Klub Rozwoju Polski temat 1„Wojsko” wnioski z dyskusji

381397_10150478149668276_155938873275_8639054_1329099010_nWNIOSKI Z DYSKUSJI:
Są inne niż wszystkich parlamentarnych partii politycznych.
Inne jest podejście do obrony kraju. Wynika to zapewne z tego, że kierunki rozwoju obrony kraju generalnie określają ludzie wychowani przez armię, która była elementem Układu Warszawskiego.
Podejście dyskutantów jest obywatelskie. Tzn w większości widzą siły zbrojne jako organizację wyrastającą z najniższych, podstawowych szczebli organizacji społeczeństwa.
Widzą podstawową rolę edukacji obronnej całego społeczeństwa. Widzą społeczeństwo jako armię, są gotowi dać mu broń, czego nie chcą zrobić tzw elity polityczne od 20 lat ponad.
To na czym opiera się doktryna obronna czyli sojusze, zasygnalizowała tylko jedna osoba na dodatek proponując zupełnie inne kierunki w tym temacie. Liczenie na sojuszników – czy ginęlibyście za Litwinów gdyby Rosja ich zaatakowała?
Dla większości dyskutantów oczywistą sprawą jest stworzenie Obrony Narodowej, która wg rządzących ma istnieć w szczątkowej formie
„Jakie Polska ma mieć siły zbrojne?”. „-Właściwe
„Takie żebyśmy mogli się obronić.”
„Tak przygotowane, aby po przegranej możliwe było masowe powstanie.”
Teraz takie nie są. Bezdyskusyjnie.

Proponowane rozwiązania są efektywne, wykorzystują istniejące zasoby, jak pokazują doświadczenia na świecie są stosowane i sprawdzają się w praktyce – patrz

PS. Używam określenia obrona narodowa nie terytorialna ponieważ od kilkudziesięciu lat jesteśmy na określonym terytorium i jesteśmy jako naród stale atakowani. Atakowane są nasze wartości, kultura, siła ekonomiczna. Jednostki obrony narodowej, choć wywodzące się z konkretnego terytorium przybrałyby zapewne formę którą widzimy w reportażach z wszelakich wojen, czyli uzbrojonych ludzi w samochodach terenowych, którzy mają w zasięgu cały kraj. Coraz większą rolę w funkcjonowaniu społeczeństw odgrywa teraz internet. W Estonii są nawet ochotnicze formacje ON walczące z cyberatakami.

Komentarze z dyskusji podzieliłem na kilka grup:
STRUKTURA I SYSTEM
Gwardia Ochotnicza – płatna, co miesiąc kilka dni ćwiczeń w rejonie zamieszkania – obrona, ofensywa, czyli gry wojenne
2 letnia obowiązkowa służba wojskowa, z możliwością zachowania broni po zakończeniu służby, przy zachowaniu norm bezpieczeństwa przechowywania
Za duży temat żeby to ogarnąć w paru zdaniach. Na podstawie budżetu MON stwierdzam że wojsko w pełni zawodowe i system młodych emerytów mundurowych to wyrzucanie w błoto przynajmniej połowy wydatków co roku i tyle mogłoby iść na uzbrojenie (ze 300 mld obecnych zł w te dwie dekady gdyby tak liczyć), na ćwiczenia, powiększenie armii do powiedzmy 300 tys na czas pokoju (ale większość bez skoszarowania) plus siły paramilitarne. To przecież fajne hobby, styl życia jak uprawianie sportów, a ilu mamy piłkarzy itd Zatem wojsko obywatelskie, narodowe, powszechne pospolite ruszenie obowiązkowo szkolone w systemie edukacji i dobrowolnie, ochotniczo, oraz kontraktowo później. Kontrakt nie oznaczałby pensji wysokich, ale raczej jakieś przywileje obywatelskie z głębokim uzasadnieniem, np możliwość pracy w budżetówce i inne ścieżki kariery, np należałoby tego wymagać od polityków, posłów.
Sugeruję powołanie nowej organizacji proobronnej, bo obecne są niewystarczające, albo mają paskudne tradycje stalinowskie jak LOK. Nowa organizacja tworzyłaby zalążek OT gminnych, można zacząć od klubów patriotycznych, hobbystycznych, sportowych itd Wiem jakie będą trudności w rozwoju takiej organizacji zwłaszcza jeżeli będzie pod szyldem Żołnierzy Wyklętych, NSZ, ale dopuściłbym lokalnie różne tradycje oręża od czasów plemiennych nawet jeszcze, nic na siłę. My jako Legion nr 1 moglibyśmy dać start takiej organizacji, w początkowym stadium będzie to patriotyczny think tank, stopniowo zalążki w miastach i kto wie… może się uda w całym kraju.
Najważniejszy pomysł to ta organizacja typu LOK-Strzelec, np nazwana Narodową Obroną Terytorialną, byłoby to także obywatelskie OC powiązane z samorządami, firmami w okolicy, służba ratownicza, służebna dla społeczności gdzie działa, czy dla innych bardziej w potrzebie. Nikt nie neguje sensu OSP, ale jakoś potrzeby NOT na razie mało kto rozumie. Czymże jest wojna jeżeli nie pożarem, wypadkiem do którego powinna jechać przygotowana służba? Ta budżetowa nie da rady, zawodowe wojsko powalczy pięć minut i zostanie zgładzone, albo się podda, bo mogą mieć trefne kadry, to bardzo możliwe.
Do tego małe wojsko zawodowe, uczone samodzielnego myślenia, pokory, dyscypliny, moralności i kultury, dobrze zorientowane ideowo i politycznie. Elitarne.
sojusze – ze Słowianami, głównie z Białorusią, wstępnie gospodarcze
– powiązanie gospodarek – z innymi krajami słowiańskimi
– połączenie wszystkich krajów słowiańskich w jeden sojusz (no nie wiem jak z Rosją, mam na myśli, aby małe kraje zgrupowały się)
– sojusz z islamem
– sojusz z Chinami, Indiami, Ameryką Pd. (min. dzielenie się technologią)
– inwestycje w przemysł zbrojeniowy, sprzedaż broni
– inwestycje w przemysł kosmiczny, własne rakiety,
Chyba Szwajcaria jest wzorcem, może nie do powielenia, ale do na pewno do przemyślenia.

wykształcenie kadry informatyków na najwyższym poziomie gotowych skutecznie prowadzić wojnę komputerową – zakłócenia transmisji, przejmowanie kontroli, deszyfracja, likwidowanie ośrodków dowodzenia
– utworzenie szeregu wysoko wykształconych wg. nowej doktryny wojennej uniwersalnych, wysoce mobilnych komandosów.
– utworzenie nowoczesnego wywiadu wojskowego z głęboką bieżącą analizą.
– generalnie silna władza wojskowych
POZIOM ORGANIZACJI ON
Narodowa Obrona Terytorialna od poziomu nawet nie gminy-miasta, ale od samego osiedla, sołectwa, parafii, czy mniejszego jeszcze środowiska, które wykreuje drużynę przynajmniej. Stopniowo coraz większe związki, ale zawsze z możliwością samodzielnego funkcjonowania od poziomu gminy. Zbrojownie-garnizony obok nich w gminach, inaczej 300 powiatów to zbyt łatwe cele… Skupianie jest złe, mam już na myśli fazę nieregularną tak naprawdę. Nie wierzę w zorganizowaną obronę, ta faza będzie krótka i co dalej? Spontaniczne Hubale znowu? Chodzi mi o system odporny na chaos wojny, rozbicie centralnych, regionalnych struktur dowodzenia, zaopatrzenia. Gmina i jeszcze raz gmina, w niej oddziały osiedlowe, soleckie, parafialne, środowiskowe, np pracownicy danego zakładu, nauczyciele itd.
stworzenie obrony narodowej w każdej miejscowości czy gminie
-zalążek obrony terytorialnej w każdej gminie na wzór OSP z oparciem w szkole, harcerstwie, strzelnicy. zawody i pokazy niczym OSP na lokalnych ewentach,festynach, drużyny paintballowe
-taktyka do szczebla kompanii z odpowiedzialnością za rejon

METODY SZKOLEŃ /WZMACNIANIA MORALE

Podstawą jest jednak PROFILOWANIE, które powinno zacząć się w szkole podstawowej.
– obowiązkowa nauka od szkoły podstawowej metod wojny informacyjnej ( ostrzeganie, rozróżnianie)
– j.w. – nauka o Słowiańszczyźnie – pobudzenie do myślenia kategoriami mocarstwa i myślenia 100 lat do przodu, czyli radykalne odrzucenie nauki zachodniej, z naciskiem na archeologię i historię naszych ziemia, A NAWET:
– j.w. nauka mitologii słowiańskiej, czyli budowanie WSPÓLNOTY pomiędzy Polakami
– analiza upadku RP – czyli nauka historii jako nauka polityki

Popieram strzelnice i symulatory, bo istnieją symulatory (tym bardziej w postaci gier komputerowych) praktycznie wszystkiego, a jak nie, to można je zamówić… np symulator wkm na podstawie przeciwlotniczej do zwalczania śmigłowców, dronów, nisko lecących samolotów. Istnieje symulator działka 23mm.
– obowiązkowe ćwiczenia wojskowe od 6 klasy podstawowej do zakończenia studiów, w tym 1 miesiąc w okresie wakacji (stopniowane oczywiście)
– kara śmierci za zdradę, przy czym należałoby określić pewien kanon w polityce, aby nikt nie szurał i nie grymasił, że to było kiedyś, a teraz jesteśmy nowocześni itp itd….
Edukacja. Dopóki nie staniemy na nogi państwo musi wesprzeć edukację. Potem – mądrzy ludzie sami będą się dobrze edukować.
Głupia młodzież zniszczy najlepszy pomysł.
Mając mądrą – możemy dać sobie spokój z wymyślaniem recept.
-formacja ideowa w szkole i organizacjach (strzelec), powrót do etosu oficera, punkty za służbę w ubieganiu się o stanowiska służby cywilnej i podobne publiczne
-promocja sportów obronnych i ratownictwa
-wojsko ma ćwiczyć w terenie a nie być armią koszarową, zaskoczoną nocą czy w niedzielę
-szkolenie rezerwistów, po którym zatrudniający dostaje ulgi?

TECHNIKA I UZBROJENIE
Uważam obecnie karabinek jako wyrzutnię granatów nasadkowych i podwieszanych. Wtedy to jest BROŃ nadal groźna. I teraz tak, siła amunicji 5.56 jest mała, należy postawić na broń większych kalibrów z której granat nasadkowy poleci dalej, może być cięższy, wtedy mamy de facto osobisty moździerz na ramieniu o zasięgu kilkuset metrów.
– mieć bomby atomowe (mamy nawet materiał na gdzieś tak 18 ale teraz na przechowaniu w Rosji)
– wymyślić nową super broń
system tarcz mobilnych (rakiety)dla każdego województwa

lotnictwo – 15 myśliwców na województwo
– pozyskanie własnej bomby atomowej + środki przenoszenia – straszak
Oczywiście wsparcie musi iść także dla speców od komputerów, łączności, sterowania zdalnego itd Jednak to nie komputer pokona agresora, czy jakieś cacka typu PPK SPIKE NLOS o zasięgu 25 km. Jeżeli ma zniszczyć cel lekko opancerzony, to taniej będzie butelką z benzyną, słowem istotą obrony jest człowiek i niekiedy proste metody, narzędzia jak kiedyś kosy na sztorc… nawiasem mam kilka.
powszechny łatwy dostęp do broni
Powszechny dostęp do broni i strzelnice.
magazyny cięższej broni w każdym powiecie

KONKRETNE DZIAŁANIA TERAZ
Należy napisać list otwarty do polskiej zbrojeniówki, do ich związków zawodowych, pracowników, bo w ich interesie jest poparcie dla tworzenia Narodowej Obrony Terytorialnej, mody na proobronność, siły paramilitarne które będą potrzebowały duuuużo broni niekoniecznie nowoczesnej i drogiej. Niech poprą OT, niech dadzą kasę na jakąś konferencję, kongres w tematyce.
brak opodatkowania strzelnic – niech się ludzie uczą
dopłacanie ludziom do ubezpieczeń pojazdów które można zastosować do celów wojskowych – terenówki z podstawą pod WKM
kontrola nad mediami (wojna informacyjna – zapobieganie)- wyłapywanie działań 5 kolumny w internecie i likwidowanie osobników wrogich państwu
– służby specjalne – likwidacja pismaków za oszczerstwa przeciwko Polsce na całym świecie

O autorze: R.Zaleski

Członek Konfederacji Blogerów