawi ….
Św. Ekspedyt
Najprawdopodobniej urodził się w Armenii, był rzymskim setnikiem i dowódcą XIII legionu – Fulminante. Nazwa pochodzi od pewnego cudownego wydarzenia, gdy cesarz Marek Aureliusz prowadził wojnę z Markomanami, chcąc wyprosić zwycięstwo złożył ofiary pogańskim bożkom, tylko Legion XIII składający się z chrześcijańskich żołnierzy zanosił modlitwy do Pana Boga. Zostali wysłuchani – błyskawice oślepiły nieprzyjacielskie wojska, sprowadzając na nich klęskę. Bohaterski legion obdarzono nazwą Piorunujący (Fulminante).
Po nawróceniu, zerwał cesarski edykt wzywający do oddawania czci bożkom, niszczenia kościołów i palenia ksiąg liturgicznych, natychmiast uwięziony i skazany na śmierć. Został ścięty 19 kwietnia 303 roku, wraz z pięcioma towarzyszami, w czasie prześladowań Dioklecjana, w armeńskiej Melitenie.
Kult św. Ekspedyta rozwinął się w średniowieczu w Turynie, później we Francji. Wzmianki o nim znajdują się w pismach z V wieku. Ponowne ożywienie kultu miało miejsce w XVII wieku, głównie w Niemczech i na Sycylii. Obecnie jego kult jest bardzo żywy w Brazylii, Argentynie, Chile, na Filipinach i w Reunion.
Patron:
Kupców, żeglarzy, studentów, spraw beznadziejnych i pilnych. Wzywany w obronie w czasie burz, pożarów i powodzi, do pomocy w rozwiązaniu trudnych i pilnych spraw, łagodzi spory i zwady rodzinne. Wspiera umierających.
Ikonografia:
Przedstawiany w stroju rzymskiego legionisty, trzymającego wysoko krzyż, czasami z napisem hodie, depczącego kruka lub węża trzymającego szarfę z napisem cras. Jego atrybutami są: krzyż, palma, miecz, rozdeptana wrona.
cytat z http://martyrologium.blogspot.com
rzeźba z kościoła św. Rocha w Turynie
Amen.
Czy wiecie, że…
1/ Figurkę św. Ekspedyta umieszczono m. in. na budynku przy ulicy Chłopickiego 54 oraz nad bramą kamienicy wielorodzinnej przy ulicy Grochowskiej 263 (obydwie w Warszawie). Ta ostatnia została ustawiona w tym miejscu w połowie lat 30 XX wieku.
http://grochow.pl/figura-sw-ekspedyta-chlopickiego-34,a703
http://www.twoja-praga.pl/praga/kapliczki/1837.html
2/ W Parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 37, odprawiana jest w każdy poniedziałek Msza św. z nabożeństwem do św. Ekspedyta o godz. 17.00 (w roku szkolnym) i 18.30 (w okresie wakacji). Tam właśnie, zaraz po lewej stronie od wejścia do kościoła znajduje się ołtarz z figurą św. Ekspedyta.
“Św. Ekspedyt w dłoni trzyma krzyż z napisem HODIE (dzisiaj). Obok niego kruk, który to ptak według rzymskiej legendy powtarzał cras… cras… (jutro, jutro).”
http://parafiazbawiciela.org/wystroj-kosciola/
3/ Pod linkiem poniżej zamieszczone są nabożeństwa, modlitwy i świadectwa dotyczące osoby św. Ekspedyta:
http://expedyt.blogspot.com/2013/06/2-ekspedyt-czyli-wierzyn.html
* Jeszcze niedawno w Polsce św. Ekspedyt był znany jako św. Wierzyn. Imię “Wierzyn” oznacza “człowieka, któremu można wierzyć”. Polacy zwracali się do niego właśnie w ten sposób, chcąc podkreślić jego niezwykłą wiarygodność. Dziś jednak coraz częściej wraca nieprzetłumaczona wersja jego imienia, chociaż nieco spolszczona. Oryginalnie bowiem powinno się mówić nie Ekspedyt, ale “Expeditus”, co znaczy “szybki, zwinny, lekkozbrojny, lekko ubrany” (od łacińskiego czasownika “expedio”, czyli “wyzwolić z więzów, uwolnić”). Początkowo był to przydomek pochodzący od zawodu żołnierskiego. Oznaczał żołnierza, który nie dźwiga nadmiernego ciężaru na sobie i dzięki temu może się szybko poruszać. Czyż nie jest to wymowne imię dla patrona spraw, które wymagają natychmiastowego działania?
** Święty Ekspedyt jest nazywany patronem “ostatniej” bądź “XI godziny”. Dlaczego? Otóż właśnie przez to, że co rusz wzywa się z wiarą jego pomocy w problemach przedstawianych mu niemal w ostatniej chwili do rozwiązania. “XI godzina” to czas, w którym kończy się dzień, a niebawem ma się rozpocząć nowy. Święty Ekspedyt często wysłuchuje tych, którzy odkładają swoje potrzeby na ostatni moment. Ufność w niezawodne wsparcie św. Ekspedyta ratuje ludzi w sytuacjach z pozoru straconych. Z pozoru, bo okazuje się, że zawsze jest jakieś wyjście.
:-)
To ci dopiero radosne wieści :D
W Warszawie w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu przy głównym wejsciu po lewej jest też figurka św. Ekspedyta. Po prawej jest św. Antoni z Padwy.