(Warszawska Gazeta)
Sprawa prof. Hartmana w kontekście osobistym
Pytania do decydentów akademickich:
Czy prof. Hartman nie powinien być usunięty z Uniwersytetu Jagiellońskiego ?
Po brutalnym ataku prof. J. Hartmana na o. Tadeusza Rydzyka ( http://hartman.blog.polityka.pl/2013/10/03/list-do-o-rydzyka/) trwa dyskusja czy prof. J. Hartman powinien zostać usunięty z UJ.http://blogjw.wordpress.com/2013/10/20/sprawa-prof-hartmana-w-kontekscie-osobistym/
Są opinie, że taka wypowiedź całkowicie profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego dyskwalifikuje w roli wykładowcy i gdyby UJ, to był normalny uniwersytet, to byłaby kara, a tak mamy do czynienia z całkowitym upadkiem dobrych obyczajów, na straży których zresztą stał (i nadal stoi) m.in. Prof. J. Hartman. Co prawda, jak wynika z ministerialnych planów nowelizacji ustawy, ma na straży przestać stać, ale jak nie przestanie być etatowym pracownikiem UJ, to jednak niedobre obyczaje akademickie nadal będą się szerzyć, a nawet można przewidywać wzmożenie niedobrych obyczajów, bo będzie dowód, że ich naruszanie nie skutkuje karami, tylko aprobatą, a może i nagrodami, jak to nieraz drzewiej bywało.
Czy władze UJ zajmą się postawą etyczną swojego profesora ? Czy ta postawa nie wpływa negatywnie na młodzież akademicką ? Czy może o to chodzi aby tak wpływała ?
Czy minister nauki zajmie się postawą etyczną członka (wcześniej kierownika) ministerialnego Zespołu ds. Dobrych Praktyk Akademickich, mając na względzie, że ‘nauka winna być płaszczyzną najbardziej uczciwych i transparentnych wzorców postępowania oraz postaw.’ ?
Uprasza się o nadsyłanie odpowiedzi pocztą e-mailową na adres jozef.wieczorek@interia.pl aby nie nadwyrężać szczupłych (jak ciągle słyszymy) zasobów finansowych sektora akademickiego.
Z oczekiwaniem
Józef Wieczorek
P.S.
Nie bez znaczenia dla sprawy jest kontekst osobisty http://nfapat.wordpress.com/category/sprawa-jozefa-wieczorka/– nauczyciela akademickiego usuniętego z UJ z oskarżenia ‘etycznego’ o ‘psucie’ młodzieży, przez anonimową do dnia dzisiejszego komisję (gang zbrodniarzy nauki ?) której ekscesy do dnia dzisiejszego są ukrywane przez władze UJ. Uważam za zasadne przypomnieć, wobec epidemii amnezji panującej od lat, a nawet wieków na UJ, że żadnego udokumentowania swych ekscesów ‘komisja’ ani jej władze/spadkobiercy do dnia dzisiejszego nie przedstawiły i żadnej kary za zbrodnie na prawdzie komisja nie poniosła i jej miłośnicy także.
Władze rektorskie nie mogą się zasłaniać niemożliwością usuwania z uczelni pracowników, bo to rektor jest pracodawcą i to on usuwa/zatrudnia pracowników i nikt nie może mu narzucić zatrudnienia pracownika skoro go nie chce (objaśnienia sądowe na okoliczność starań o powrót na uczelnię, czego władze UJ nie chciały, chcąc Hartmana, Romanowskiego, Ziejkę, różnych tajnych i jawnych współpracowników systemu kłamstwa, widocznie uczelni potrzebnych do realizacji swej misji – poszukiwania prawdy).
Władze rektorskie nie mogą się zasłaniać niemożliwością stawiania przed komisjami etycznymi/ dyscyplinarnymi kogokolwiek z naruszających dobre praktyki akademickie/etos naukowca, bo z tej możliwości nieraz korzystały (np. wypełniając dyrektywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych http://blogjw.wordpress.com/2012/10/22/jak-rektorzy-uj-realizowali-postulaty-sb/) dla budowania podłoża pod usuwanie z uczelni niewygodnych pracowników, bo domagających się stosowania w uczelni dobrych praktyk akademickich ( co uznawano/nadal się uznaje za naruszanie dobrych praktyk akademickich !).
Przypomnę, że władze UJ miały i nadal mają możliwości/moc do ukrywania swych/swoich poprzedników haniebnych poczynań i z tej możliwości/mocy wcale nie mają zamiaru zrezygnować, ani nie są do tego przez żadnego ze strażników dobrych praktyk obligowane, z moim wyjątkiem – obywatela, dysydenta akademickiego, od lat, a nawet wieków walczącego z powszechnie niemal aprobowaną degrengoladą środowiska akademickiego. ( m.in. http://nfaetyka.wordpress.com/, http://nfamob.wordpress.com/, http://nfapat.wordpress.com/, http://lustronauki.wordpress.com/,http://blogjw.wordpress.com/,http://wobjw.wordpress.com/, http://www.nfa.pl/ )
Z życzeniami owocnej, przemyślanej i krytycznej lektury
Józef Wieczorek
b. wykładowca UJ, którego pasja uczenia myślenia i to krytycznego, nonkonformizmu naukowego, stanowiła i nadal stanowi zagrożenie dla wzorcowej dla innych uczelni i całego postępowego systemu.
http://blogjw.wordpress.com/2013/10/20/sprawa-prof-hartmana-w-kontekscie-osobistym/
Dodaj komentarz