(Dn 9,4b-10)
O Panie mój, Boże wielki i straszliwy, który dochowujesz wiernie przymierza tym, co Ciebie kochają i przestrzegają Twoich przykazań. Zgrzeszyliśmy, zbłądziliśmy, popełniliśmy nieprawość i zbuntowaliśmy się, odstąpiliśmy od Twoich przykazań. Nie byliśmy posłuszni Twoim sługom, prorokom, którzy przemawiali w Twoim imieniu do naszych królów, do naszych przywódców, do naszych przodków i do całego narodu kraju. U Ciebie, Panie, sprawiedliwość, a u nas wstyd na twarzach, jak to jest dziś u nas – mieszkańców Judy i Jerozolimy, i całego Izraela, u bliskich i dalekich, we wszystkich krajach, dokąd ich wypędziłeś z powodu niewierności, jaką Ci okazali. Panie! Wstyd na twarzach u nas, u naszych królów, u naszych przywódców i u naszych ojców, bo zgrzeszyliśmy przeciw Tobie. Pan, Bóg nasz, zaś jest miłosierny i okazuje łaskawość, mimo że zbuntowaliśmy się przeciw Niemu i nie słuchaliśmy głosu Pana, Boga naszego, by postępować według Jego wskazań, które nam dał przez swoje sługi, proroków.
(Ps 79,8-9.11.13)
REFREN: Nie czyń nam, Panie, według naszych grzechów
Nie pamiętaj nam win przodków naszych,
niech szybko nas spotka Twoje miłosierdzie,
bo bardzo jesteśmy słabi.
Wspomóż nas, Boże nasz, Zbawco,
dla chwały Twojego imienia nas wyzwól
i odpuść nam grzechy przez wzgląd na swoje imię.
Niech jęk pojmanych dojdzie do Ciebie
i mocą Twojego ramienia ocal na śmierć skazanych.
My zaś, lud Twój i owce Twojej trzody
będziemy wielbić Ciebie na wieki
i przez pokolenia głosić Twoją chwałę.
(Am 5,14)
Szukajcie dobra, a nie zła, abyście żyli, a Pan Bóg będzie z wami.
(Łk 6,36-38)
Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie.
„Dla zdrowia duszy, opanować ciało.” Jesteśmy jednością, całością w naszym człowieczeństwie, chociaż doświadczamy w sobie rozdarcia i podziału. Dusza przeciw ciału, zmysły przeciw rozumowi, marzenia przeciw pamięci. Ta wojna toczy się w nas i „bardzo jesteśmy słabi” – zbyt słabi, żeby ją zakończyć. Wielki Post jest czasem, gdy Bóg „okazuje swoją łaskawość” i wprowadza pojednanie w nasze rozbite człowieczeństwo. Podejmowany przez nas post i inne praktyki pokutne pomagają nam doświadczyć, że wracając do Boga, wracamy także do siebie.
O. Wojciech Czwichocki OP, „Oremus” Wielki Post – Triduum Paschalne 2007, s. 52-53
za: http://mateusz.pl/czytania/2013/20130225.htm
dziękuję. czytuję cykl, zwykle pozostawiam na właściwą chwilę.
brakuje mi jeszcze lekcji katechizmu Łukasza Romana, dziwna rzecz żem się do nich w necie przyzwyczaił
Zbawienne jest pochylanie się nad Słowem Boga, Ono ma moc przemieniającą… Znajomy marszczy się i mówi: po co mam to czytać, jak i tak nic nie rozumiem, albo piąte przez dziesiąte… Po pierwsze, dziś tyle mamy możliwości w swym otoczeniu “znetyzowanym” wyjaśnić wątpliwości, a po drugie, kto czyta Słowo Boże na kolanach”, temu i Duch Święty objawia… Mam takie bardzo osobiste doświadczenie ze Słowem Boga, ze Ono trafia czasem w różne struny serca, i choć czytanie czytam kilka razy w różnych porach mego życia, to jest ono zawsze inne, zawsze dotyka innego elementu rzeczywistości w której żyję. Bóg odpowiada zdumiewająco trafnie :-)