W dniu 6.05.2013 spędziłam cale popołudnie i wieczór w Domu Dziennikarza na Foksal. Oto, jak do tego doszło: poprzedniego dnia przeczytałam w Salonie24 notkę Eski omawiającą z entuzjazmem film dokumentalny “Bunt stadionów” /TUTAJ/. Gdy więc ujrzałam w portalu Niezalezna.pl informację o pokazie tego obrazu na Foksal, postanowiłam pójść tam i zobaczyć go. Dodatkowo odkryłam w najnowszym numerze “Sieci” /nr 18/2013/ obszerne omówienie “Buntu stadionów” pióra Krzysztofa Kłopotowskiego p. t. “Lepsza strona kibiców”.
O godzinie 17:00 w sali zgromadziło się ok. 80-90 osób. Pojawił się Krzysztof Skowroński i przedstawił autora filmu, Mariusza Pilisa. Wygłosił kilka słów wprowadzenia, po czym Pilis opowiedział o swojej pracy nad “Buntem stadionów”. Zaczęła się ona w 2011 po sprowokowanych zajściach w Bydgoszczy podczas Pucharu Polski. Wtedy to Donald Tusk wypowiedział wojnę “kibolom”. Pilis opowiedział o tym jak władze traktują fanów futbolu. Stwierdził m in., że obecnie w Warszawie siedzi w aresztach 40 z nich z nieudowodnionymi do końca zarzutami. Zdradził też, że film nakręcił sam, za własne pieniądze.
Największym problemem w pracy nad “Buntem stadionów” było pozyskanie zaufania kibiców i skłonienie ich do współpracy. Są oni bowiem nieufni wobec wszelkich mediów. Spowodowały to media mainstreamu, od lat przedstawiające kibiców, jako bezmyślną tłuszczę, chuliganów i bandytów. Mariusz Pilis postanowił przełamać ten stereotyp i pokazać jasną stronę ruchu kibicowskiego. Po tym wstępie o 17:15 rozpoczęto projekcję. Trwała ona prawie godzinę.
Zaczęła się od pokazania pielgrzymki kibiców do Częstochowy i wywiadu z ich duszpasterzem, ks. Jarosławem Wąsowiczem z Gdańska. Pokazano jak podczas pielgrzymki kibice zbierają pieniądze na pomoc Polakom we Lwowie, oraz polskiemu klubowi piłkarskiemu Pogoń Lwów. Potem widzimy patriotyczne i antykomunistyczne oprawy meczów /ogromne transparenty/. Co ciekawe, po meczu są one palone.
Wywiadów udzielali liczni przedstawiciele stowarzyszeń kibiców Lecha Poznań , Lechii Gdynia i Legii Warszawa, z Piotrem Staruchowiczem włącznie. Były tez materiały z okresu stanu wojennego ilustrujące ówczesną walkę kibiców z komunizmem. W filmie wypowiadali się tez eksperci m.in. Barbara Fedyszak-Radziejewska. Po filmie była czterdziestominutowa dyskusja z Mariuszem Pilisem. Ja zapytałam o aktualną sytuacje i czy to, że Boniek został szefem PZPN coś zmieniło. Pilis odparł, że w Warszawie atmosfera się poprawiła, zwłaszcza po zmianach w ITI, ale na prowincji jest tak jak przedtem. Jedna z pań zasugerowała, iż film powinien zostać pokazany w ośrodkach akademickich. Reżyser powiedział, że otrzymał już trzy propozycja z ich strony.
Jeden z panów oświadczył, że protesty kibiców maja wyłącznie podłoże ekonomiczne, a on dojeżdżał koleją do Warszawy i uważa, ze kibice to bydło. Pilis nie zgodził się z nim i podał przykłady charytatywnej działalności stowarzyszeń kibicowskich.
Po dyskusji było dziesięć minut przerwy, po czym przyszła pora na przegląd wydarzeń tygodnia w Klubie Ronina. Zaczął się on o 19:00 od minuty ciszy, którą uczczono pamięć zmarłego 1.05.2013 blogera i publicysty Seawolfa /Tomasza Mierzwińskiego/. Potem Rafał Ziemkiewicz, Joanna Lichocka i Michał Karnowski omawiali przede wszystkim przebieg świąt 1 Maja, 2 Maja i 3 Maja.
Rafał Ziemkiewicz nie pozostawił suchej nitki na akcji “Orzeł może” znęcajac się zwłaszcza nad Tomaszem Nałęczem, Joanna Lichocka zauważyła , że podczas swego wystąpienia na 1 Maja Leszek Miller nie był w stanie powiedzieć “Niech się święci Pierwszy Maja” bez pomocy suflera. Michał Karnowski zajął się analizą przemówienia Komorowskiego i stwierdził. iż dokonal on odwrócenia znaczeń, nazywając siebie oraz PO “obozem patriotycznym”, a opozycję “Targowicą”.
Omawiano też wywiady w “Rzeczpospolitej” z Laskiem i Rogalskim, dotyczące Smoleńska. Zwłaszcza nagła wolta Rogalskiego wszystkich zadziwiła. Po latach snucia teorii na temat “sztucznej mgły” i “helu”, Rogalski oświadczył nagle, że wszystkiemu winni byli polscy piloci. Wystąpił przy tym przeciwko swym byłym klientom, łamiąc zasady etyki adwokackiej. Nie jest jasne, co go do tego skłoniło. Jeśli chodzi o Laska, to ten wykręcał się jak wąż. Stwierdził tylko, iż lot do Smoleńska był lotem wojskowym, zaprzeczając tym samym słowom Donalda Tuska.
Po kilku pytaniach z sali i krótkiej przerwie ok. 20:30 zaczęła się trzecia i ostatnia część imprezy, a mianowicie prezentacja książki Sebastiana Reńcy “Skrzypek – jeden z pokolenia niepokornych”. Omówiono w niej opozycyjną działalność Sławomira Skrzypka w latach 80-tych /Reńca omówił ją też /TUTAJ//, jego dalszą drogę życiową, aż do objęcia stanowiska prezesa NBP. Prezentację prowadził Michał Karnowski, a udział wzięli: Bohdan Urbankowski, Józef Ruszer i oczywiście autor książki. Dzieło to wydał Instytut Historyczny im Ostoi-Owsianego.
Na sali obecna była wdowa po Sławomirze Skrzypku, pani Dorota Skrzypek. Michał Karnowski podkreślał szczególnie rolę Sławomira Skrzypka z zwalczaniu skutków kryzysu finansowego w roku 2008. Muszę się tu pochwalić, ze ja pisałam o niej już w lutym 2010 /TUTAJ/. Prezentacja zakończyła się o 21:30, po czym autor zaczął podpisywać książkę.
[ Od redakcji: grafika wprowadzająca z http://moneyzoom.pl ]
super atrakcje, prawie jak promocja w biedrze
Bardziej urozmaicone :)))
chyba bardziej niestrawne
Nie zrozumiałam powyższych komentarzy. Patriotyczny ruch kibicowski bardzo mnie interesuje. Szczególnie wielka zmiana, w tym trudnym środowisku, skierowana w stronę wyższych wartości. Ktoś nad nimi ciężko pracuje i osiąga ważne, pozytywne efekty. Otwiera tym młodym ludziom perspektywę na widzenie Ojczyzny, na honor, na wspólnotę narodową, na odwagę osobistą i na potrzebę walki o to wszystko – a to daje poczucie godności. To chyba dużo, jeśli wziąć pod uwagę miejsce z jakiego zaczynali (np. burdy stadionowe i ustawki oraz całkowitą bezideowość).
Z tej relacji, za którą bardzo dziękuję, widać dość dobrze skąd popłynęła odnowa moralna. Bardzo ciekawa relacja. Dobrze chyba, że ktoś podjął trud zdiagnozowania zjawiska wzniecenia patriotyzmu wśród kibiców. Myślę o twórcy filmu, reżyserze i producencie filmu, w jednej osobie! Dużo pracy! Nie warto tego zbywać lekceważącym wzruszeniem ramion. We mnie to wzbudza szacunek, tym bardziej, że to trud w dobrej sprawie. Kibice bardzo wiele zrobili dla naszego poczucia wolności wewnętrznej. Zwrócili nam bohaterów narodowych w świadomości społecznej: “chwała bohaterom”.
Kibole Pany!
Nie Oni generują niestrawność. Jakże to być mogło…?!
Takich dolegliwości można się nabawić oglądając występy gwiazdorów Karnowskich.
Zgadzam się. Ksiądz Wasowicz mówił bardzo przekonująco.
No cóż, Karnowscy to inny problem, niż ruch kibicowski. Może warto oddzielić te dwa zjawiska i nie dyszeć takimi emocjami? I to bardzo negatywnymi. Lepiej chyba jest zrozumieć niż pogardzać innymi.
Tak, właśnie ksiądz Wąsowicz jest takim pięknym źródłem odnowy moralnej w środowiskach kibicowskich. Robi bardzo ważną robotę. Obserwuję w moim pobliżu zmiany, jakie zachodzą w młodych ludziach pod wpływem tej ewangelizacji. Tyle dobrego robi dla nich!Wspaniały duchowny.
Ale przecież ja właśnie zrozumiałem…
Dlatego gardzę i potępiam.
Wczoraj dostałem przesyłkę z filmem, ale całego jeszcze nie oglądałem. Ten duch patriotyzmu w świecie kibiców mnie też cieszy. Oprócz ducha, jakże odważne działania, na które mało kogo dzisiaj w Polsce już stać.
Czy ten film można gdzieś kupić? Jaką drogą go zdobyć? Też chciałabym ten film mieć. Pozdrawiam serdecznie.
@halszka
zainstalować utorrent: http://www.utorrent.com/intl/pl/downloads
i ssać wszystko czego nie ma w tv: http://tnttorrent.info/torrent/Bunt_stadionow_2013_DVDRip.XviD.AC3-sav_PL__564094
;)))
Kibice są nie tylko wrogiem zastępczym ale i zagrożeniem dla władzy, zwłaszcza odkąd prawie już nie ma dużych zakładów z typowymi robotnikami. Rzeczywiście mieli swoje zasługi w zadymach za komuny, cieszy że odnajdują swoją alternatywę w patriotyzmie nawet jeśli nie musi to byc głębokie, ważne że ziarno ma gdzie padać. jest i potencjał do działań w środowiskach lokalnych a i szansa, by nie dawali przyzwolenia społecznego na propagowanie dewiacji i narkotyków (kiedyś tępili dilerów ‘twardych’).
Halszko, można go kupić za 30 zł + przesyłka, np. tutaj: http://www.sklep.radiownet.pl/bunt-stadionow,3,722,700, http://kolejowysklepsportowy.pl/?1467,bunt-stadionow-film-mariusza-pilisa i jeszcze kilku sklepach internetowych.
Można pewnie pobrać za darmo, np. jak doradza Sosenkowski, ale w tym przypadku kupując film na płycie ważną sprawą jest wsparcie finansowe dla producenta – Mariusza Pilisa, dzięki któremu ten film powstał, i trochę dla tych, co film rozprowadzają. Pozdrawiam
A głownie dla kolegów kibiców (40 osób), którzy zostali aresztowani w zeszłym roku tuż przed EURO 2012 i siedzą do dziś bez żadnego wyroku. Ich koledzy kibice prowadzą różne akcje, w celu zebrania pieniędzy na obsługę prawną i wsparcie dla ich rodzin (młode żony i małe dzieci). Każda złotówka się liczy.
http://i.wp.pl/a/f/jpeg/31304/fanatycy.jpeg