Otwarcie wystawy fotografii Piotra Życieńskiego z powązkowskiej „Łączki” – Warszawa, 3 marca 2014
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Piotra Życieńskiego Cum tacent, clamant (łac. Milcząc, wołają). Odbędzie się ono w poniedziałek 3 marca 2014, o godz. 17:00, w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25).
Czynna do końca marca 2014 roku wystawa jest zapisem poszukiwań szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonych przez IPN w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach w latach 2012 i 2013. Realizowano je w ramach projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956″.
Załączniki do strony
Rozmiar pliku: 2.1 MB
Za> IPN
Rozmiar pliku: 2.3 MB
—————————————————————————————————————
Prof. Szwagrzyk swoją pracą stworzył mit. Mit “Łączki” zapisał się trwale w świadomości Polaków. Nieodłączną częścią tego mitu będzie postać profesora Szwagrzyka” – mówił podczas uroczystości przyznania nagrody prezes Jarosław Kaczyński.
Nagrodę “za zasługi w kształtowaniu pamięci historycznej Polaków oraz za dzieło budowania szacunku do bohaterów podziemia niepodległościowego” przyznał Zarząd Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego.
“Zarząd Ruchu chce w ten sposób uhonorować i podziękować Panu Profesorowi Szwagrzykowi za całą Jego dotychczasową działalność zmierzającą do przywrócenia pamięci o Żołnierzach Niezłomnych. (…)
- Autor: Magda Piejko
- Źródło: niezalezna.pl
Całość: http://niezalezna.pl/52383-prof-krzysztof-szwagrzyk-zostal-uhonorowany-nagroda-im-lecha-kaczynskiego
Prof. Szwagrzyk: Udało się przywrócić pamięć kolejnych bohaterów
Dziś ujawniliśmy bardzo ważne nazwiska. Cieszę się, że w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mogliśmy przywrócić kilku bohaterów do zbiorowej pamięci – mówił w studio Telewizji Republika profesor Krzysztof Szwagrzyk, historyk IPN, który przewodniczy pracom identyfikacyjnym szczątków ofiar komunistycznego terroru.
Prof. Szwagrzyk podkreślał, że na tzw. „Kwaterze Ł” na warszawskich Powązkach wkrótce zostanie rozpoczęty trzeci i ostatni etap poszukiwań. – Jest to etap najtrudniejszy. Jestem jednak optymistą co do tego etapu i innych naszych działań zaplanowanych na ten rok – stwierdził naukowiec. Jego zdaniem „Łączkę trzeba przebadać dokładnie i będzie to zrobione jeszcze w tym roku”. – Została już wybrana metoda poszukiwań, ale dziś nie chciałbym ujawniać szczegółów – stwierdził.
– Dziś mogliśmy usłyszeć zapewnienia organów państwa polskiego, że trzeci etap poszukiwań musi się odbyć i będzie wspierany – podkreślał profesor Szwagrzyk. Jak uzupełniał, rok temu „sytuacja nie była jeszcze tak jasna”.
W opinii naukowca to dobrze, że dzisiejsza uroczystość odczytania kolejnych nazwisk odbyła się w belwederze. – To oznacza, że przywracanie pamięci Żołnierzy Niezłomnych odbywa się w godnych im miejscach – ocenił prof. Szwagrzyk.
Historyk podkreślał też, że w tym roku być może uda się doprowadzić do działań ekshumacyjnych w 17 miejscach w całej Polsce. – Są to miejsca trudne i wymagające wiele pracy. To wszystko jest jednak uzależnione od prac na Łączce – podkreślał. – Zaplanowaliśmy też prace w Gdańsku, gdzie będziemy poszukiwać Danuty Siedzikówej „Inki” oraz ppor. Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Będziemy też poszukiwać żołnierzy z oddziału Henryka Flame „Bartka” – mówił prof. Szwagrzyk. – Wierze, że jeśli w tym roku zrealizujemy nie wszystkie badania, to przynajmniej większość – dodał.
(…)
Wśród dotychczas odnalezionych są m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” oraz mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”.
Całość: http://telewizjarepublika.pl/prof-szwagrzyk-udalo-sie-przywrocic-pamiec-kolejnych-bohaterow,4478.html#.UxFATkarVT4