Zapowiedź rekolekcji wielkopostnych „Odkryć Boże miłosierdzie”
W bulli wydanej jako zapowiedź Roku Miłosierdzia, Misericordiae Vultus, papież Franciszek napisał: „Główną belką, na której wspiera się życie Kościoła, jest miłosierdzie. Wszystko w działaniu duszpasterskim Kościoła powinno zostać otulone czułością, z jaką kieruje się do wiernych; nic też z jego głoszenia i z jego świadectwa ukazanego światu nie może być pozbawione miłosierdzia. Wiarygodność Kościoła weryfikuje się na drodze miłości miłosiernej i współczującej” (MV, 10).
Czas, który obecnie przeżywamy, dany nam został jako szansa na powrót do wartości o fundamentalnym znaczeniu. Jak wszyscy wiemy, 8 grudnia poprzedniego roku ojciec święty otworzył Drzwi Święte w watykańskiej bazylice św. Piotra, symbolicznie inaugurując Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Przez cały rok Kościół będzie kontemplował obecność miłosiernego Boga w historii zbawienia ufając, że ten czas stanie się okazją do przemiany serc. Tym mocniej czujemy się do tego wezwani stając u progu Wielkiego Postu, w trakcie którego szukamy naszej drogi do nawrócenia poprzez praktykowanie uczynków miłosierdzia.
Czym jednak jest samo miłosierdzie Boże? Co to znaczy, że my mamy być miłosierni? Gdzie przebiega granica między sprawiedliwością i miłością, i czy miłosierdzie musi oznaczać słabość lub litość?
Wobec mnożących się pytań i w bliskości wielkopostnego czasu pustyni chcemy razem poszukać odpowiedzi na te wątpliwości. Proponujemy Wam udział w naszych internetowych rekolekcjach, które poprowadzi ojciec Włodzimierz Zatorski, mnich z opactwa tynieckiego, znanego czytelnikom portalu PSPO dzięki jego konferencjom poświęconym właśnie tematyce Bożego miłosierdzia. Te bogate w treść i w objętość rozważania stanowiły cenny wykład biblijnej nauki o miłosierdziu Boga. W Wielkim Poście jednak pragniemy dotrzeć do Was z krótszym przekazem, stąd pomysł na serię krótkich filmów z ojcem Włodzimierzem w roli prowadzącego refleksje. Klipy będą ukazywać się regularnie wraz z upływem kolejnych tygodni Wielkiego Postu.
Już teraz zachęcamy Was do głębszego zanurzenia się w misterium miłosierdzia Ojca i do sięgnięcia po książkę ojca Zatorskiego, „Boże miłosierdzie”, wydaną w Wydawnictwie Benedyktynów TYNIEC. Ten sam autor opublikował również tom pod tytułem „Przebaczenie”, który także polecamy uwadze Czytelników.
Dajmy posłuch wezwaniu papieża, który w swojej bulli nawołuje: „Słowo przebaczenia niech dotrze do wszystkich, a wezwanie do doświadczenia miłosierdzia niech nie pozostawi nikogo obojętnym” (MV, 19).
http://ps-po.pl/2016/02/03/zapowiedz-rekolekcji-wielkopostnych-odkryc-boze-milosierdzie/
Czym jest Boże miłosierdzie?
Według dość powszechnego odczucia miłosierdzie jest synonimem litości, często dodatkowo kojarzoną ze słabością. Miłosierny to ten, który ma przewagę, ale nie korzysta z niej, okazując swego rodzaju łaskawość i dając podległej mu osobie doświadczyć tego właśnie typu „miłosierdzia”. Taka perspektywa każe ujmować strony relacji jako drastycznie od siebie odległe, a dystans między nimi, zamiast ulec skróceniu, pogłębia się, bo także litość potrafi dotkliwie upokorzyć osobę na nią skazaną.
W pierwszym odcinku wielkopostnych rekolekcji portalu PSPO ojciec Włodzimierz Zatorski mierzy się z tym stereotypowym ujęciem kwestii miłosierdzia i zwraca uwagę na jego słabe strony. Opierając się na przekazie biblijnym tyniecki mnich ukazuje nam zupełnie inne oblicze tej tajemnicy. W samym Piśmie Świętym nie mam do czynienia z jednym tylko rodzajem miłosierdzia, to zaś, co kryje się pod tym polskim słowem, w tekście oryginalnym obfituje w dodatkowe znaczenia.
Miłosierdzie wymaga zrozumienia
Pismo Święte obfituje w rozmaite określenia, które niejednokrotnie są oddawane przez polskie słowo „miłosierdzie”. To oczywiście znaczy, że nie zawsze mamy dostęp do szerszego znaczenia, jakie kryje się za danym słowem hebrajskim, wyrastającym z określonego korzenia i mającego dla Żyda bogatą treść. W pierwszym rzędzie trzeba wyróżnić dwa pojęcia – rachamim oraz hesed, z których pierwsze można oddać jako miłosierdzie macierzyńskie, a drugie jako miłosierdzie będące przejawem wypełnienia przymierza.
W dzisiejszym odcinku naszych rozważań nad misterium miłosierdzia ojciec Włodzimierz Zatorski wiele uwagi poświęca analizie koncepcji, które próbują oddać tę tajemnicę. W gruncie rzeczy w życiu każdego z nas pojawia się doświadczenie działania miłosiernego Boga lub miłosierdzia ze strony bliźniego. Te rozmaite przejawy miłości miłosiernej, wyjaśniane przy tynieckiego mnicha w oparciu o Biblię i przykłady z życia codziennego, pomagają nam lepiej poznać Boga, który sam jest Miłością. Zgodnie z pragnieniem papieża Franciszka, taki jest cel naszych refleksji podejmowanych w Roku Miłosierdzia – głoszenie wiary w miłosierdzie Ojca i szukanie drogi do naśladowania Go.
http://ps-po.pl/2016/02/17/milosierdzie-wymaga-zrozumienia/
Miłosierdzie jest tajemnicą // rekolekcje wielkopostne // odcinek 3
W [Chrystusie] mamy odkupienie przez Jego krew – odpuszczenie występków, według bogactwa Jego łaski. [Bóg] szczodrze ją na nas wylał w postaci wszelkiej mądrości i zrozumienia, przez to, że nam oznajmił tajemnicę swej woli według swego postanowienia, które przedtem w Nim powziął.
Tym fragmentem Listu do Efezjan (1,7–9) ojciec Włodzimierz Zatorski otwiera dzisiejszą refleksję o Bożym miłosierdziu. Wskazuje, że jest ono tajemnicą, która objawia się w Chrystusie. Wolą Boga jest przywrócenie jedności między Nim a stworzeniem. „Uczestniczymy w tym Bożym zamyśle” – mówi ojciec Zatorski – „a Bóg nas do tego wychowuje”. Człowiek nieprzerwanie doświadcza Bożej łaski, która prowadzi go do Ojca. Tyniecki mnich mówi między innymi o tym, jak realizuje się ów Boży plan na przykładzie biblijnej historii Izraela. Dzieje narodu wybranego zaznaczają się kolejnymi aktami zawarcia przymierza, które podobne jest do relacji między małżonkami. Tekst natchniony odstępstwo od Boga Izraela nazywa „bałwochwalstwem”, które podlega karze – bo biblijna wizja miłosierdzia nie wyklucza też kary…
“Boże miłosierdzie” – http://goo.gl/MmjAiI
“Przebaczenie” – http://goo.gl/j29zOZ
Więcej jednak na ten temat usłyszycie sami odtwarzając klip. Zapraszamy do śledzenia naszych wielkopostnych rekolekcji o miłosierdziu Bożym.
pozdrawiamy
redakcja PSPO
http://ps-po.pl
Miłosierdzie a miłość // rekolekcje wielkopostne // odcinek 4
Czym różni się miłosierdzie od miłości? W potocznym ujęciu te dwie rzeczywistości często się zlewają, na co zwraca w dzisiejszym odcinku naszych rekolekcji ojciec Włodzimierz Zatorski. Gdy wyświadczamy pomoc naszemu przyjacielowi, który jest w potrzebie, czy jest to miłosierdzie? Czy po prostu przyjaźń? Tyniecki mnich wyjaśnia tę różnicę, wskazując na przejawy działania Boga miłosiernego i miłującego człowieka. Jak podkreśla, człowiek świadomy darów Bożych przyjmuje postawę wdzięczności, doskonale wyrażoną przez słowa Psalmu 8: O Panie, nasz Boże, jak przedziwne jest Twoje imię na całej ziemi! Tyś swój majestat wyniósł nad niebiosa. Sprawiłeś, że nawet usta dzieci i niemowląt oddają Ci chwałę… (por. Ps 8,1–3a). To odpowiedź człowieka dotkniętego miłością i miłosierdziem.
“Boże miłosierdzie” – http://goo.gl/MmjAiI
“Przebaczenie” – http://goo.gl/j29zOZ
pozdrawiamy
redakcja PSPO
http://ps-po.pl
Tajemniczy plan Boga /rekolekcje wielkopostne/ odcinek 5
W tym odcinku wielkopostnych rekolekcji ojciec Włodzimierz Zatorski wychodzi od problemu właściwego pojmowania Bożego planu wobec nas. Jak mówi, w gruncie rzeczy chodzi o odkrycie przez nas Bożego miłosierdzia – to jest plan Boga. Nie polega on na nadziei uniknięcia kary; „jest raczej zaproszeniem i realizacją pełni życia” mówi o. Włodzimierz – „tego życia, które było nam przeznaczone w Bożym zamyśle od samego początku”.
To życie otrzymujemy – a zatem wypełniamy Boży zamysł – w osobie Jezusa Chrystusa, który jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Już wcześniej o. Zatorski przytaczał List do Efezjan, który wyraża to bardzo jasno: Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich – w Chrystusie (1,3).
Wielki Post może stać się czasem odkrycia naszej tożsamości jako dzieci Bożych, prawdziwie wybranych przez Boga. Uświadomienie sobie tych Bożych darów rodzi odpowiedź miłości. I pogłębia wspólnotę z miłosiernym Ojcem…
pozdrawiamy
redakcja PSPO
http://ps-po.pl
Miłosierdzie i grzech człowieka
„Miłosierdzie Boże bardzo wyraźnie ujawnia się w momencie grzechu człowieka” – tymi słowami swe dzisiejsze rozważania nad miłosierdziem rozpoczyna o. Włodzimierz Zatorski. W uchwyceniu tajemnicy miłosierdzia kluczowe jest zrozumienie przejścia od dawnego Prawa do sprawiedliwości w Chrystusie. Jak podkreśla o. Włodzimierz, starotestamentalna koncepcja Prawa zakładała, że człowiek może je złamać nawet nieświadomie, w związku z czym zawsze wisiała nad nim groźba winy. Miłosierdzie, które Bóg ujawnia zarówno na kartach Starego Testamentu, jak i Nowego, rozpoczyna się od przebaczenia, które jako chrześcijanie otrzymaliśmy za darmo. „Miłosierdzie jest konieczne” – mówi tyniecki mnich – „bo bez niego wszyscy bylibyśmy potępieni”. Nie można jednak zapominać o tym, iż ten wielki dar Boga domaga się odpowiedzi ludzkiego serca.