Kto pamięta o Kowalczykach?

za:    http://www.ospn.opole.pl/?p=art&id=708

 


 

Jak co roku w początkach października przychodzi na myśl wspomnienie o braciach Kowalczykach, i jak co roku pamięci o ich czynie nie można utrwalić

Mieszkańcy miasta, gdzie przed 42 laty wymierzono okupującej nasz kraj komunie siarczysty policzek, niespecjalnie chcą o tym wydarzeniu pamiętać. Poza paroma dosłownie osobami nikt nie ma ochoty myśleć, czy też dowiedzieć się czegoś więcej o tym wydarzeniu. O ile poza Opolem sprawa braci Kowalczyków jest bardziej znana i doceniana, to w naszym mieście tak nie jest. Na murze pod stoczniowym pomnikiem “Trzech Krzyży” w Gdańsku jest wiele tablic upamiętniających tragiczne “dokonania” komuny, lecz tylko jedna jest poświęcona żyjącym. To ta, którą mieszkańcy trójmiasta dziękują Jerzemu i Ryszardowi Kowalczykom za pomszczenie ofiar grudniowej masakry z 1970 roku.

Wysadzili aulę opolskiej WSP na kilka godzin przed rozpoczęciem swoistego „sabatu” funkcjonariuszy szczególnie zasłużonych w obronie „przodującego ustroju”. Panowie, mający być udekorowani za odważne strzelanie z czołgów i helikopterów do bezbronnych ludzi, otrzymali nagle przerażający komunikat:

Mogliśmy was wszystkich w jednym momencie pozabijać.

Nie zrobiliśmy tego, bo nie jesteście warci, by uczciwy człowiek tym sobie sumienie obciążał.

I nie wiadomo, które ze zdań tego komunikatu było bardziej bolesne. W każdym razie ból nim spowodowany mocno tkwi w pamięci do dziś. Dlaczego tak myślę? O ile większość obywateli nie chce pamiętać o problemach dawno „obalonej” komuny, to ona sama i jej potomstwo o wymierzonym policzku pamięta i „trzyma rękę na pulsie”. W Opolskim Stowarzyszeniu Pamięci Narodowej przekonaliśmy się o tym, gdy dla uczczenia pamięci braci odlana została z brązu pamiątkowa tablica. Najpierw senat uczelni nie zgodził się na jej zawieszenie na „szacownych” murach. Potem również ratuszowa ściana okazała się nieodpowiednia. Na koniec ojcowie franciszkanie nie zgodzili się nawet na jej przechowanie. Została więc tylko pokazana, poświęcona i następnie schowana.

Czeka na czas kiedy komuna rzeczywiście upadnie.


Tablicę w Gdańsku zobacz tu:
 Tablicę opolską zobacz tu:
 
 Kopia 100_8545

O autorze: Jacek