Jaki zrobili podczas głosowania nad wotum zaufania dla rzadu pani premier Beaty Szydło. Przypomnijmy: pod pretekstem tego, że pani Szydlo nie wspomniała w swym expose o zmianie konstytucji [co nie leży w jej kompetencjach] – kukizowcy głosowali przeciw jej rządowi [razem z PO i Petru]. Teraz mamy sytuację podobną. Polsatnews.pl doniósł {TUTAJ}, że:
“Kukiz’15 chce likwidacji lub reorganizacji TK. Nie wystawi swoich kandydatów na sędziów”; “- To sytuacja, w której obserwujemy pat partiokratyczny. Będziemy mieli do czynienia z dyskusjami między dwoma największymi klubami. Ruch Kukiz’15 nie będzie wystawiał swoich kandydatów, a w przyszłości będziemy postulować likwidację Trybunału albo jego reorganizację – powiedział Paweł Kukiz po wyjściu z konsultacji u prezydenta ws. TK .”.
Ponieważ PO, PSL i Petru też nie zgłosili swych kandydatów – Kukiz znowu ustawił się we wspólnym froncie z nimi, a przeciw PiS. Podobno Kaczyński proponował Kukizowi zgłoszenie dwóch kandydatów na sędziów TK, a sam miał zaproponować trzech. W obecnej sytuacji:
“Tylko Prawo i Sprawiedliwość zgłasza kandydatów na wakujące stanowiska w Trybunale Konstytucyjnym. Na liście są Piotr Pszczółkowski reprezentujący Jarosława Kaczyńskiego w sprawie katastrofy smoleńskiej oraz prawnik SKOK-ów Henryk Cioch. Pozostałe osoby to dwaj członkowie komitetu naukowego konferencji smoleńskich – Lech Morawski i Mariusz Muszyński, a także Julia Przyłębska z Sądu Okręgowego w Poznaniu.” [RMF24.pl – {TUTAJ}].
Obawiam się, że klub KUKIZ’15 zagłosuje przeciw tym kandydaturom, lub wstrzyma się od głosu. To w końcu niezła metoda – zgłaszanie superradykalnych postulatów, by móc potem głosować wspólnie ze zwolennikami status quo. Jutro przekonam się, czy moje podejrzenia się sprawdzą. Mam nadzieję, że NIE.
http://naszeblogi.pl/58961-czy-trybunal-konstytucyjny-stanie-przed-trybunalem-stanu
A co jest w ogóle istotą sporu?
Jaką wykładnią powinni kierować się politycy?
Dlaczego tak się różnią?
Oczywiście dla każdego zorientowanego obserwatora wiadomym jest, że w dotychczasowym składzie TK dominowała komunistyczna i postkomunistyczna, chroniąca układu sitwa, lecz istota rzeczy jest moim zdaniem zawarta tutaj.
Jeżeli się ujmuje rzecz inaczej, czyli “nowocześnie”, sytuacja może wyglądać tak jak przez ostatnie 26 lat – rządzą “polityczni menele” – Nieważne w tym momencie, czy są nimi przysłowiowi menele spod budki z Gazetą Wyborczą, czy może inni – demokratycznie wybrani.