Zidentyfikowano szczątki kolejnych 16 polskich bohaterów z powązkowskiej Łączki — ofiar komunistycznych zbrodni
Nazwiska tych polskich bohaterów mają zostać podane przez IPN podczas piątkowej uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych — niestety z udziałem rezydenta Komorowskiego.
Z informacji uzyskanych przez „Nasz Dziennik” wynika, że genetycy są też bliscy pełnej identyfikacji szcątków mjr. Adama Lazarowicza, zastępcy prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Mjr Lazarowicz został aresztowany przez zbrodnirzy z Urzędu Bezpieczeństwa 5 grudnia 1947 r. w Żninie. Po niesłychanie brutalnym śledztwie w październiku 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na czterokrotną karę śmierci i 33 lata pozbawienia wolności. Został on zamordowany w więzieniu mokotowskim w Warszawie 1 marca 1951 r. — razem ze swoim dowódcą płk. Łukaszem Cieplińskim. 1 marca 2013 r. minister obrony Tomasz Siemoniak awansował go pośmiertnie do stopnia podpułkownika.
„Nasz Dziennik“ podaje, że:
Do tej pory badacze zidentyfikowali szesnaście osób spoczywających na Łączce. Wśród nich ppłk. Stanisława Kasznicę, ostatniego dowódcę Narodowych Sił Zbrojnych, por. Tadeusza Pelaka, por. Bolesława Budelewskiego, Stanisława Abramowskiego, legendarnych dowódców AK i WiN: mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, a także Władysława Borowca „Żbika”, Henryka Borowego-Borowskiego „Trzmiela”, Zygfryda Kulińskiego „Albina”, Józefa Łukaszewicza „Walka”, Henryka Pawłowskiego ps. „Henryk Orłowski”, Wacława Walickiego „111”, Eugeniusza Smolińskiego ps. „Kazimierz Staniszewski”, Ryszarda Widelskiego „Irydiona”, Edmunda Zbigniewa Bukowskiego „Edmunda” i Stanisława Łukasika „Rysia”.
Dotychczas na Łączce przeprowadzono ekshumację w dwóch etapach. Obecnie trwają ustalanie warunków trzeciego i według planów ostatniego etapu, który ze względu na problemy techniczne wynikające z usytuowania grobów nad miejscami pochówków będzie najtrudniejszy.
* * * * *
Na podstwie artykułu Piotra Czartoryskiego-Szileraw “Nszym Dzienniku” ztytułownego “16 z Łączki”.
* * * * *
Kwatera Ł, Kwatera na Łączce – miejsce pochówku ofiar sowiecko-komunistycznych zbrodni przy murze cmentarnym Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Ci polscy bohaterowie byli męczeni i mordowani przez zbrodniarzy z tzw.organów bezpieczeństwa publicznego sowieckiej kolonii zwnej PRL — w latach 1945–1956, często w więzieniu mokotowskim.
Zdjęcie z uroczystości odprowadzenia na miejsce tymczasowego spoczynku szczątków 83 ofiar reżimu komunistycznego odbyła się na Cmentarzu Powązkowskim.: Powązki, Cm. Wojskowy kw.,,Ł” Łączka – CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM
A ich dzieci cierpiały nędzę i poniżenie.
A resortowe dzieci widzimy w Sejmie i telewizorni jako polskie elity.
A teraz wygonili 2,5 mln naszych dzieci, a resztę chcą spedalić.
Dodatkowo sprzedali nasz majątek narodowy i jeszcze zadłużyli Polskę na pokolenia.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Stowarzyszenie KoLiber i pozostałe organizacje z akcji Upominamy się o Was zapraszają Was tego dnia na 15.00 na ul. Koszykową oraz na 17.00 na Pl. Piłsudskiego, gdzie odbędą się główne uroczystości.
https://www.facebook.com/UpominamySie
Fundacja “Łączka” do ministra Kunerta o Panteon Bohaterów Narodowych
Dodano: 25.02.2014
“Panteon Bohaterów Narodowych powinien obejmować obszar całego dawnego pola więziennego, tam, gdzie po wojnie byli grzebani pomordowani (nawet, jeżeli miałoby się to wiązać z przeniesieniem pomników nagrobnych postawionych w latach 80-tych na części obszaru „Łączki”). Teren „Łączki” należy do pomordowanych żołnierzy i działaczy Polskiego Państwa Podziemnego” – piszą do Andrzeja Krzysztofa Kunerta, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przedstawiciele Fundacji “Łączka”.
Publikujemy treść listu do Andrzeja Krzysztofa Kunerta:
Szanowny Panie Ministrze,
W imieniu Fundacji „Łączka”, której jednym z podstawowych celów jest godne upamiętnienie Żołnierzy zamordowanych po wojnie w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i zrzuconych następnie do dołów śmierci na dawnym polu więziennym – „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, chcielibyśmy zapytać Pana o harmonogram prac związanych z tym niezwykłym dla wielu Polaków miejscem, nad którym opieka leży w gestii kierowanej przez Pana instytucji – ROPWiM.
Wiemy, z publicznych deklaracji („Rzeczpospolita”, 8 stycznia 2014), że ROPWiM planuje ogłoszenie konkursu na projekt Panteonu Bohaterów Narodowych (proponujemy nazwę Panteon. Mauzoleum kojarzy się raczej negatywnie – z żołnierzami sowieckimi, Leninem, itp.), który ma powstać na „Łączce” i w którym mają znaleźć spoczynek odnalezione i zidentyfikowane szczątki m.in. najważniejszych dowódców Polskiego Państwa Podziemnego, zabitych po wojnie przez komunistów.
Chcielibyśmy, aby przy tworzeniu Panteonu nie umknęły nam ważne kwestie. Dlatego prosimy Pana o odpowiedź na następujące pytania:
Całość: http://niezalezna.pl/52259-fundacja-laczka-do-ministra-kunerta-o-panteon-bohaterow-narodowych
http://nowahistoria.interia.pl/aktualnosci/news-prezydent-chce-godnego-upamietnienia-zolnierzy-wykletych,nId,1113865