Słowo Boże na dziś – Poniedzialek, 15 czerwca 2015 – bł. Jolanty, zakonnicy, wspomnienie

Myśl dnia

Miłosierdzie

Oko za oko uczyni tylko cały świat ślepym (Mahatma Gandhi)

PONIEDZIAŁEK XI TYGODNIA ZWYKŁEGO, ROK I

PIERWSZE CZYTANIE (2 Kor 6,1-10)

Stałość Apostołów wśród doświadczeń

Czytanie z Drugiego listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian.

Bracia:
Napominamy was, abyście nie przyjmowali na próżno łaski Bożej. Mówi bowiem Pismo: „W czasie pomyślnym wysłuchałem ciebie, w dniu zbawienia przyszedłem ci z pomocą”. Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia.
Nie dając nikomu sposobności do zgorszenia, aby nie wyszydzono naszej posługi, okazujemy się sługami Boga przez wszystko: przez wielką cierpliwość, wśród utrapień, przeciwności i ucisków, w chłostach, więzieniach, podczas rozruchów, w trudach, nocnych czuwaniach i w postach, przez czystość i umiejętność, przez wielkoduszność i łagodność, przez objawy Ducha Świętego i miłość nieobłudną, przez głoszenie prawdy i moc Bożą.
Przez oręż sprawiedliwości zaczepny i obronny, wśród czci i pohańbienia, przez dobrą sławę i zniesławienie. Uchodzący za oszustów, a przecież prawdomówni, niby nieznani, a przecież dobrze znani, niby umierający, a oto żyjemy, jakby karceni, lecz nie uśmiercani, jakby smutni, lecz zawsze radośni, jakby ubodzy, a jednak wzbogacający wielu, jako ci, którzy nic nie mają, a posiadają wszystko.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 98,1.2-3ab.3cd-4)

Refren: Pan Bóg okazał ludziom swe zbawienie.

Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica *
i święte ramię Jego.

Pan okazał swoje zbawienie, *
na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją *
dla domu Izraela.

Ujrzały wszystkie krańce ziemi *
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio, *
cieszcie się, weselcie i grajcie.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Ps 119,105)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich
i światłem na mojej ścieżce.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (Mt 5,38-42)

Nie dochodzić ściśle swojego prawa

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Słyszeliście, że powiedziano: «Oko za oko i ząb za ząb». A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie”.

Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ

Nowa postawa

Jezus dał nam przykład miłości, która zwycięża zło dobrem. Jego śmierć na krzyżu jest tego potwierdzeniem. Nie jest łatwo w życiu nadstawiać policzek, gdy inni nas biją. Nasza ludzka duma, ambicja i poczucie sprawiedliwości sprzeciwiają się takiej postawie. Ewangelia uczy nas jednak czegoś zupełnie innego. Uczy pokory, dobroci i zaparcia się samego siebie. Czy jest to do zrealizowania? Jeśli zaufamy Jezusowi i jego Ewangelii, otrzymamy łaskę wytrwania w takiej postawie. Wiara uczy zaufania i pokonywania tego, co po ludzku wydaje się niemożliwe do zrealizowania.

Panie, naucz mnie nowej postawy miłości. Chcę żyć Ewangelią i wypełniać prawo miłości, jakiego Ty sam mnie uczysz.

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2015”
Autor: ks. Mariusz Krawiec SSP
Edycja Świętego Pawła

_____________________________________

 

P O S Ł U C H A J

 

Wszyscy mamy większe lub mniejsze doświadczenie zła. Trudne emocje, które mu towarzyszą, zazwyczaj nie podpowiadają nam dobrze. Za chwilę usłyszysz Słowa Ewangelii, które dadzą ci wiele wskazówek.

Jezus przytacza słowa „Oko za oko, ząb za ząb”. O tej zasadzie ze Starego Testamentu możesz przeczytać w Księdze Kapłańskiej. Jezus uczył nowego sposobu reagowania na zło. A jednak starotestamentalna zasada jest nadal stosowana we współczesnym świecie…

Przewrotnie można by się pokusić o przeczytanie dzisiejszej Ewangelii w formie zaprzeczenia. A więc: „nie nadstawiaj policzka, nie odstępuj płaszcza, nie idź z nikim, jeśli cię zmusza, nie pożyczaj temu, kto cię prosi”… Ale jak wtedy  wyglądałoby twoje życie, jak wyglądałby świat?

Jezus pokazał swoim życiem, jak zachować się wobec zła. Zamiast odwetu uczy cię, aby nie stawiać oporu złemu. Dlaczego? Bo im bardziej będziesz walczyć ze złem, tym mocniej będziesz się w nie wikłać. Jezus chce nam powiedzieć, że walka wzmaga walkę! Dlatego nie walcz! Miej świadomość, do czego to cię prowadzi, ucz się odpuszczać. Kiedy ostatnio komukolwiek odpuściłeś winy?

Jezus nie stawiał oporu złemu, a jednak je zwyciężył…  Bóg pragnie, abyś uczył się od Jezusa miłości ofiarnej i przebaczającej. Taką miłością jesteś kochany przez Niego.

____________________________________________________

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 5, 38-42

Na dobranoc

Mariusz Han SJ

Gołębie
(fot. Caucas’ / Foter.com / CC BY-NC-ND)

Oko za oko i ząb za ząb…

 

Opowiadanie pt. “O zębach i śnie”
Śniło się pewnemu sułtanowi, że stracił wszystkie zęby. Rano trzymając się za szczękę, wezwał szybko swego najlepszego wróżbitę, aby się dowiedzieć; co znaczy ten sen. – Co za nieszczęście, o dobry panie – westchnął znawca sennych widziadeł. Każdy stracony ząb oznacza śmierć jednego z twoich krewnych.

 

Co? – krzyczał na całe gardło rozgniewany władca. Co za bezczelność! Jak śmiesz opowiadać mi takie rzeczy! Znikaj mi z oczu!

I rozkazał tego bezwstydnika obłożyć pięćdziesięcioma kijami. Wtedy wezwano innego wróżbitę. A ten wysłuchawszy treści snu, zawołał z radością: – Dobry panie, cóż za szczęście! Jakie wielkie szczęście spotkało naszego pana! Nasz pan przeżyje wszystkich swoich krewnych.

Słowa te podobały się sułtanowi. Rzekł więc do wróżbity: – Dziękuję ci, przyjacielu. Idź zaraz z moim podskarbim: niech ci wypłaci 50 sztuk złota. Po drodze podskarbi zagadnął wróżbitę: – Nic z tego nie rozumiem. Przecież ty tak samo wyłożyłeś ten sen, jak twój kolega!

Zapamiętaj sobie – odpowiedział mędrzec, chytrze się uśmiechając – powiedzieć możesz wiele, zależy tylko, jak to mówisz.

Refleksja

Prawo odwetu przez wieki było uważane jako to “prawo sprawiedliwych”. Odpłacano bowiem tym, na co człowiek sam zasłużył. Złudna i iluzoryczne mniemanie, że znak równości w odpłacaniu siła za siłę, nie jest dobrym kierunkiem działania. Tymczasem tam, gdzie jest krzywda ludzka, tam nie ma, że jest po równo i wszystko jest do końca rozliczone. Cierpienie ludzkie bowiem nie jest przeliczalne i zależy od indywidualnych wrażliwości każdej osoby. Wtedy zło się potęguje i zbiera jeszcze większe owoce…

Jezus przestrzega nas przed prawem odwetu. Proponuje nam, abyśmy wybaczali naszym wrogom, a nawet ich miłowali. Jezus wierzy i przekonuje nas, że tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zatamować falę przemocy. Mówi nam też, że tylko w ten sposób zło nie będzie maiło dostępu do innych ludzi. Tam bowiem, gdzie jest dobro, tam nie ma też przemocy i zła. Tam jest upragniony przez wszystkich pokój…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry
1. Czy jest w Tobie “prawo odwetu”?
2. Czy sprawiedliwie znaczy po równo?
3.  Jak kształtować w sobie postawę dobra i życzliwości?

I tak na koniec…

Oko za oko uczyni tylko cały świat ślepym (Mahatma Gandhi)

____________________________________________

O autorze: Judyta