Patriotyczny Park Jordana łączy młodych Polaków (także spoza obecnych granic Polski)

16

 

 

Patriotyczny Park Jordana łączy młodych Polaków

(także spoza obecnych granic Polski)

Kraków, 8 sierpnia 2015 r.

(tekst i zdjęcia – Józef Wieczorek)

Patriotyczny Park Jordana znalazł się (nie po raz pierwszy) na szlaku międzynarodowej kolonii „ Łączy nas historia” dla dzieci polskich z Białorusi ( głównie z Grodna) i Litwy ( głównie z Niewiaży). Nie bez przyczyny. Jest to park, który od czasów działalności dr Henryka Jordana, jeszcze pod zaborami, łączy, zgodnie z ideą tego znakomitego doktora i patrioty, rekreację i sport z wychowaniem patriotycznym.

Prezydent Andrzej Duda w Orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym (http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,1,oredzie-prezydenta-rp-andrzeja-dudy-przed-zgromadzeniem-narodowym.html)  w dniu 6 sierpnia 2015 r. powiedział „ Dziś miliony naszych rodaków są rozsiane po całym świecie. Oni potrzebują większego kontaktu z Polską. Oni potrzebują aktywności ze strony rządzących. W związku z tym podjąłem decyzję, że w ramach Kancelarii Prezydenta powstanie biuro do spraw Polonii i Polaków za granicą, po to aby te zadania aktywnie podjąć. …Jest wśród nich wielu młodych ludzi, wielu młodych Polaków, którzy urodzili się za granicą, ale o Polsce cały czas pamiętają, bo wychowano ich w polskiej tradycji. Ale to także Polacy, którzy przy przesunięciu granic przed dziesiątkami lat pozostali pozostawieni na Wschodzie. To także ci, którzy zostali tam wywiezieni. Wielu z nich chciałoby wrócić – i to jest zadanie, powiedziałbym, dziejowe dla polskiego państwa….., trzeba wspierać ich po to, aby młodzi o Polsce nie zapominali. „

Patriotyczny Park Jordana jest jednym z tych miejsc, które stanowią takie wsparcie dla Polaków żyjących za granicami, szczególnie dla młodych Polaków, aby o Polsce nie zapominali. W Parku Jordana mogą poznawać historię Polski znaczoną pomnikami wielkich Polaków ustawionych w Parku przez dr Henryka Jordana i Kazimierza Cholewę. Ta historia łączy Polaków z kraju i zagranicy i te związki trzeba wzmacniać i działać na rzecz powrotu Polaków do kraju przeżywającego katastrofę demograficzną.

W Parku młodzi Polacy mogą się jednocześnie bawić, integrować w radosnej i historycznej przestrzeni,  co całkiem przypadkowo mogłem zaobserwować i udokumentować wieczorem 8 sierpnia 2015 r. a migawki z tego spotkanie niżej przedstawiam.

 

1

4

9

Gospodarz spotkania z młodymi Polakami z zagranicy –

Prezes Towarzystwa Parku im. dr Henryka Jordana – Kazimierz Cholewa

3

6

5

8

14

15

 

17

18

Dr Janusz Kamocki – specjalny gość  spotkania opowiada o działalności niepodległościowej młodych Polaków

12

11

19

 

 

10

.
20

 

 

P.S.

Trzeba wyrazić zadowolenie, że antypatriotyczna kampania Gazety Wyborczej przeciwko Parkowi Jordana. nie miała żadnego wpływu na przebieg szlaku młodych Polaków z zagranicy spędzających wakacje w Krakowie, ani na ich radosne samopoczucie w Parku Jordana.

Martwić może jedynie fakt, że utrata kontaktu z rzeczywistością GW i antypolski charakter jej kampanii nienawiści,  nie zraża sporej części polskich „elit” (szczególnie akademickich) do jej poczynań.

Od 6 sierpnia 2015 r. jest nadzieja na naprawę Polski, także dla Polaków obecnie żyjącymi poza granicami Ojczyzny, ale bez naprawy elit (szczególnie tych formujących kolejne elity), ta nadzieja może być płonna.

O autorze: Józef Wieczorek

W XX w. geolog z pasji i zawodu, dr, b. wykładowca UJ, wykluczony w PRL, w czasach Wielkiej Czystki Akademickiej, z wilczym biletem ważnym także w III RP. W XXI w. jako dysydent akademicki z szewską pasją działa na rzecz reform systemu nauki i szkolnictwa wyższego, założyciel i redaktor Niezależnego Forum Akademickiego, autor kilku serwisów internetowych i książek o etyce i patologiach akademickich III RP, publicysta, współpracuje z kilkoma serwisami internetowymi, także niezależny fotoreporter – dokumentuje krakowskie ( i nie tylko) wydarzenia patriotyczne i klubowe. Jako geolog ma wiedzę, że kropla drąży skałę.