Patriotyczny Park Jordana łączy młodych Polaków
(także spoza obecnych granic Polski)
Kraków, 8 sierpnia 2015 r.
(tekst i zdjęcia – Józef Wieczorek)
Patriotyczny Park Jordana znalazł się (nie po raz pierwszy) na szlaku międzynarodowej kolonii „ Łączy nas historia” dla dzieci polskich z Białorusi ( głównie z Grodna) i Litwy ( głównie z Niewiaży). Nie bez przyczyny. Jest to park, który od czasów działalności dr Henryka Jordana, jeszcze pod zaborami, łączy, zgodnie z ideą tego znakomitego doktora i patrioty, rekreację i sport z wychowaniem patriotycznym.
Prezydent Andrzej Duda w Orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym (http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,1,oredzie-prezydenta-rp-andrzeja-dudy-przed-zgromadzeniem-narodowym.html) w dniu 6 sierpnia 2015 r. powiedział „ Dziś miliony naszych rodaków są rozsiane po całym świecie. Oni potrzebują większego kontaktu z Polską. Oni potrzebują aktywności ze strony rządzących. W związku z tym podjąłem decyzję, że w ramach Kancelarii Prezydenta powstanie biuro do spraw Polonii i Polaków za granicą, po to aby te zadania aktywnie podjąć. …Jest wśród nich wielu młodych ludzi, wielu młodych Polaków, którzy urodzili się za granicą, ale o Polsce cały czas pamiętają, bo wychowano ich w polskiej tradycji. Ale to także Polacy, którzy przy przesunięciu granic przed dziesiątkami lat pozostali pozostawieni na Wschodzie. To także ci, którzy zostali tam wywiezieni. Wielu z nich chciałoby wrócić – i to jest zadanie, powiedziałbym, dziejowe dla polskiego państwa….., trzeba wspierać ich po to, aby młodzi o Polsce nie zapominali. „
Patriotyczny Park Jordana jest jednym z tych miejsc, które stanowią takie wsparcie dla Polaków żyjących za granicami, szczególnie dla młodych Polaków, aby o Polsce nie zapominali. W Parku Jordana mogą poznawać historię Polski znaczoną pomnikami wielkich Polaków ustawionych w Parku przez dr Henryka Jordana i Kazimierza Cholewę. Ta historia łączy Polaków z kraju i zagranicy i te związki trzeba wzmacniać i działać na rzecz powrotu Polaków do kraju przeżywającego katastrofę demograficzną.
W Parku młodzi Polacy mogą się jednocześnie bawić, integrować w radosnej i historycznej przestrzeni, co całkiem przypadkowo mogłem zaobserwować i udokumentować wieczorem 8 sierpnia 2015 r. a migawki z tego spotkanie niżej przedstawiam.
Gospodarz spotkania z młodymi Polakami z zagranicy –
Prezes Towarzystwa Parku im. dr Henryka Jordana – Kazimierz Cholewa
Dr Janusz Kamocki – specjalny gość spotkania opowiada o działalności niepodległościowej młodych Polaków
P.S.
Trzeba wyrazić zadowolenie, że antypatriotyczna kampania Gazety Wyborczej przeciwko Parkowi Jordana. nie miała żadnego wpływu na przebieg szlaku młodych Polaków z zagranicy spędzających wakacje w Krakowie, ani na ich radosne samopoczucie w Parku Jordana.
Martwić może jedynie fakt, że utrata kontaktu z rzeczywistością GW i antypolski charakter jej kampanii nienawiści, nie zraża sporej części polskich „elit” (szczególnie akademickich) do jej poczynań.
Od 6 sierpnia 2015 r. jest nadzieja na naprawę Polski, także dla Polaków obecnie żyjącymi poza granicami Ojczyzny, ale bez naprawy elit (szczególnie tych formujących kolejne elity), ta nadzieja może być płonna.
Dodaj komentarz