Oświadczenie Kongresu Mediów Niezależnych w sprawie zdjęcia z anteny audycji Jana Pospieszalskiego

Warszawa, 21 maja 2015

 

Oświadczenie Kongresu Mediów Niezależnych w sprawie zdjęcia z anteny audycji Jana Pospieszalskiego

 

Kongres Mediów Niezależnych wyraża oburzenie zdjęciem z anteny  TVP INFO kolejnego odcinka publicystycznego programu “Bliżej” red. Jana Pospieszalskiego.

Zarząd TVP uzasadnia swoją decyzję tym, że w ostatni czwartek podczas odcinka programu „Bliżej”, dotyczącego Wojskowych Służb Informacyjnych  pojawił się sondaż z pytaniem, czy widzowie poprą kandydata popieranego przez WSI.

Nie widzimy związku sondażu sprzed tygodnia z emisją jutrzejszego programu, chyba że w TVP stosowana jest metoda kneblowania ewentualnych głosów krytycznych wobec jedynie słusznej i narzuconej opcji. Totalitarna zasada eliminowania głosu nieposłusznych władzom, tych, którzy nie stoją w szeregu, jest łamaniem wolności słowa i kwalifikuje się do zaskarżenia na drodze sądowej. Tymczasem nie widać, by władze Telewizji Polskiej wyciągnęły zapowiadane konsekwencje wobec skandalicznego wybryku Tomasza Lisa.

Zamykanie ust rzetelnym dziennikarzom nie przydaje chwały mediom publicznym i przypomina reżimowe zasady stosowane w czasie stanu wojennego.

Żądamy zmiany tej decyzji.

 

Zachowanie mediów publicznych w trakcie obecnej kampanii wyborczej po raz kolejny dowodzi, że media te należy zbudować od nowa w konsultacji polityków ze środowiskami medialnymi, twórczymi i kultury. Mamy nadzieję, że stanie się to priorytetem władz wyłonionych w tegorocznych wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

 

Prezydium Kongresu Mediów Niezależnych
Teresa Bochwic
Jadwiga Chmielowska
Marek Deptuła
Hanna Dobrowolska
Krzysztof Karnkowski
Wioletta Machniewska
Bernard Oleszek
Jerzy Targalski
Teresa Tokarska

Honorowy przewodniczący – Krzysztof Czabański

 

O autorze: Judyta