Bunt stadionów, majówka i Sławomir Skrzypek – na Foksal

W dniu 6.05.2013 spędziłam cale popołudnie i wieczór w Domu Dziennikarza na Foksal.  Oto, jak do tego doszło: poprzedniego dnia przeczytałam w Salonie24 notkę Eski omawiającą z entuzjazmem film dokumentalny “Bunt stadionów”  /TUTAJ/.  Gdy więc ujrzałam w portalu Niezalezna.pl informację o pokazie tego obrazu na Foksal, postanowiłam pójść tam i zobaczyć go.  Dodatkowo odkryłam w najnowszym numerze “Sieci” /nr 18/2013/ obszerne omówienie “Buntu stadionów” pióra Krzysztofa Kłopotowskiego p. t. “Lepsza strona kibiców”.

O godzinie 17:00 w sali zgromadziło się ok. 80-90 osób.  Pojawił się Krzysztof Skowroński i przedstawił autora filmu, Mariusza Pilisa.  Wygłosił kilka słów wprowadzenia, po czym Pilis opowiedział o swojej pracy nad “Buntem stadionów”.  Zaczęła się ona w 2011 po sprowokowanych zajściach w Bydgoszczy podczas Pucharu Polski.  Wtedy to Donald Tusk wypowiedział wojnę “kibolom”.  Pilis opowiedział o tym jak władze traktują fanów futbolu.  Stwierdził m in., że obecnie w Warszawie siedzi w aresztach 40 z nich z nieudowodnionymi do końca zarzutami.  Zdradził też, że film nakręcił sam, za własne pieniądze.

Największym problemem w pracy nad “Buntem stadionów” było pozyskanie zaufania kibiców i skłonienie ich do współpracy.  Są oni bowiem nieufni wobec wszelkich mediów.  Spowodowały to media mainstreamu, od lat przedstawiające kibiców, jako bezmyślną tłuszczę, chuliganów i bandytów.  Mariusz Pilis postanowił przełamać ten stereotyp i pokazać jasną stronę ruchu kibicowskiego.  Po tym wstępie o 17:15 rozpoczęto projekcję.  Trwała ona prawie godzinę.

Zaczęła się od pokazania pielgrzymki kibiców do Częstochowy i wywiadu z ich duszpasterzem, ks. Jarosławem Wąsowiczem z Gdańska.   Pokazano jak podczas pielgrzymki kibice zbierają pieniądze na pomoc Polakom we Lwowie, oraz polskiemu klubowi piłkarskiemu Pogoń Lwów.  Potem widzimy patriotyczne i antykomunistyczne oprawy meczów /ogromne transparenty/.  Co ciekawe, po meczu są one palone.

Wywiadów udzielali liczni przedstawiciele stowarzyszeń kibiców Lecha Poznań , Lechii Gdynia i Legii Warszawa, z Piotrem Staruchowiczem włącznie.  Były tez materiały z okresu stanu wojennego ilustrujące ówczesną walkę kibiców z komunizmem.  W filmie wypowiadali się tez eksperci m.in. Barbara Fedyszak-Radziejewska.  Po filmie była czterdziestominutowa dyskusja z Mariuszem Pilisem.  Ja zapytałam o aktualną sytuacje i czy to, że Boniek został szefem PZPN coś zmieniło.  Pilis odparł, że w Warszawie atmosfera się poprawiła, zwłaszcza po zmianach w ITI, ale na prowincji jest tak jak przedtem.  Jedna z pań zasugerowała, iż film powinien zostać pokazany w ośrodkach akademickich.  Reżyser powiedział, że otrzymał już trzy propozycja z ich strony.

Jeden z panów oświadczył, że protesty kibiców maja wyłącznie podłoże ekonomiczne, a on dojeżdżał koleją do Warszawy i uważa, ze kibice to bydło.  Pilis nie zgodził się z nim i podał przykłady charytatywnej działalności stowarzyszeń kibicowskich.

Po dyskusji było dziesięć minut przerwy, po czym przyszła pora na przegląd wydarzeń tygodnia w Klubie Ronina.  Zaczął się on o 19:00 od minuty ciszy, którą uczczono pamięć zmarłego 1.05.2013 blogera i publicysty Seawolfa /Tomasza Mierzwińskiego/.  Potem Rafał Ziemkiewicz, Joanna Lichocka i Michał Karnowski omawiali przede wszystkim przebieg świąt 1 Maja, 2 Maja i 3 Maja.

Rafał Ziemkiewicz nie pozostawił suchej nitki na akcji “Orzeł może” znęcajac się zwłaszcza nad Tomaszem Nałęczem, Joanna Lichocka zauważyła , że podczas swego wystąpienia na 1 Maja Leszek Miller nie był w stanie powiedzieć “Niech się święci Pierwszy Maja” bez pomocy suflera.  Michał Karnowski zajął się analizą przemówienia Komorowskiego i stwierdził. iż dokonal on odwrócenia znaczeń, nazywając siebie oraz PO “obozem patriotycznym”, a opozycję “Targowicą”.

Omawiano też wywiady w “Rzeczpospolitej” z Laskiem i Rogalskim, dotyczące Smoleńska.  Zwłaszcza nagła wolta Rogalskiego wszystkich zadziwiła.  Po latach snucia teorii na temat “sztucznej mgły” i “helu”, Rogalski oświadczył nagle, że wszystkiemu winni byli polscy piloci.  Wystąpił przy tym przeciwko swym byłym klientom, łamiąc zasady etyki adwokackiej.  Nie jest jasne, co go do tego skłoniło.  Jeśli chodzi o Laska, to ten wykręcał się jak wąż.  Stwierdził tylko, iż lot do Smoleńska był lotem wojskowym, zaprzeczając tym samym słowom Donalda Tuska.

Po kilku pytaniach z sali i krótkiej przerwie ok. 20:30 zaczęła się trzecia i ostatnia część imprezy, a mianowicie prezentacja książki Sebastiana Reńcy “Skrzypek – jeden z pokolenia niepokornych”.  Omówiono w niej opozycyjną działalność Sławomira Skrzypka w latach 80-tych /Reńca omówił ją też  /TUTAJ//, jego dalszą drogę życiową, aż do objęcia stanowiska prezesa NBP.  Prezentację prowadził Michał Karnowski, a udział wzięli: Bohdan Urbankowski, Józef Ruszer i oczywiście autor książki.  Dzieło to wydał Instytut Historyczny im Ostoi-Owsianego.

Na sali obecna była wdowa po Sławomirze Skrzypku, pani Dorota Skrzypek.  Michał Karnowski podkreślał szczególnie rolę Sławomira Skrzypka z zwalczaniu skutków kryzysu finansowego w roku 2008.   Muszę się tu pochwalić, ze ja pisałam o niej już w lutym 2010  /TUTAJ/.  Prezentacja zakończyła się o 21:30, po czym autor zaczął podpisywać książkę.

 

[ Od redakcji: grafika wprowadzająca z http://moneyzoom.pl ]

O autorze: elig