Klub Rozwoju Polski – propozycja 10 kierunków obrony narodowej

  1. rusko-mapa-zmena-hraniceCelem podstawowym istnienia sił zbrojnych państwa powinno być odstraszanie, czyli zniechęcenie potencjalnego przeciwnika do działań zbrojnych, gdyż te nie mogą zakończyć się dlań powodzeniem i będą zbyt kosztowne by dały mu korzyść. W wypadku ataku Polska nie może przegrać żadnego konfliktu zbrojnego.

  2. Polskie siły zbrojne mają mieć siłę wystarczającą do odparcia równoczesnego ataku Rosji i Niemiec. Armie tych krajów ze względu na ich obecną siłę stanowią potencjalne dla nas zagrożenie.

  3. Sojusze militarne są drugim po ON i armii, uzupełniającym zabezpieczeniem niepodległości. Jedynie sojusze z krajami będącymi w podobny sposób zagrożonymi atakiem mogą być uznawane za realne.

  4. Podstawą obrony Polski będzie Obrona Narodowa. Uzupełnia ją wyspecjalizowana armia regularna posiadająca lotnictwo, marynarkę.

  5. ON wraz jego cywilną częścią – państwem podziemnym działa od pierwszego dnia konfliktu na terenach okupowanych przez przeciwnika jak i na linii frontu.

  6. ON składać się będzie z niewielkich samodzielnych, wyposażonych w nowoczesną broń plot, ppanc, drony, itd mobilnych oddziałów opierających się o  podstawowe terytorialne i społeczne skupiska takie jak miejscowość, parafia, gmina.

  7. Obywatele mają mieć łatwy dostęp do broni. Członkowie ON przechowują broń w domu.

  8. Szkolenie poborowego członka ON trwać będzie ok 2 mieś, uzupełniające ćwiczenia kilka dni w roku. Powoływane i wspierane będą elitarne formacje ochotnicze.

  9. Podstawą skuteczności ON jest stałe wychowywanie patriotyczne, tradycyjny polski system wartości.

  10. System obronny Polski to system obrony totalnej: militarnej, cywilnej, ekonomicznej, społecznej, psychologicznej

Prosiłbym o przedstawienie własnych propozycji lub/i  rozpoczęcie dyskusji nad powyższymi stanowiącymi podsumowanie dotychczasowej dyskusji w mojej interpretacji.

PS.

Na Twitterze  Stowarzyszenie Obrona Narodowa zadało wczoraj ministrowi Obrony Narodowej takie pytanie, które pozostało bez odpowiedzi: „ @TomaszSiemoniak Panie Min. Jak się Panu podobają rozwiązania szwajcarskie w zakresie obrony terytorialnej?”

“Gorszy jest od wojny sam strach przed wojną. Seneka Młodszy (właśc. Lucius Annaeus Seneca, zw. Filozof, 4 p.n.e. ? – 65 n.e) ”

Żadne korzyści z wojny nie są tak wielkie, aby mogły jej szkodom dorównać (. . . ). Andrzej Frycz Modrzewski, “O naprawie Rzeczpospolitej”

“Si vis pacem, para bellum – jeśli pragniesz (chcesz) pokoju, gotuj się do wojny. Wegecjusz “

 

“Obrona jest skuteczniejszą formą prowadzenia wojny. K.Clausewitz “

 

“Strategia wojny polega na przebiegłości i stwarzaniu złudzeń. Sun Tzu

 

“Nervus belli pecunia – pieniądz jest nerwem wojny. Cyceron ”

“Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny. . . Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś. John Foster Dulles (1888-1959) “

 

„Dopóki na świecie będzie istniał człowiek, będą też wojny.

Albert Einstein (1879 – 1955) “

O autorze: R.Zaleski

Członek Konfederacji Blogerów